Fikret Orman: 2 sene Avrupa'daki maçlara seyirci götürmeyeceğiz

Beşiktaş Kulübü başkanı Fikret Orman, Çin seyahatinde basın toplantısı düzenledi. Globalleşme ve Dünya takımı olma yolunda Çin'in çok büyük önemi olduğunu ifade eden başkan Orman, ''Burada çok güzel bir ilgi görüyoruz. Dünyaya açılma yolunda daha işin başındayız ama edindiğimiz izlenimler çok iyi önümüzdeki senelerde devamı gelecek, bu bölgelere daha çok geleceğiz'' dedi.

Fikret Orman: 2 sene Avrupa'daki maçlara seyirci götürmeyeceğiz

Beşiktaş Kulübü başkanı Fikret Orman, Çin seyahatinde basın toplantısı düzenledi.

Globalleşme ve Dünya takımı olma yolunda Çin'in çok büyük önemi olduğunu ifade eden başkan Orman, ''Burada çok güzel bir ilgi görüyoruz. Dünyaya açılma yolunda daha işin başındayız ama edindiğimiz izlenimler çok iyi önümüzdeki senelerde devamı gelecek, bu bölgelere daha çok geleceğiz'' dedi.

Çin politikasının önemine defalarca değinen Siyah beyazlıların başkanı, kendilerinin bu proje için gece gündüz uğraştıklarını bu yüzden teknik heyet ve futbol takımının da uzak doğuda maç yapacak şekilde kendisini hazırlaması gerektiğini belirterek, "İlk adımlar sancılı olabilir ama tartışılacak bir konu değil. Olacak bir konu. Buna hazırlıklı olmamız lazım. Chelsea charter şirketiyle uçuyor. Bizim de ailelerimiz var, tatile gidebiliriz ama takım için  Shangai'ye gidiyoruz. Ekonomi sınıfında uçuyoruz ve bu paraları bile cebimizden veriyoruz. Çok yoruluyoruz ne gecemiz var  ne gecemiz var ne gündüzümüz .Biz para almadan bunları yaparken, ücret alanlar da bizim kuralımıza uyacaktır" diye konuştu.

UEFA Tahkim Kurulu'nun Beşiktaş'ın itirazını reddetmesini değerlendiren Orman, ''Haksız bir uygulamaya uğradık bunu kendileri de söylüyorlar ama kurallar buymuş. Büyük ihtimalle önümüzdeki 2 sene Avrupa maçlarına seyirci götürmeyeceğiz ve konuyu CAS'a da taşıyacağız'' ifadelerini kullandı.
Transfer çalışmalarının Beşiktaş'ın şartlarına uygun hale geldiğinde sonuçlanacağını vurgulayan Fikret Orman, bu yüzden gerekirse son güne kadar bekleyeceklerini de söyleyip Aboubakar'ın da artık ilk alternatif değil adaylardan biri olduğunu sözlerine ekledi.

Başkan Fikret Orman'ın açıklamaları şu şekilde:

''ÇİN'DE ÇOK GÜZEL AĞIRLANDIK ''

"Çin başlangıç olacak. Beşiktaş'ın globalleşme, dünya markası olma yolunda attığımız bir adım. Yaklaşık bir senedir uğraştığımız bir proje. İlk ama son değil. Böyle bölgelere geleceğiz."Shangai'de görüşmeler yaptık. Büyük bir ihtimalle Beşiktaş Kulübü Shangai'de bir ofis açacak. Daimi personelimiz olacak. Planlarımız içinde Endonezya, Çin, Kazakistan, Azerbaycan ve Orta Doğu var. Bunlara yönelik daha çok çalışma içinde olacağız. İnşallah bizim dönemimizde bunların getirisini alırız. Beşiktaş'a büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu sene yatırım senemiz. Para harcayarak geliyoruz. Manchester United 2000'de bu çalışmalara başladı. Dünyanın büyük kulüpleri burada. Nasıl 50-55 maç oynamaya alıştıysak, uzak uçuşlara da alışmamız lazım."

''SÜPER KUPA SENEYE KEŞKE ÇİN'DE OYNANSA''

''Türkiye ligi maçlarının başlama saati artık ABD ve diğer ülkelerde izlenecek şekilde ayarlanmalı. İnşallah önümüzdeki senelerde bu şekilde olur. Mesela El Classico Miami'de oynanacak. Dünya o yöne gidiyor. Artık biz de bunu destekleyecek şekilde hareket etmeliyiz. Beşiktaş yönetim kurulu bu vizyonda hareket ediyor. Süper Kupa da bu şekilde seneye keşke Çin'de oynansa. Bu Türkiye Futbol Federasyonunun konusu ama artık yapılması ve atılması gereken adımlardır. Beşiktaş'ın yaptığı atılım Galatasaray ve Fenerbahçe'nin de yapmasına neden olacaktır."

''BU SENE ÇİN'E YATIRIM SENEMİZ''

"Bu sene yatırım senemiz. Para harcayarak geliyoruz. Manchester United 2000'de bu çalışmalara başladı. Dünyanın büyük kulüpleri burada. Nasıl 50-55 maç oynamaya alıştıysak, uzak uçuşlara da alışmamız lazım. Çin'de 2018 yılı Türk yılı olacak. Çin ve Türkiye hükümeti bu konuya çok destek veriyorlar. Bizim de devre arasında bazı takımların Türkiye'de maç yapması gibi projelerimiz var. En büyük beklentimiz globalleşme, dünya kulübü olma yolunda 100 milyon taraftarın üzerine çıkmak. Global sponsorluklar önemli. VakıfBank'ın Çinli oyuncuyu transfer etmesinin inanılmaz etkide bulunduğunu gördüm. Çin'de futbolculara çok para veriyorlar. Bu paraları Türkiye çapında vermemiz zor. Potansiyeli olan futbolcular var. İzlediğimiz, baktığımız kişiler oluyor ama pahalı gibi geliyor." 

''BİZ PARA ALMADAN BUNLARI YAPIYORSAK ÜCRET ALANLAR DA BİZİM KURALIMIZA UYACAK''

"Şenol hocamız Uzak Doğu'da çalışmış bir isim. Buraları bilen bir hoca. Görüşmelerimiz neticesinde herkes Şenol hocayı tanıyor. Bizim açımızdan Çin projesi yoruma açık bir şey değil. 'Olur' alınacak bir şey değil. Bunlar işimizin bir parçası. Kim olursa olsun Beşiktaş futbol takımı 55 tane maç yapacak, uzak seyahatlere gidecek. Hangi oyuncu, antrenör ve profesyonel olursa olsun bu tempoya uygun olarak çalışmak zorunda." İlk adımlar sancılı olabilir ama tartışılacak bir konu değil. Olacak bir konu. Buna hazırlıklı olmamız lazım. Chelsea charter şirketiyle uçuyor. Bizim de ailelerimiz var, tatile gidebiliriz ama takım için  Shangai'ye gidiyoruz .Ekonomi sınıfında uçuyoruz ve bu paraları bile cebimizden veriyoruz. Çok yoruluyoruz ne gecemiz var  ne gecemiz var ne gündüzümüz .Biz para almadan bunları yaparken, ücret alanlar da bizim kuralımıza uyacaktır''

''2 SENE AVRUPA'DAKİ MAÇLARA SEYİRCİ GÖTÜRMEYECEĞİZ''

"UEFA Tahkim ile ilgili şunu söyleyeyim ; haksız uygulamayla kaldık. Kendileri de kabul ediyorlar ama netice itibarıyla kuralları var, o kurallar içinde hareket etmek istiyorlar. O kurallar da saçma sapan kurallar. Bu haksızlıkları ilk defa yaşamıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konularda şikayet ettiği durumlar oluyor. Çok büyük bir  ihtimalle önümüzdeki 2 sene Avrupa'daki maçlarımıza taraftar götürmeyeceğiz. Konuyu yönetim kurulunda görüşeceğiz, CAS'a da başvuracağız."  

''COME TO BEŞİKTAŞ İÇİN TARAFTARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM''

"Beşiktaş müthiş bir kulüp, müthiş taraftarı var. Bir oyuncunun hesabından 4 milyonun üzerinde mesaj atılıyor. Dünyada hiçbir kulübün, taraftarının aklına bile gelmez. Beşiktaş'ın becerikli ve başarılı taraftarları var. Bu sene 'Vefa' sezonu ama Pepe'nin eşi 'No bad days' dedi. Şimdi tişörtleri çıkıyor. Schalke maçında 'Come to Beşiktaş' tişörtü giyeceğim. Beşiktaş'ı sadece ben, yönetim kurulu, oyuncular temsil etmiyor; taraftarlar da temsil ediyor. Ceza yiyorsak taraftarlardan dolayı yiyoruz. Ortak sorumluluklarımız, eğlencelerimiz var. Ortak yapacağımız şeyler var. 'Come to Beşiktaş' dünya sloganı oldu. Bulanları tebrik ediyorum."

''ABOUBAKAR İÇİN KAPANDI DİYEMEM''

"Aoubakar transferi bizim açımızdan açık durmuyor ama yarın sabah açılabilir de. Kesin bir şey yok, alternatiflerden bir tanesi. Aboubakar'ı tutma niyetindeydik. Sıralamada olan bir oyuncu olarak görebilirsiniz, ama artık en azından birinci tercihimiz değil. Transferde Beşiktaş'ın menfaatine göre çalışıyoruz. Transferler bizim şartlarımıza uygun hale geldiğinde yapılacak. Gerekirse 8 Eylül'e kadar bekleriz.''

''KULÜBÜN CEO'LUĞUNU MAALESEF BEN YAPIYORUM''

"Bir kulüp alma durumumuz vardı, bıraktım. O işi yönetmekte sıkıntı yaşıyoruz. Parayı bilmeniz lazım, yöneticilik vasfınız olmalı. Birçok konuda maalesef Beşiktaş'ın üst yöneticiliğini ben yapıyorum.''

Başkan Orman son olarak amatör branşlar ve personel giderleri ve diğer harcamalar dahil yıllık 60 milyon liralı tasarrufa gideceklerini söylerken , Anadolu Efes ile Beşiktaş'ın birleşmesi konusunu bu seneden itibaren tamamen kapattığını da sözlerine ekledi. 

DHA

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 14:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER