Türk siyasetinin duayen ismi Deniz Bölükbaşı hayatını kaybetti

Eski büyükelçi ve eski MHP milletvekili, Türk siyasetinin ve dış politikasının duayen ismi Ahmet Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında hayatına gözlerini yumdu.

Türk siyasetinin duayen ismi Deniz Bölükbaşı hayatını kaybetti

MHP eski Milletvekili ve emekli Büyükelçi, Türk siyasetinin ve dış politikasının duayen ismi Ahmet Deniz Bölükbaşı (69), Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Akciger kanseri tedavisi gören Deniz Bölükbaşı, önceki gece rahatsızlanınca Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada tedavisi devam eden Bölükbaşı'nın sabah saatlerinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

DOKTORUNDAN AÇIKLAMA

Başkent Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Adnan Torgay, kronik bir hastalıkla mücadele eden eski diplomat ve milletvekili Ahmet Deniz Bölükbaşı'nın, bütün tedavi yöntemleri eksiksiz uygulanmasına rağmen bugün saat 08.10'da vefat ettiğini belirtti.

Torgay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bölükbaşı'nın uzun yıllar önce tanısı konmuş kronik bir hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

Bölükbaşı'nın ağır tedaviler uygulandığı sırada bile görevi ve işlerini eksiksiz olarak yerine getirdiğini ifade eden Torgay, "Kronik bir hastalıkla mücadele içerisindeydi. Tıbbın bütün tedavi yöntemleri eksiksiz olarak kendisine uygulanmasına rağmen özellikle son 48 saatte çok hızlı bir şekilde durumu ağırlaştı. Bugün sabah saat 08.10'da da kendisini kaybettik." dedi.

Prof. Dr. Torgay, bir gazetecinin, "Kanser tedavisi gördüğü söyleniyor. Tam rahatsızlığı nedir?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Kanser tedavisi görüyordu gerçekten. Uzunca bir süre önce tanısı konmuş bir hastalık. Tanı konduğu zaman bile problemleri son derece yaygındı. Ama buna rağmen bu dönemi son derece iyi geçirdi. Bütün tedaviler eksiksiz uygulanmasına rağmen maalesef bazı şeylerin önüne geçmek mümkün olamıyor."

Torgay, Bölükbaşı'nın ailesine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

DENİZ BÖLÜKBAŞI KİMDİR

25 Ekim 1949'da Ankara'da doğan ve aslen Kırşehirli olan Deniz Bölükbaşı, Osman Bölükbaşı'nın oğludur.

TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 1973 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın merkez teşkilatında çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, Atina ve Bonn Büyükelçilikleri'nde Elçi Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Lizbon Büyükelçisi olarak görev yaptı. Dışişleri Bakanlığı Birinci Hukuk Müşavirliği görevini yürüttü.

MHP iktidarı döneminde Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin Dış Politika Başdanışmanlığına atandı. Cenevre Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından, 1 Mart Tezkeresi öncesi görüşmelerin diplomasi ayağına başkanlık etti.

BOMBALI SUİKASTTEN KURTULMUŞTU

Bölükbaşı'na, Türkiye'nin Atina Elçiliği Müsteşarlığı görevini yürüttüğü 1991 tarihinde bombalı suikast girişiminde bulunulmuştu.

Bölükbaşı, olayı şu şekilde anlatmıştı: ‘‘Olay, 1991 yılında Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarlığım sırasında oldu. Evimden çıktım, zırhlı aracıma bindiğim anda pek yakına parkedilmiş çalıntı bir araca yerleştirdikleri 25 kilogram TNT'yi uzaktan kumandayla patlattılar. Aracın zırhlı olması sayesinde ağır yaralı olarak kurtuldum. Sol bacağımda 30-35 parçalı kırık vardı. Tam sekiz ay hastanede kaldım.’’

Adının öyküsü

Babası Osman Bölükbaşı, oğlu 21 günlükken İnönü ve Bayar'a suikasttan, gizli örgüt suçlamasıyla haksız yere hapse atıldı. Götürülürken oğlunun yanına gelip; "Oğlum Deniz, baban gidiyor, belki gelmez. Bu memleketin pisliğini az su temizlemez diye adını Deniz koydum. Ben gelemezsem sen temizle" der.

SİYASİ HAYATI

Babasından kendisine geçen vatan ve millet sevgisi Bölükbaşı’nın hayatında önemli rol oynamıştır. MHP tarafından 2 farklı senede seçimlerde Milletvekili Adayı olarak gösterilen Deniz Bölükbaşı, Ankara 2. bölge 1. sıradan milletvekilliğini yapmıştır.

2002 seçimlerinde olduğu gibi, 2007 seçimlerinde de Milliyetçi Hareket Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterilmiştir. Ankara 2. bölge 1. sıradan milletvekili olmaya hak kazanmıştır. Ahmet Deniz Bölükbaşı MHP’nin Türk Dünyası ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

'Osman Bölükbaşı: Türk siyasetinde Anadolu fırtınası', '1 Mart Vakası' adlı kitapların yazarıdır.

CENAZE TÖRENİ

 Eski büyükelçi ve milletvekili Ahmet Deniz Bölükbaşı için yarın TBMM'de tören düzenlenecek.

Bölükbaşı'nın cenazesi, TBMM'deki törenin ardından, Kocatepe Camisi'inde kılınacak öğle namazını müteakip Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Ahmet Deniz Bölükbaşı, MHP'den 23. Dönem'de Ankara Milletvekilliği yapmıştı.

BÖLÜKBAŞI 2010 YILINDAKİ BİR RÖPORTAJINDA ŞU İFADELERİ KULLANMIŞTI

SİYASET: BABAM BİR EVDEN BİR KURBAN YETER DEDİ

Küçük yaştan itibaren siyasetin içindeydim. Zaten Dışişleri’nden, hukuktan da önce birinci derecede siyaset vardı aklımda. Rol modelim de babamdı. Fakat o “Bir evden bir kurban yeter” diye karşı çıktı. Babam adaylığımı göremedi ama işin artık siyasete gittiğini görüyordu. Başbakanlıkta Devlet Bey’in Başdanışmanıydım o zaman. Hastalığı da ağırlaşmıştı. Babamın 65-69 arasında çok gezisine katıldım. Maraş’ın Cumhuriyet Meydanı’nda muazzam bir kalabalık vardı. Fakat biraz donuktu. Babam kürsüye çıkınca “Tarih öksüz kalmasın diye Allah, Maraş’ı yarattı” dedi. Kasketler fırlatıldı, meydan hareketlendi. Babam Cumhuriyet döneminin en iyi kürsü hatiplerinden biriydi. Onunki Allah vergisi bir şey. Uzun konuşurdu. Bir hikayesi vardır bilirsiniz. 9 saat 20 dakika Düzce’de konuşuyor. Ankara’dan çıkan bir kamyon şoförü Düzce’den geçerken duruyor dinliyor pederi. İstanbul’da yükü boşaltıp dönerken bakıyor babam hala konuşuyor. Babam son mitingini Ankara’da yaptı. İbni Sina Hastanesi’nin bulunduğu yer miting alanıydı. Çok hazin bir tecellidir oraya inşa edilen hastanede hayatını kaybetti.

BİLGİSAYAR: İNTERNET BİLMEM BİLGİSAYAR KULLANMAM

İnternet kullanmam. Teknoloji açısından özürlü bir insanım. Sadece bilgisayarı açık bulursam gazete okuma gibi yerlere girebilirim. E-mail midir ne diyorsunuz işte onları bilmem. Ben hâlâ el yazısıyla yazarım o kitapları. Bizim bir ekibimiz var Çince’yi, çivi yazısını dahi daktiloya çekebiliyorlar, onlar benim okunmayan yazımı çözüyorlar.

BOMBALI SALDIRI: BİRKAÇ YIL SONRA CEZAEVİNDEN ÇIKARLAR

Atina’da Maslahatgüzar iken baba Bush’un kahvaltısına gidiyordum. Asala ile iç içe bir örgüt olan 17 Kasım terör örgütü de çalınmış bir aracı kaldırıma koymuş. Benim aracım geçerken 30 kilo TNT’yi uzaktan kumandayla patlattılar. Zırhlı aracım kağıt gibi buruşmuştu. Hastanede sekiz ay yattım. Sonra yakalandılar, Atina’ya gittim ve davaya müdahil olarak katıldım. Hiçbiri yüzüme bakamadı, fakat avukatları ile tartıştık. Çok hafif cezalara çarptırıldılar, birkaç yıl sonra infaz sisteminden çıkarlar. Bir yerde karşılaşabiliriz Atina’ya gittiğimizde.

MHP: HER ZAMAN MHP’LİYDİM

Babam CKMP'nin yani bir anlamda MHP’nin kurucu genel başkanıydı. Ben her zaman MHP’liydim zaten. Bakanlıkta büyükelçiyken çok eskiden tanıdığım Devlet Bey’in Başbakanlıktaki Başdanışmanı olarak görevlendirildim. 2002’de adaylık için devlet memurlarının istifasının son günleriydi. Devlet bey, “Ayrılın seçime girelim” dedi. MHP yüzde 10 barajını aşamadı. Önce istemedim ama Uğur Ziyal çağırınca bakanlığa döndük. 1 Mart tezkeresini bulduk kucağımızda. 22 Temmuz seçiminde de Devlet Bey telefon etti, “İstifa edelim efendim” dedi. Eşyalarımı topladım geldim. Rahmetli babam yedi dönem Kırşehir’den milletvekilliği yapmıştı. Babamın son iki dönem seçildiği Ankara 2. Bölgeden milletvekili oldum. 47 il gezdim bu son dönemde. En ücra yerlerde dahi hala peder hatırlanıyor. Siyaset ciddi sorumluluk yükleyen bir alan. Bölükbaşı ismi de sorumluluğu artırıyor.

İSMİM: BU PİSLİĞİ AZ SU TEMİZLEMEZ DENİZ GEREK

Babam, bir Demokrat Parti milletvekilinin iftirası üzerine Cumhurbaşkanı İnönü ve Celal Bayar’a suikast için çete kurmaktan tutuklanıyor. Ev sarılıyor, savcı evde arama yapıyor. “Buyurun gidelim” diyorlar. “Müsaade ederseniz, oğluma veda edeyim” diyor. Ben 21 günlükmüşüm. Kundakta uyurken kulağıma eğiliyor, “Oğlum Deniz, baban gidiyor. Türkiye’nin pisliğini az su temizlemez diye adını Deniz koyduk, biz gelemezsek siz temizleyin” diyor. Babam nakletmişti. Rahmetli babamın sözleri beni etkilemiştir.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 11:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ahmetoksuz33
Ahmetoksuz33 - 3 yıl Önce

Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun. Değerli bir Devlet Adamı ve ağabeyimizdi.

SIRADAKİ HABER