17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:49
TBMM İçtüzüğü değişiyor

TBMM (AA) - TBMM Anayasa Komisyonunda, Meclis İçtüzüğü değişikliği teklifinin görüşmeleri sürüyor.

Teklifin birinci maddesi üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, değişiklik önerisinin, çoğunluk partisi açısından "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma teklifi" olduğunu söyledi.

İçtüzük değişikliğinin uzlaşma kültürüyle yapılması gerektiğini ve bununla ilgili halen geç olmadığını belirten Altay, 16 Nisan referandumuyla, TBMM'nin şekilsel, işlevi olmayan bir kurum haline dönüşeceğini ifade etti.

"6-7 ay üç beş kanunu hızlı geçirelim diye bu değişikliği getiriyorsunuz." ifadesini kullanan Altay, teklifin uzun vadede parlamentoya hayrı olmayacağını savundu.

Bir ülkede yürütme ve güçlü parlamento sembolikse, orada demokrasiden bahsedilemeyeceğini dile getiren Altay, "Bir ülkede, parlamentoda milletvekilinin düşüncesi kalıba sokulacaksa, o Meclis kapansın gitsin. Bize öyle Meclis lazım değil. Herkes düşüncesini söyleyecek. Hepimiz bunu dinleyeceğiz." dedi.

Uzlaşmanın kar, dayatmanın zarar getireceğini belirten Altay, "Biz düşüncelerimizi, İçtüzüğün verdiği imkanlar çerçevesinde ifade etmek için buradayız. MHP ile anlaşın 'iki parti 367'yi sağlarsa bir dahaki seçime kadar diğer partiler Meclise giremez' diye düzenleme yapın, daha adil olur. Biz dalkavuk değiliz, kavuk sallayamayız. Yanlışa yanlış demek için buradayız. Bu teklif harakiridir. Sonuçları bakımından kimseye bir hayrı olmayacaktır. Bu değişiklik sayesinde hızlı çıkaracağınızı umduğunuz kanunlar, daha bozuk, arızalı çıkacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İçtüzük değişikliğinin Anayasa aykırı olduğunu öne sürdü.

Yeminle ilgili değişiklik önerisinin "Leyla Zana düzenlemesi olduğunu" savunan Beştaş, "Ya da Sayın Zana'nın şahsında HDP düzenlemesidir. Yemin metni düzenlemesi, tekçi, baskıcı, totaliter bir yaklaşımın sonucudur." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İçtüzük çalışmasında hiçbir partinin dışlanmadığını söyledi.

Teklifin son derece meşru olduğunu dile getiren Akçay, AK Parti ile MHP arasında bazı pazarlıkların olduğu yönünde ifadeler kullanıldığını anımsatarak, "Herhangi bir pazarlık söz konusu olmamıştır. MHP ve AKP böyle bir pazarlığın içerisinde olmamıştır. İyi niyetli ve makul ölçülerde tartışılarak, mutabakat sağlanılarak teklif gündeme getirilmiştir. Aşırı zorlama yorum ve vehimlerden uzak durmak gerekir." dedi.

AA

Son Güncelleme: 17.07.2017 15:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol