Müezzinoğlu: Türkiye'de artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak

"Şimdi artık asla başaramayacakları bir dönemin arifesindeyiz. Artık ipin ucu milletin elinde. Ne zaman? 16 Nisan akşamı. İnşallah bundan sonra bu milletin kaderiyle o hainler oyun oynamayacak. Onlar kaybedecek, millet kazanacak"

Müezzinoğlu: Türkiye'de artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak

ESKİŞEHİR (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Şimdi artık asla başaramayacakları bir dönemin arifesindeyiz. Artık ipin ucu milletin elinde. Ne zaman 16 Nisan akşamı. İnşallah bundan sonra bu milletin kaderiyle o hainler oyun oynamayacak. Onlar kaybedecek, millet kazanacak." dedi.

Müezzinoğlu, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren ETİ fabrikasında işçilerle yemek yedi, sohbet etti.

Daha sonra 71 Evler Mahallesi'ndeki Toplum ve Aile Destek Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katılan Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, 2001 yılında AK Parti'nin kurulduğunda Recep Tayyip Erdoğan'a bazı güç odaklarının "Muhtar bile olamaz" dediğini, daha sonra seçimlere girildiğinde "Milletvekili olamazsın" deyip onu listelerden çıkardıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asla milletine olan inancını ve güvencini sarsmadığını vurguılayan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"(Ben milletime inanıyorum, güveniyorum) dedi. 'Benim ne olduğum önemli değil, milletimin ne olacağı önemlidir' dedi ve hep 'Milletim, ülkem, bayrağım' dedi ve Allah'a şükür ki cumhur onu cumhurbaşkanı yaptı. Bazı güç odakları onu muhtarlığa bile yakıştırmadı, bazı güç odakları onu milletvekilliğine yakıştırmadı, başbakanlığa hiç yakıştırmadı, onun cumhurbaşkanı olmasından rahatsız oldu. Varsın olsunlar. Yeter ki cumhur rahatsız olmasın. Yeter ki cumhurla, cumhurbaşkanı bir bütün olarak bu ülkeyi yarınlara daha güçlü bir şekilde taşıyabilsin.

Bu anlamda burada Eskişehir'imizde Odunpazarı'nın siz değerli hanım kardeşlerim görüyorum ki cumhurla, cumhurun başkanı bütünleşmiş ve heyecan dolu. Hep birlikte yarınlara birlikte yürümeye 'evet' diyorlar. Önümüzde bir 16 Nisan var. Referandum. Bu referandum da ne diyoruz? 'Evet'. Cumhurun hak ve hukukunu korumak adına bundan sonra ipin ucunu cumhurun eline veriyoruz. İpin ucu artık sizin elinizde olacak. Buna 'evet' mi? Evet.

Bundan önce birileri bu milletin kadınlarının ya da kız öğrencilerinin başörtüsünden rahatsız oluyordu. Ya sana ne. Ama o öyle demiyor. 'Üniversiteye giremezsin' diyor. 'Kamuda çalışamazsın' diyor. Hatta gücü yetse 'sokakta gezemezsin' diyecek. Bunu da zaman zaman yapmaya çalıştılar. 'Cumhura yakışan cumhuriyete yakışmıyor' dediler. Ya cumhur varsa cumhuriyet var. Cumhur güçlüyse cumhuriyet güçlü. Biz de o nedenle bir taraftan her geçen gün cumhuru daha güçlü yapan, dolayısıyla cumhuriyeti de güçlü hale taşıyan bir anlayışla bugünlere geldik."

-"Türkiye'de artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak"

Bakan Müezzinoğlu, son 50-60 yıldır cumhurun ümüğünü sıkmaya alışık olanların "cumhurun ümüğünü yine sıkabileyim" dediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bazen, Türk Silahlı Kuvvetleri, medya, sermaye, Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet başsavcısı iki de bir ümük sıkıyorlar. Ya sen kim oluyorsun da cumhurun ümüğünü sıkıyorsun. Sen kim oluyorsun. Cumhurun hak ve hukukunu korumanın dışında senin bir görevin yok olamaz. Ama bunlar kendilerine ilave güç devşirdiler iki de bir rahmetli Menderes'ten başlayıp milli iradeyi idam ettiler. Esasında idam edilen rahmetli Menderes, Polatkan, Zorlu değildi, fiziken onları idam ettiler ama milletin umutlarını, hayallerini, geleceğini, milletin muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o gelişmesini idam ettiler.

Sonra tanklarla, paletlerle, farklı, farklı tuzaklarla iki de bir milletin ümüğünü sıkıyorlar. Sıkmaya çalışıyorlar. Ne zamana kadar başardılar? 2002 yılına kadar başardılar. Ama 2001'de AK Parti kurulurken Recep Tayyip Erdoğan için onlar o gün 'Muhtar olamazsın' dediler, Recep Tayyip Erdoğan o gün partiyi kurarken bir cümle söyledi, 'Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' dedi. Evet, Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Eskisi gibi olsun diye bizim dönemimizde uğraştılar. Zaman, zaman zora soktular ama başarabildiler mi? Hayır başaramadılar. Şimdi artık asla başaramayacakları bir dönemin arifesindeyiz. Artık ipin ucu milletin elinde. Ne zaman? 16 Nisan akşamı. İnşallah bundan sonra bu milletin kaderiyle o hainler oyun oynamayacak. Onlar kaybedecek, millet kazanacak."

- "Milleti ucuz cümlelerle kandıramazsın"

Zaman zaman bazı kişilerin dedikodu, fitne, fesat üretip ucuz cümleler söylediğini belirten Mehmet Müezzinoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Zannediyor ki bu millet bu cümleleri söyleyenler gibi kıt akıllı. Ya bu milletin aklı, vicdanı, feraseti de, öngörüsü de, birçok siyasetçinin önünde. Milleti ucuz cümlelerle kandıramazsın. Diyor ki 'Tek adam, bu kadar büyük bir ülke tek adama teslim edilir mi?' Allah Allah. Yani başbakan olunca tek olmuyor mu? Mahallenizin muhtarı tek değil mi? İlçenizin belediye başkanı tek değil mi? Eskişehir’in Büyükşehir Belediye Başkanı tek değil mi? Neticede burada önemli olan, arkasındaki irade acaba seni istediğin zaman çelik, çomak oynayabileceğin gibi bir irade mi yani. 'Ben şunu, şunu toplayacağım koalisyon kurduracağım, ben şu partiyi ikiye böleceğim, ondan sonra öbürü ile bir farklı hükümet kurduracağım, ben bu başbakanı beğenmiyorum onu değiştireceğim, ondan sonra yeni hükümetler kurduracağım, bankalar, patronlar sefasını sürecek, faizler, enflasyon yükselecek, krizler olacak millet fakirleşecek, onlar sefa sürecek' yok öyle yağma. Bundan sonra artık, Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Millet ne derse o olacak.

Milletten korktukları için... Milletten niye korkuyorsun? Millete inanan ve güvenen asla kaybetmedi, kaybetmez. En büyük örneğini de kendinde göremiyorsan AK Parti’de gör, Recep Tayyip Erdoğan’da gör. Belirli güç odakları, 'Muhtar bile olamaz' derken, o milletine inandı güvendiği için cumhurbaşkanı oldu. Sana güvenseydi bugün onu kukla gibi oynatırdın. Ama sana güvenmedi, milletine inandı, onu kukla gibi değil sen dünya bile oynatamıyor. 'Arkamda milletim var' diyor. Sen bir gece yarısı oynanan oyunlar sonrası kaset tuzakları ile genel başkan olursan orada kukla gibi durursun, millete inanamaz, güvenemez veya milletten korkarsın ondan sonra da bu slogan cümlelerle siyaset yaparsın. Slogan cümlelerle siyaset olmaz. Siyaset, milletin gözünün içine bakarak olur. Milletle gönül bağı kurarak olur. Milletin derdini paylaşarak olur. Milletin, yarınını bugünden daha iyi yaparak olur."

-"Balkanlar'daki kardeşlerimizin, soydaşlarımızın yanında olduk"

Etkinliğin ardından gazetecilerin, Bulgaristan'da hafta sonu yapılan seçimler ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Müezzinoğlu, Bulgaristan halkı ve Bulgaristan için seçimlerin hayırlı olmasını diledi.

"Seçim sürecine bakıldığında özellikle Türk soylu Bulgaristan vatandaşı seçmenlerin karşılaştıkları zorluklar, engellemeler, demokratik olmayan uygulamalar gerçekten demokrasi adına AB üyesi olan bir ülke adına yakışmayan, şık olmayan birçok muameleye maruz kaldı." diyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bunu doğru bulmuyoruz. Bu demokrasi adına kendi vatandaşının özgür iradesiyle oy kullanmasının önüne hukuk dışı, demokrasi dışı uygulamalar çıkartmak hatta engellemeye çalışmak, belirli gruplarla tahrikler ve zorlamalar oluşturmak demokratik ülkelere yakışmıyor. Bulgaristan’a da yakışmadı. Ama burada vatandaşlık hakkıdır tüm Türk soylu vatandaşlarımız yine Bulgaristan’daki hak ve hukuklarını koruyabilecek her türlü mücadeleleri yapmaları gerekir. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak ta biz her zaman balkanlardaki kardeşlerimizin, soydaşlarımızın yanında olduk. Onlar için istediğimiz tek şey var, onların hak ve hukuklarının korunması. Hak ve hukuklarının korunması adına da biz her zaman onların yanında olduk ve yanında olmaya devam edeceğiz. Yanlış yapanları da yanlışlıklarına karşı mücadelemiz devam eder. O yanlışlıkları yapanlar bir gün bu yanlışlıklarının ayıplarıyla çok fazla yürüyemezler."

- "Türkiye büyük hedeflere yürümeye kilitlendi"

İstihdam seferberliğine ilişkin bir soruya Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi:

"Özellikle istihdam seferberliği son derece başarılı gidiyor. Benim 20 Mart itibarıyla açıkladığım 388 bin rakamının üzerine yeni rakamlar geldi. Ama şu an itibarıyla 400 bini geçti. Hafta sonu yine net rakamları açıklayacağız. Ama şu anda gördüğüm mart ayı sonu itibarıyla 2016 dan bize gelen yükü yani 2016’nın zor koşullarında yakalayamadığımız istihdam hedefini 2016’ya ait olanı kapatmış oluyoruz. Dolayısıyla bundan sonra işsizlik oranları hızla düşmeye başlayacak. Ve 2017’nin Aralık ayında inşallah yüzde 10’ların altına indirmeyi başaracağız. İlk iki ayın, ocak ayını saymıyorum ama şubat ve mart ayının rakamları gayet iyi geliyor. Nisan ve mayıs ayının da çok iyi geleceğine inanıyoruz. Çünkü Türkiye artık yeniden üretmeye, yeniden büyük hedeflere yürümeye kilitlendi. Özellikle 16 Nisan’dan sonra çok daha hızlı ve çok daha güçlü bir yolculuk olacak. Ben istihdam seferberliğini 2-3 ay sonraki başarısının çok daha güçlü ve net bir şekilde kamuoyunda hissedilir görüleceğine inanıyorum."

Müezzinoğlu ve beraberindeki Eskişehir Valisi Azmi Çelik, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ve diğer ilgililer daha sonra Emek Mahallesi'ndeki Toplum ve Aile Destek Merkezi'ni ziyaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu burada, bugün oynanacak Türkiye-Moldova hazırlık maçı için kente gelen mili takım kaptanı Arda Turan ile bir süre görüştü.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER