MHP'li Öztürk: Korona esnafı daha fazla vurdu, kamu borçları seneye ertelensin

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, “Eğer alışveriş merkezleri (AVM) açılabiliyorsa, korona virüsle mücadelede özveri gösteren ve günlerdir ekmek teknelerini kapalı tutan esnaflarımıza da kolaylık sağlanmalı.” dedi.

MHP'li Öztürk: Korona esnafı daha fazla vurdu, kamu borçları seneye ertelensin

Esnaf ve sanatkârlarla ilgili TBMM’de bir açıklama yapan MHP’li Öztürk; “Bugün halen lokanta, restoran, kahvehane, çay ocakları, kafe, pastane gibi esnaflarımız günlerdir kapalı durumdayken, yolcu taşıyan esnafımız ise yolcu sayısı düşmüş, gideri artmış durumdadır. Oysa esnaf ve sanatkârımız, ekonomimizin lokomotifi durumundadır. Esnaf ve sanatkârımızı ne kadar çok desteklersek, ekonomimizdeki faaliyet artacak ve çarklar daha hızlı dönecektir.” diyerek, ekonomi yönetiminin bir an önce esnaf ve sanatkârlarımız ile ilgili müjdeli haberler vermesini istedi.


‘’Korona esnafı daha fazla vurdu, kamu borçları seneye ertelensin’’

Koronavirüs ile mücadelede küçük esnafın daha fazla mağduriyet yaşadığına değinen Öztürk, “Günlerdir kapalı kalan küçük esnafımızın; ödenemeyen kiraları, elektrik, su, doğalgaz faturaları, çek ve senetleri üzerlerinde büyük bir yük durumundadır. Esnaf ve sanatkârımız daha siftah yapmadan, Haziran’dan itibaren vergi ve SGK primleri yeniden ödemeye başlayacaktır. Diğer yandan Ekim’de; hem mevcut dönemin, hem de ertelenen dönemin vergi ve primlerini ödemekle yükümlüdür. Oysa esnafımızın bu borçları ödeyecek takati yoktur. Bu nedenle esnafımızın kamuya olan tüm borçları önümüzdeki yıla ertelenebilmeli veya yapılandırılmalıdır. Yine aynı şekilde kira, banka kredileri, doğalgaz, elektrik gibi borçları da mücbir nedenle faizsiz olarak ertelenebilmesinin önü açılmalıdır. Tüm bankalar esnafımızın siciline bakmadan, düşük faizle yapılandırma, güçlendirme adı ne olursa olsun, bu dönemde kredi kullandırarak, esnafın düze çıkmasına katkı sunmalıdır.” dedi.

Taşımacı esnafa ÖTV’siz yakıt desteği

Esnaf ve sanatkâra yönelik çözüm önerileri ile ilgili konuşan Öztürk, “Yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen halk otobüsü, dolmuşçu, taksici, şehirlerarası otobüsçü esnafımız ile okulların kapanmasıyla ciddi dar boğaza giren servisçi esnafımız ile, yük taşımacılığı yapan kamyoncu esnafımıza ÖTV’siz yakıt desteği sağlanmalı, aynı zamanda şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan esnafımıza da haftalık yakıt desteği imkânı sağlanmalıdır. Bugün verilecek destekler, yarın misliyle vergi, prim, harç vb. gibi kalemlerle devlete dönecektir. Amacımız küçük büyük demeden tüm işletmeleri yaşatmak olmalı.” İfadelerini kullanarak, esnaf ve sanatkârımızın bir nebze soluk alabilmesi için ekonomideki tüm aktörlerin gerekli tedbirler hayata geçirmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 09:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER