MHP'li Arkaz: Sivas’a Laf Söylemek Tarihe İhanettir

MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz, CHP’li Başkan Tunç Soyer’in Sivas söylemlerine sert tepki gösterdi. Arkaz, “Sivas’ın havası sert, yüreği merttir. Sivas, Selçuklu’ya başkentlik, Osmanlıya ev sahipliği yapmış, Cumhuriyetin temelleri burada atılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara dışında en çok kaldığı şehir olan memleketim Sivas’ı küçümsemek kimsenin haddi değildir” dedi.

MHP'li Arkaz: Sivas’a Laf Söylemek Tarihe İhanettir

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’i eleştirmek isterken söylediği “sanki Sivas’ta yaşıyor gibiyiz” sözleri tepki çekmeye devam ediyor. Sivas’ı ayağa kaldıran bu söylemlere bir tepki de MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz’dan geldi. Memleketi Sivas’a söylenen küçümseyici söylemlere tepkisiz kalmayan Arkaz, Sivas’ın kültürüne, tarihine, önemine ilişkin şunları söyledi:

“Sivas tarihin ilk dönemlerinden itibaren varlığını göstermiş en önemli kültürel değerlerimizdendir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde belirtildiği gibi Sivas zamanın en önemli eyaletlerinden biridir. Sivas’ın havası sert insanının yüreği merttir. Amasya Genelgesi’nin 5. Maddesi aynen şöyledir: Anadolu'nun her bakımdan emniyetli yeri olan Sivas'ta bir kongre toplanacaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi takdirini almış, güvenini kazanmış Sivas’a laf söylemek tarihimize ihanettir, Sivaslıya ihanettir! Tam bağımsızlığın kararlığını ortaya koyan “Ya İstiklal Ya Ölüm” Sivas’ta söylenmiştir. Atatürk’ün, Ankara dışında en çok kaldığı il Sivas’tır. Bu da Sivaslılar için bir gurur kaynağıdır.”

SİVAS’TA YENİ YARALARA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

“CHP’li Tunç Soyer’in “Sanki Sivas’ta yaşıyor gibiyiz” söylemleri Sivas’a, Sivaslılara hakarettir. Sadece Sivas’ta değil, nüfusu dünyaya yayılmış milyonlarca Sivaslı hemşehrim, gibi değil Sivas’ta yaşıyor! Sivas’ta yaşamaktan da gurur duyarlar. Memleketim demekten büyük onur ve gurur duyduğum Sivas’a dil uzatanlar karşısında ilk beni bulacaktır. Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı, Milli Mücadele'nin başlatıldığı Selçuklu’ya başkentlik, Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yaptığı en önemli ilimiz olan Sivas hoşgörü ve barış şehridir. Aşık Veysel'in, Pir Sultan Abdal'ın, Aşık Ruhsati'nin memleketidir. Adeta Sivas’a kurulan bir komplo olan ve geçmişte yaşananlar Sivas’ın hoşgörüsüne haksızlıktır. Sivas’ta her mezhepten insan kardeşçe yaşamaktadır, bu imajı kimse bozamayacaktır. Sivas, acısını yaşamış, yaralarını kendisi sarmış bir şehirdir. Yeni yaraların açılmasına kimsenin tahammülü yoktur. Sivas’ı bahis edenler, artık bir kere değil iki kere düşünmelidir. Sivas hoşgörü ve kardeşlik şehridir, Andolu’nun incisidir.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER