Meclise 15 Temmuz Anıtı dikiliyor

TBMM Başkanlık Divanı, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde ilk bombanın atıldığı bahçeye, 15 Temmuz Anıtı dikilmesi ile ilgili hazırlık çalışması yapılması konusunda TBMM Başkanlığına yetki verdi. 15 Temmuz Anıtı'nın ana figürü ayyıldız olacak ve üzerinde darbe girişiminde şehit olan 248 kişinin isimleri yer alacak

Meclise 15 Temmuz Anıtı dikiliyor

Meclis Başkanlık Divanı, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde ilk bombanın atıldığı bahçeye, 15 Temmuz Anıtı dikilmesi ile ilgili hazırlık çalışması yapılması konusunda TBMM Başkanlığına yetki verdi.

Başkanlık Divanı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre, toplantıda, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlayan ve devam eden yenileme çalışmaları hakkında sunum yaptı.

Başkanlık Divanı, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde ilk bombanın atıldığı bahçeye, 15 Temmuz Anıtı dikilmesi ile ilgili hazırlık çalışması yapılması konusunda TBMM Başkanlığına yetki verdi.

Anıt ile ilgili 6-7 tane taslak anıt bulunuyor. Anıtla ilgili ön hazırlık çalışması tamamlandıktan sonra, bu çalışma Başkanlık Divanına sunulacak ve bahçeye hangi anıtın dikileceğine Divan karar verecek.

15 Temmuz Anıtı'nın ana figürü ayyıldız olacak ve üzerinde 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan 248 kişinin isimleri yer alacak.

- Meclisin bütçesi görüşüldü

Başkanlık Divanında, Meclisin 2018 yılı bütçesi görüşülerek kabul edildi.

Buna göre, TBMM'nin 2018 bütçesi, 2017'ye göre yüzde 27,9 artışla 1 milyar 255 milyon lira olacak. Bütçede, yıkılan halkla ilişkiler binalarının yerine yapılacak yeni hizmet binası için 152 milyon liralık kalem de yer alıyor.

Toplantıda, yeni hizmet binasıyla yapılması planlanan yeni cami ile ilgili tartışma yaşandı. Divanın CHP'li üyeleri, kampüs içindeki mevcut caminin yıkılmaması görüşünü dile getirdiler.

Başkanlık Divanında, İstanbul'daki milli saraylara ziyaretçi konusu da gündeme geldi. Ziyaretçi sayısında bu yıl geçen yıla göre 80 bin artış olduğu belirtildi.

CHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu Salonunda görev yapan kavasların yeni kıyafetleri ile ilgili eleştirilerini dile getirdi. Kıyafetlerin denenmeden uygulamaya konulduğunu ifade eden CHP'li milletvekilleri bunun yanlış olduğunu söyledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 18:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER