Maliye Bakanı Ağbal: O gece, Türk milleti bir defa daha büyük bir destan yazdı

Ağbal: "(Aile Yaşam Merkezine dönüştürülen bina) Bu binanın, 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı soruşturmalar sonucunda FETÖ terör örgütüne ait olduğu, örgüte mensup kurum ve kuruluşların mülkiyetinde olduğu tespit edildi. İşte bu gördüğünüz bina bugün millete döndü"

Maliye Bakanı Ağbal: O gece, Türk milleti bir defa daha büyük bir destan yazdı

BAYBURT (AA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, Aile Yaşam Merkezine dönüştürülen binaya ilişkin, "Bu binanın, 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı soruşturmalar sonucunda FETÖ terör örgütüne ait olduğu, örgüte mensup kurum ve kuruluşların mülkiyetinde olduğu tespit edildi. İşte bu gördüğünüz bina bugün millete döndü." dedi.

Ağbal, Şeyhhayran Mahallesi'nde Bayburt Belediyesi Aile Yaşam Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocukların, genç kızların ve kadınların merkezde güzel vakit geçireceklerini, eğitim, sosyal, kültür ve sportif amaçlı faaliyetlerden yararlanacaklarını belirtti.

Merkezin yer aldığı binanın, bina olmasının ötesinde anlam taşıdığını ifade eden Ağbal, "Bu binanın, 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı soruşturmalar sonucunda FETÖ terör örgütüne ait olduğu, örgüte mensup kurum ve kuruluşların mülkiyetinde olduğu tespit edildi. Dolayısıyla ilgili kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnameler çerçevesinde binaya devlet olarak el koyduk. Bu kanunlar ilk uygulamaya girdiğinde, Türkiye geneli için söylemiştim, bu binalar esasen milletten toplanan paralarla yapılan, millettin malıdır. İşte bu gördüğünüz bina bugün millete döndü. Milletin malı, millete döndü. Bu açıdan da bu binanın Aile Yaşam Merkezi olarak açılması ayrı bir anlam ve mana taşımaktadır." diye konuştu.

Ağbal, bundan bir yıl önce, alçak FETÖ terör örgütünün asker kıyafeti giymiş hain mensuplarının ülkede hain bir darbe girişimi yapmaya kalkıştıklarını vurgulayarak, "Bunlara 'asker' demek asla mümkün değil. Bizim askerimiz, ordumuz bu milletin bekçisidir ve bu millete hizmet etmektedir. Ordumuz bugün içeride ve dışarıda milletimizin birliği, beraberliği ve bütünlüğü için gece gündüz canı pahasına çalışmaktadır ve biz ordumuzla gurur duyuyoruz. O gece görev yaptıkları kışlalardan çıkarak millete silah çeken, tankla, topla, tüfekle (ki onlar milletin malıdır) millete ateş açan o hainler sadece ve sadece asker üniforması taşıyan teröristlerdir, hainlerdir." değerlendirmesinde bulundu.

- " O gece, Türk milleti bir defa daha büyük bir destan yazdı"

Milletin o gece adeta yeniden bir kurtuluş destanı yazdığına işaret eden Bakan Ağbal, şöyle devam etti:

"Çanakkale ruhunun bu topraklarda asla kaybolmadığını, yok olmadığını, dipdiri bir koro halinde adeta volkan gibi patlamak üzere beklediğini o gece bütün millet içeride ve dışarıda yedi düvele gösterdi. Milletçe, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sokakları, meydanları, havalimanlarını doldurduk. Askeri kışlaların önüne geçti, kışlalarından çıkıp millete silah çeken o hainlere karşı millet yekvücut halinde göğsünü siper etti. O gece, Türk milleti bir defa daha büyük bir destan yazdı. Türkiye'nin her tarafında, bütün vilayetlerimizde sağcısı solcusu, şucusu bucusu değil, bütün bir millet sağına soluna bakmadan devletine, milletine, demokrasisine, hükümetine, Cumhurbaşkanına sahip çıkmak için meydanlara koştu."

Ağbal, Bayburt halkının da 15 Temmuz gecesi Saat Kule Meydanı'nı doldurduğunu anımsatarak, hemşehrilerinin sadece Bayburt'ta değil, bulundukları her ilde meydanlara indiğini ve bir ay boyunca demokrasi nöbetlerinde en ön sırada yer aldığını aktardı.

Şehitleri, gazileri unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydeden Ağbal, "Demokrasimize, milletimize sahip çıkacağız. 11 Temmuz'da Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle bir haftalık program başladı. Türkiye'nin bütün vilayetlerinde valiliklerimiz bu konuda gerekli organizasyonları ve programları yapıyor. Biz şehitlerimizi büyük bir minnet ve şükranla anıyoruz." dedi.

Bakan Ağbal, 15 Temmuz gecesi 249 kişinin şehit, 2 binden fazla kişinin de gazi olduğunu anımsatarak, "O şehitler ki o gece hiçbir hesap gütmeden göğüslerini siper ettiler. Canlarını bu ülke ve millet için feda ettiler. Bu topraklarda bin yıldır, binlerce, yüzbinlerce şehit verdik, şehit vermeye de devam edeceğiz. Kimse, bu milletin sırtını yere getireceğini düşünmesin. 15 Temmuz gecesi dost, düşman bir defa daha bunu gördü. Onun için 'Türk milleti asildir.' diyoruz." ifadelerini kullandı.

- "İslam ümmetinin bir parçası olmaktan iftihar ediyoruz"

Milletin inanç sahibi olduğunu vurgulayan Ağbal, "İslam ümmetinin bir parçası olmaktan iftihar ediyoruz. 15 Temmuz'da, Çanakkale ruhunda milletimizin her türlü, o güzel inanç dünyasının yansımaları var. İnşallah bu topraklarda milletin güzel hasletlerini yaşatmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.

Ağbal, 15 Temmuz alçak darbe girişiminin bir yıl önce def edildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her zaman inanacağız ki bir olursak, bütün olursak, birlik ve beraberlik içinde olursak, sen, ben kavgası yapmazsak bu topraklarda, bu memlekette millet olarak dosta ve düşmana karşı çok daha güzel işler yapacağız. 15 Temmuz Anma Haftasının milletin birliğine ve beraberliğine daha da güçlü destek vermesini diliyorum."

Merkezin hayata geçirilmesi noktasında emek verenlere, bağışta bulunanlara teşekkür eden Ağbal, bu emekler sayesinde Bayburt'un 6 katlı binada 3 bin 500 metrekare kapalı alanı olan Aile Yaşam Merkezi'ne kavuştuğunu bildirdi.

Bakan Ağbal, Bayburt halkına çeşitli yatırım sözleri verdikleri anımsatarak, bu yatırımlarda gelinen aşamaya ilişkin bilgi aktararak, sözlerini tamamladı.

Dua edilmesinin ardından Bakan Ağbal, eşi Mehtap Ağbal, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ile kurdele keserek, merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Ağbal, protokol üyeleri ile merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Öte yandan, törenin yapıldığı alana protokol için kıl çadır kurulduğu gözlendi. Bayburtsporlular tarafından atkı hediye edilen Ağbal, konuşmanın yapılacağı kürsü ile vatandaşların bulunduğu alan arasındaki mesafenin uzak olduğunu belirterek, yetkililerden kürsüyü vatandaşlara yaklaştırmalarını istedi.

Yetkililer, alanda bu yönde yeniden düzenleme yaptı.

AA

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 17:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER