“Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü kontrolsüz bir eylemdir“

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: "Bu son derece sorumsuz ve aymazca bir davranıştır. Kılıçdaroğlu'nun mahkeme kararıyla alakalı, önem verdiğimiz adalet kavramını bir slogan haline getirerek sürdürdüğü eylemi, onun deyişiyle, kontrolsüz bir eylem biçimidir"

“Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü kontrolsüz bir eylemdir“

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Bu son derece sorumsuz ve aymazca bir davranıştır. Kılıçdaroğlu'nun mahkeme kararıyla alakalı, önem verdiğimiz adalet kavramını bir slogan haline getirerek sürdürdüğü eylemi, onun deyişiyle, kontrolsüz bir eylem biçimidir." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünü, AA muhabirine değerlendiren Yazıcı, vatandaşların toplantı, gösteri ve yürüyüş haklarının bulunduğunu ama bu yöntemleri kullanmak suretiyle, haksızlığa uğradıklarını ileri sürdükleri bir sonucu elde etmeleri, dönüştürmeleri hukuk devletinin benimseyeceği bir davranış biçimi olmadığını belirtti.

Yazıcı, mahkemelerin bağımsız olduklarını ve kararlarını özgürce verdiklerini söyledi.

Mahkeme kararlarının tartışılabileceğini ancak kararların bağlayıcılığının ayrı değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Yazıcı, bir milletvekiline isnat edilen suç dolayısıyla yargılama sonucu mahkemenin verdiği 25 yıl hapis ve tutuklama kararı üzerinden bu eylemin gerçekleştiğini hatırlattı.

- "İyi niyetli bir davranış değil"

Yazıcı, isnat edilen suçun unsurları ne, gerçekleşmiş mi, gerçekleşmemiş mi bilmediklerini ama Türk Ceza Kanunu'nun 330'uncu maddesinden dava açıldığına işaret ederek, "İsnat edilen eylemin kanundaki yaptırımı müebbet hapis. Mahkeme yargılıyor, hafifletici nedenleri buluyor, 25 yıla indiriyor. 25 yıla hüküm giymiş olan bir kişiyle alakalı mahkemenin tutuklama şeklinde önlem almasını da anlayabilmeliyiz. Yürüyüşü, hak elde etmenin bir yöntemi olarak uzun süreli sürdürmenin iyi niyetli bir davranış olduğu kanısında değilim." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun kavramları karıştırdığını öne süren Yazıcı, "15 Temmuz, o ağır darbe teşebbüsünü, 'kontrollü darbe' demek suretiyle, bu alçak darbeyi hafifletmeye, onun failleriyle başkalarını bağlantılı hale getirmeye çalışıyor. Bu çok absürt bir şey." diye konuştu.

"20 Temmuz'da bir darbe yaptılar." iddialarına yönelik de Yazıcı, "Bu son derece sorumsuz ve aymazca bir davranıştır. Kılıçdaroğlu'nun mahkeme kararıyla alakalı, önem verdiğimiz adalet kavramını bir slogan haline getirerek sürdürdüğü eylemi, onun deyişiyle kontrolsüz bir eylem biçimidir." ifadelerini kullandı.

Hayati Yazıcı, hukukun düzen için var olduğunu anımsatarak, siyaset yapan insanların da düzeni güçlendirmek, hak ve özgürlükleri daha güvenceli hale getirmek için kavramları özenle kullanmak zorunda olduğunun altını çizdi.

"Kılıçdaroğlu'nu eylemleri ve söylemleri açısından değerlendirdiğimizde, kontrolsüzlük içerisindedir." diyen Yazıcı, "Bu da Türk siyasetine ve milletin beklediği kamu düzeninin daha da tahkim edilmesi hedeflerine zarar veriyor. Umuyorum ki, Cumhuriyet Halk Partisi büyük bir camia, bu camia, bu konuları gözden geçirir, empati yapar." değerlendirmesinde bulundu.

Yazıcı, hiç kimsenin bir gün dahi olsa özgürlüğünden yoksun bırakılmasına tahammül edemeyeceklerini ancak yargıya da inanmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 14:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER