Kılıçdaroğlu, MHP’nin projesini arakladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında, MHP’nin 1999 Seçim beyannamesinde açıkladığı ve o günden bu yana birçok beyanname ve programında açıkça belirttiği projeyi, kendi projesiymiş gibi anlattı. EtikHaber/Özel

Kılıçdaroğlu, MHP’nin projesini arakladı

EtikHaber/ Özel

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında, MHP’nin 1999 Seçim beyannamesinde açıkladığı ve o günden bu yana birçok beyanname ve programında açıkça belirttiği projeyi, kendi projesiymiş gibi tanıttı.

Kılıçdaroğlu Kahramanmaraş’ta iftar sonrası yaptığı konuşmanın ilgili bölümünde şu ifadelere yer verdi: (Not: Kaynak olarak CHP’nin resmi internet sayfası kullanılmıştır)

-Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı-

Türkiye’deki huzurun sağlanması için bazı gerekliliklerin bulunduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Eğer biz kendi ülkemizde barışı ve huzuru savunuyorsak Ortadoğu’ya bakmamız ve oradaki gözyaşını, kavgayı durdurmamız lazım, Ortadoğu’da Müslüman kanının akmaması lazım. Bunun için de Türkiye’nin yeni bir dış politikaya ihtiyacı var. Kavgadan uzak bir politikaya ihtiyacı var. Suriye, Irak, İran ile bir araya gelip dörtlü Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurmak lazım. Tıpkı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurmak lazım. Kurduğumuz zaman şu olacak, bizim iş adamlarımız İran’a, Suriye’ye ve Irak’a gidecek. Tüm büyük ihaleleri bizim iş adamlarımız alacak. Suriyeli kardeşlerimizi, evlerini barklarını yaptıktan sonra göndereceğiz, ’gidin kardeşim, oturun orada evinizi, yolunuzu yaptık, buradan ayrılın ve oraya gidin. Yine iki dost ülke olarak, ilişkimizi sürdürelim’ diyeceğiz.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye biz aslında akraba bir devletiz. Bu devletlerde Türkmenler, Araplar, Kürtler var. Dolayısıyla zaten akrabayız. Ortak tarihimiz ve kültürümüz var. Biz tüm Ortadoğu’yu tüm egemen güçlerin at oynattıkları yerden çıkarmalıyız, bunun adı da kısa adı OBİT’tir. Yani Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’dır. Bunu kuracağız ki bu memlekete huzur gelsin. O zaman ne Irak’tan, ne Suriye’den ne de başka bir ülkeden bize yönelik terör hareketleri de olmayacak. Burada Rusya’nın ABD’nin ne işi var diyeceğiz. Bu 4 ülke bir araya gelip sorunlarını çözemeyecek mi? Böylece Suriye ve Irak konusunda da İran konusunda da bölgede lider ülke olma, bölgede yıldız olma pozisyonuna Türkiye’yi taşımış olacağız."

Görüldüğü üzere Kılıçdaroğlu kısa adına OBİT dediği “Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı” projesini kendi projeleriymiş gibi kullandı.

Hâlbuki bu proje Milliyetçi Hareket Partisi’nin 1999 yılındaki Seçim Beyannamesinde kullandığı bir projedir.

EtikHaber olarak bu projenin daha önce MHP tarafından kullanıldığını tespit ettik.

MHP, 1999 Seçim Beyannamesinde kullandığı bu projesini daha sonraki dönemlerde de geliştirerek parti projelerinin yer aldığı çalışmalarda da kullandı.

MHP’nin 1999 Seçim Beyannamesi’nde konu şu şekilde geçmektedir.

“Yeni bölgesel işbirliği alanlarının yaratılması, sadece ülkemiz açısından değil, bütünüyle Balkanlar’ın Ortadoğu’nun ve Kafkasya’nın, dolayısıyla bütün Avrasya’nın istikrara kavuşması açısından önem taşımaktadır.

Türkiye merkezli bu jeopolitik eksenin sorunlu ve sancılı yapısının istikrara kavuşturulması için, bölgeye önceye güven ve huzurun hakim olması ve ekonomik canlılığın sağlanması şarttır.

Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde düşünülüp tartışılması, mümkün olduğu ölçüde de hayata geçirilmesi söz konusu olabilecek, bölgesel işbirliği imkânları ve konuları başlıklar halinde şöyledir:

- Başlangıç olarak, Türkiye, Ürdün, İsrail, Mısır, Filistin arasında oluşturulacak “Doğu Akdeniz Birliği” düşüncesi olgunlaştırılacaktır

Bu birlik, gelişmelere göre Lübnan, Suriye ve Suudi Arabistan’ın da dahil olabileceği bir organizasyon olarak tasarlanabilir.

- Karadeniz ve “Doğu Akdeniz” birliklerine üye ülkelerle, Türk Cumhuriyetleri ve İran’ın ekonomik entegrasyonunu sağlayacak;

Avrasya Birliği Projesi

Kafkasya Dostluk ve İşbirliği Anlaşması,

Ortadoğu Dostluk ve İşbirliği Anlaşması,

Balkanlar Dostluk ve İşbirliği Anlaşması,

Hayata geçirilecektir.

Türkiye bu üç alanda öncü rolünü üstlenerek, Kafkasya- Balkanlar – Ortadoğu üçgenine sürekli kriz ve belirsizlik yerine işbirliği ve istikrarın hakim olmasını sağlamaya çalışacaktır.”

Görüldüğü üzere MHP’nin 1999’da “Ortadoğu Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” adını verdiği ve duyurduğu projeyi bugün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı” şeklinde eşanlamlı kelimelerle değiştirerek kendi projesi gibi anlatmaktadır.

CHP’nin, Milliyetçi Hareket Partisi’nin sunduğu projelerin bu ülkenin geleceği için en doğru ve gerekli projeler olduğunun farkına varması aslında güzel bir durumdur. Bu durum Ülkenin Geleceğinin Teminatı’nın MHP olduğunun da bir nevi ispatıdır.

EtikHaber olarak, CHP’ye en içten tavsiyemiz başka bir siyasi partinin (yani MHP’nin) projesini araklarken en azından kaynak kullanmasıdır. Çünkü kaynak belirtilmesi hem demokrasimiz açısından hem de ahlaki açıdan daha doğru olanıdır.

Aksi takdirde gelecek dönemde CHP’nin, “siyasi araklayıcı”, “siyasi proje hırsızı” gibi ifadelerle anılması kaçınılmaz olacaktır.

İşte MHP 1999 Seçim Beyannamesi'ndeki ilgili sayfalar

EtikHaber / Özel

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 15:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER