Karma Komisyon HDP'li Zana'nın 'devamsızlık dosyasını' ele alacak

Meclis Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, bugün HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın "ant içmeden TBMM Genel Kurulunun 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı görüşecek.

Karma Komisyon HDP'li Zana'nın 'devamsızlık dosyasını' ele alacak

Meclis Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, bugün HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın "ant içmeden TBMM Genel Kurulunun 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı ele alacak.

Zana'nın "milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin süreç, TBMM Başkanlık Divanının 20 Temmuz 2017'de yaptığı toplantıyla başladı.

TBMM Başkanlık Divanı, "Anayasanın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmayan" Zana'nın "devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı, Karma Komisyona sevk etmişti.

Hazırlık Komisyonu kuruldu

Bunun üzerine Karma Komisyon, Leyla Zana'nın "1 Ekim 2016 ila 30 Nisan 2017 döneminde ant içmeden aralıksız Genel Kurulun 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı ele almak üzere 17 Ekim'de toplanmıştı. Komisyon, 5 milletvekilinden oluşan Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar vermişti.

Hazırlık Komisyonu, yaptığı çalışmada konuya ilişkin raporunu hazırlayarak Karma Komisyona sundu.

Karma Komisyonun bugün yapacağı toplantıda, Zana hakkındaki kararı vermesi bekleniyor. 

Süreç nasıl işleyecek

Karma Komisyonun, Zana'nın "devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi" yönünde karar alması durumunda, dosya TBMM Genel Kurul gündemine gelecek ve nihai karar orada verilecek.

Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP'li Zana'nın milletvekilliği, üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla (276) düşürülecek.

Komisyonda daha önce de "TBMM Genel Kurul çalışmalarına uzun süre katılmadığı" gerekçesiyle HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ile HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın dosyaları gündeme gelmiş ve her iki isim de TBMM Genel Kurulunda yapılan oylama sonucu milletvekillikleri düşürülmüştü.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER