İşte MHP'nin halk oylaması kitapçığı

MHP, anayasa değişikliği için yapılacak referandumda neden "evet" diyeceklerini anlatan bir kitapçık hazırladı.

İşte MHP'nin halk oylaması kitapçığı

MHP tarafından 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması için kitapçık hazırlandı. Kitapçıkta MHP'nin "evet" kararının gerekçeleri beş ana başlık altında sıralandı.

"Milliyetçi Hareket Partisi ve Anayasa Değişikliği" ana başlığıyla hazırlanan kitapçığın ilk sayfasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin imzasını taşıyan, "Milliyetçi Hareket Partisi devlet ve millet varlığının güvenceye alınıp güvenli bir şekilde, istiklal içinde istikbale taşınması için 'evet' diyecektir." mesajı yer aldı.

Kitapçıkta "evet" kararının gerekçeleri, "Anayasa Değişikliği ve Milliyetçi Hareket Partisi", "Milliyetçi Hareket Partisine Göre Türk Anayasası", "Mevcut Sistemin Aksaklıkları ve Hükümet Sisteminde Değişim İhtiyacı", "Anayasa Değişikliğinin Esasları ve Yeni Sistemin Temel Nitelikleri" ile "Söz ve Yetki Aziz Türk Milletinindir" başlıkları altında anlatıldı.

"Anayasa Değişikliği ve Milliyetçi Hareket Partisi" başlıklı ilk bölümde kitapçıkla, yeni hükümet sisteminin esasları özetlenirken partinin anayasa değişikliklerine hem demokrasinin güçlenmesi hem de etkin ve dengeli bir hükümet sisteminin tesisi adına sağladığı katkıların ortaya konulduğu belirtildi.

Kitapçıkta, "Bir diğer yandan, partimize yönelik iftiraların neden gerçeklerden uzak olduğu da gözler önüne serilmektedir." değerlendirmesine yer verildi.

"Milliyetçi Hareket Partisine Göre Türk Anayasası" başlıklı bölümde, MHP'ye göre anayasa yapımında asla tartışılamayacak hususlar anlatılırken, MHP'nin seçim beyannamesinde yer alan konularda hiçbir değişiklik yapılmadığına, ilke ve değerlerin istisnasız şekilde korunduğuna vurgu yapıldı.

Anayasanın ilk dört maddesinin "ilelebet" korunacağı belirtilen bölümde, "Anayasaya bakışımızda herhangi bir değişiklik, bir sapma veya farklı bir anlayışa savrulma olmamıştır." ifadeleri yer aldı.

"PARLAMENTER SİSTEM TAHRİP EDİLMİŞTİR"

"Mevcut Sistemin Aksaklıkları ve Hükümet Sisteminde Değişim İhtiyacı" başlığını taşıyan bölümde, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin "Türkiye Cumhuriyeti'nin beka mücadelesi verdiği bugünlerde, siyasi iktidarın ve devletin en tepesinde bulunan cumhurbaşkanın hukukla ters düşmesi, geleceğimiz açısından çok mahsurlu, çok tehlikelidir." sözlerine yer verildi.

Aynı bölümde parlamenter sistemin zamanla tahrip edildiği ve sistemin tıkandığı vurgulandı.

"Anayasa Değişikliğinin Esasları ve Yeni Sistemin Temel Nitelikleri" bölümünde ise anayasa değişikliğiyle getirilen yenilikler madde madde sıralandı.

Kitapçığın "Söz ve Yetki Aziz Türk Milletinindir" başlıklı son bölümünde "Kayıtsız şartsız tek egemen olan Türk milleti, kendi kader ve geleceği hakkında nihai kararı bizzat kendisi verecektir. Şüphesiz aziz milletimiz ne yönde karar alırsa hepimizin kabulüdür." ifadelerine yer verildi.

Kitapçığın sonunda MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, "Biz yanlış yapmıyoruz ki telaşa kapılalım. Biz millet için 'evet', devlet için 'evet', cumhuriyet için 'evet', Türklüğün bekası için 'evet' diyoruz." sözleri yer aldı.

Kitapçıkla birlikte dağıtılacak "Bu ülke için yeminimiz var, vazgeçilmez" başlığıyla broşür de hazırlandı. Broşürde, MHP'nin politikalarına sahip çıktığı vurgulanırken, anayasa değişikliğinin esasları ve bu reforma neden ihtiyaç duyulduğu kısa maddelerle anlatıldı.

MHP, referandum kampanyasında Anayasa değişikliğindeki 'yoklar'a özel vurgu yapacak. "Türk kavramı anayasadan çıkarılmadı, ilk dört maddeye dokunulmadı" konuları başta olmak üzere 13 başlıkta toplanan, "yoklar" listesi hazırlayan MHP, 'töreye uygun devlet'in ertelenemez hedef olduğunu savunacak.

MHP'nin referandum kampanyası için hazırladığı kitapçıkça, MHP'nin anayasaya ilişkin ilke ve değerleri koruduğu vurgusu yapıldı. Kitapçıkta, çözüm süreci ve 2011 yılındaki anayasa değişikliği çalışmaları sırasında ilk dört maddenin kaldırılması ve anayasadan Türk ifadesinin çıkarılması gibi açık ve gizli hedeflerin hayata geçirilmek istediği vurgulandı. MHP'nin reddettiği bu girişime karşı tavrını ve vazgeçilmez saydığı ilkeleri yeni düzenlemede koruduğu dile getirildi. Türkiye'nin geleceğini tehlikeye atacak değişikliklerin yeni anayasa metnine MHP tarafından sokulmadığı belirtilen kitapçıkta, her ne kadar bir uzlaşı metni de olsa, anayasa düzenlemesinde MHP'nin tartışılmasını dahi kabul etmediği temel ilkelere aykırı hiçbir husus bulunmadığı vurgulandı.

"TÖRESİZ DEVLET OLMAZ"

Kitapçığa göre MHP, töreye uygun devletin ertelenemez hedef olduğunu savunacak. Kalıcı nitelikli bir milli mutabakatın şart olduğu kaydedilen kitapçıkta, "fiili durum ve açmazın bir an önce sonlanarak töreye uygun devlet düzeninin devamını ertelenemez bir hedef olarak kabul ediyoruz. Töre, devletin düzeni, kuruluş ruhu ve gücü demektir. Töresiz Türk devleti olmayacak, MHP varken devlet töresiz kalmayacaktır" değerlendirmesi yapıldı.

MHP GÜÇLENECEK

Kitapçıkta, bu anayasa değişikliği ile MHP'nin AK Parti içinde eriyeceği ve yok olacağı eleştirilerine de şöyle yanıt verildi: "Yeni sistemde, parlamentoda iki siyasi partili bir yapı olacağı ve bu yapı içinde MHP'ye yer olmayacağı iddiaları tamamen dayanaksız ve asılsızdır. Aksine yeni sistemde MHP yürütme ve parlamentoda daha da güçlenecektir. Yeni sistem uzlaşmayı öne çıkarsa da her parti gibi MHP de kendi ilke ve değerleri doğrultusunda Türk milliyetçiliği hareketinin siyasette tek temsilcisi olarak ilelebet yoluna devam edecektir."

İŞTE YOKLAR LİSTESİ

MHP'nin istemediği ve 13 başlıkta özetlenen "yoklar" listesi şöyle:

Cumhuriyetimizin temel ilkeleriyle çatışma yoktur.

İlk dört maddeyi değiştirmeye yönelik girişimler yoktur.

Anayasaya uymayan yöneticilerin sorumsuz kalması yoktur.

Keyfi yönetime cevaz verecek bir düzensizlik yoktur.

Yönetenlerin işledikleri suçlardan cezasız kalması yoktur.

Milli devleti parçalayan özerklik/federasyon yoktur.

Türkçeden başka bir dile resmiyet kazandırılması yoktur.

Türkçeden başka bir dilde eğitim yoktur.

Türkün anayasasından, 'Türk'ün adını çıkarma girişimi yoktur.

Türk milletinin içinden ayrı bir 'millet' inşa etmeye girişimi yoktur.

Terör örgütleriyle pazarlık, teröriste af, teröre taviz yoktur.

Terörist başı bebek katiline özgürlük yoktur.

Paralel devlet yapılanmasına yer yoktur.

MHP'nin kitapçık ve broşürünü indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız

Kitapçık

Broşür

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 17:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER