İçişleri Bakanı Soylu: Batı, dünyaya vadettiği çizgisinden çoktan çıkmıştır

İçişleri Bakanı Soylu: "15 Temmuz'u yapan radikal örgütün yalnız olduğunu düşünmek elbetteki bizim için bir saflık olur. Bir berduşun, bir haysiyetsizin kendi hevesleri üzerinden gerçekleştirebileceği bir darbe olarak düşünmek elbette bu milletin aklıyla alay etmektir"

İçişleri Bakanı Soylu: Batı, dünyaya vadettiği çizgisinden çoktan çıkmıştır

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "15 Temmuz'u yapan radikal örgütün yalnız olduğunu düşünmek elbetteki bizim için bir saflık olur. Bir berduşun, bir haysiyetsizin kendi hevesleri üzerinden gerçekleştirebileceği bir darbe olarak düşünmek elbette bu milletin aklıyla alay etmektir." dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nce, ATO Congresium'da "Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz" paneli düzenlendi.

Moderatörlüğünü TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu'nun yaptığı panelin ilk bölümünde Soylu, "Özgürlük ve Güvenlik Dengesi: Kamu Düzeninin Tesisi" başlıklı konuşma gerçekleştirdi.

Soylu, 15 Temmuz'da bir darbeyle karşılaşıldığını ama "Milletin gücü üzerinde bir güç tanımıyorum." diyen bir sesin, bu karanlığı yıktığını söyledi.

15 Temmuz'un büyük bir yolun başlangıcı olduğunu belirten Soylu, bu milletin çok sıkıntı çektiğini, dünyada demokrasiyi en çok hak eden milletin de Türk milleti olduğunu kaydetti.

Soylu, bugüne kadar ülkede gerçekleşen her darbenin bir sebebe dayandırıldığına dikkati çekerek, "Hepsinin dayandığı yer farklıydı ama tüm hepsinin kümülatifi 15 Temmuz darbesinin içerisinde vardı. 15 Temmuz darbesi, diğer darbelerden çok farklıdır. Benzer noktalar var. 15 Temmuz darbesinde darbeyi gerçekleştiren ve o bildiriyi yayınlayan hain komisyon 38 kişiydi, Milli Birlik Komitesi de 38 kişiydi." diye konuştu.

Eski darbelerle 15 Temmuz darbe girişimi arasındaki farkları anlatan Soylu, Türk milletinin, Anadolu ve bu ülkenin topraklarının bütün dünyaya seslenmesini engellemeye çalışanlara yönelik oyunları o gece ortadan kaldırdığını ifade etti.

Soylu, Türkiye'deki darbelerin her birisinin bir anlamı bulunduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlamı da şu: Milletin özgürlük alanını kısıtlamak, hakimiyet alanını kısıtlamak, gelişme alanını kısıtlamak. Bu darbelerin yegane bir anlamı daha var. O da tam anlamıyla şu: Oluşturdukları vesayet makamları tarafından Türkiye'nin milletçe değil, vesayet makamları tarafından idare edilebilmesini sağlayabilmek. Elbette 15 Temmuz sadece bize bir umut penceresi açmadı, bize büyük ödevler ve görevler de yükledi. Milletimiz becerilebilecek ve becerilmesi gereken çok büyük bir işi başardı.

15 Temmuz'u yapan radikal örgütün yalnız olduğunu düşünmek elbetteki bizim için bir saflık olur. Bir berduşun, bir haysiyetsizin kendi hevesleri üzerinden gerçekleştirebileceği bir darbe olarak düşünmek elbette bu milletin aklıyla alay etmektir."

- "Batı, dünyaya vadettiği çizgisinden çoktan çıkmıştır"

Batı'nın "adil bir düşüncede ve çizgide bulunduğunu" düşünenlerin yanılgıda olduğunu ifade eden Soylu, "Batı, dünyaya vadettiği çizgisinden çoktan çıkmıştır. Kendi değerlendirmelerini yapacağına, dünyada adaleti ve hakkaniyeti ortaya koymak isteyen toplumları yok ederek, onları kimliksizleştirerek, kendilerine tabi ederek başka bir noktaya gitmektedirler." değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, bugün 15 Temmuz konusunda birkaç istisna hariç hiçbir iradenin ortaya konulamadığının altını çizdi.

"15 Temmuz, bu milletin millet olma hassasiyetinin en önemli diriliş günüdür. Bu toprakların öyle herkes tarafından işgal edilemeyeceğinin gösterilmesi günüdür." diyen Soylu, şunları ifade etti:

"Biz 'şehit, gazi olamadım' diye üzülen o akşamın insanlarının ve bu milletin fertlerinin hangi duygularda olduğunu bir kez daha anladık. Biz büyük bir felaketle karşı karşıya kaldık ama bu millet o kadar büyük bir millettir ki o felaketi rahmete, birliğe, beraberliğe dönüştürebilecek bir anlayışı ortaya koydu."

Soylu, ilerleyen günlerde büyük bir sınav sürecinde bulunulacağına işaret ederek, bunun siyasetin ve devleti yeniden yapılandırmanın sınav süreci olduğunu kaydetti.

AK Parti kadrosunun, bu milletin her bir ferdinin 21'inci asıra iyi bir başlangıç yaptığının farkında olduğunu söyleyen Soylu, "Biz bu anlayışı geleceğe ait hep güçlü adımlara götürmek durumundayız. Biz bir adımını atarız, bizden sonraki gelenler bir başka adımını atar ama o bir adımı, bir sonraki adımlara katkı sağlayabilme fırsatını gelecek nesillere bırakmalıyız." diye konuştu.

AA

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 21:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER