Erdoğan: Tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz Irak'ta ve Suriye'de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline." dedi.

Erdoğan: Tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bizim için ülkemizin ve milletimizin bekasından daha önemli hiçbir şey yoktur. Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye'nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditlerini sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak durumunda da değiliz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Manisa İli Toplu Açılış Töreni"ne katılarak, vatandaşlara hitap etti. Konuşmasına tüm Manisalıları selamlayarak başlayan Erdoğan, Manisa’ya en son şubat ayında geldiğini ve yine toplu açılış töreni gerçekleştirdiklerini anımsattı.

16 Nisan halk oylamasında Manisa’dan yüzde 46 düzeyinde bir "Evet" oyu çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize inanan, güvenen, destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Biliyorum ki Manisa’nın hakkı bu değildir. Demek ki sizlere kendimizi yeteri kadar ifade edemedik, demek ki yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizlere yeteri kadar anlatamadık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu eksiklerimizi gidererek Manisalı kardeşlerimizin gönlünde çok daha fazla yer edineceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen askerlere ve güvenlik korucularına Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabi burada bir acıyı da ayrıca özellikle ifade etmek istiyorum. Manisa Selendi’den Özel Harekat Ahmet Alp Taşdemir, bu sabah Diyarbakır’da şehit oldu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, inşallah. Ailesine, tüm Manisalı kardeşlerime, milletimize özellikle sabırlar diliyorum. Fakat kanlarını yerde koymadık. 9 kaybımız oldu 2 günde, ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. 55 terörist... Bugün aldığım haberler çok daha farklı. Şu anda gerek İHA’larımız, SİHA’larımız ve F16’larımız oradaki operasyonlarına devam ediyorlar. Sayı daha da artacak. Çünkü ‘Şehidimizin kanını yerde koymayacağız’ dedik. Terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Biz tek bir askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, güvenlik korucumuzun, vatandaşımızın tırnağını dahi teröristlerin topuna birden değişmeyiz.”

Vatandaşların “İmam-Hatip seninle gurur duyuyor.” diye seslenmesi üzerine Erdoğan, “Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Sizlerden daha çok gayret bekliyorum, başarı bekliyorum inşallah.” karşılığını verdi.

"Bizi hiç tasalı görmez bu yerler, yiğitler ölürken bile gülerler, yeter ki yaşayan er oğlu erler bizi çiğnetmesin ayak altında?" şeklindeki dizeleri okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ölürken bile gülen yiğitlerimiz müsterih olsunlar. Türk milletinin er oğlu erleri bayrağımızı asla ayaklar altında çiğnetmeyecektir. Bunun için devletimiz de üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmenin gayreti içindedir. İşte bugün gerek Genelkurmay Başkanım, gerek İçişleri Bakanım, gerek kuvvet komutanlarım hepsi Hakkari’de, o bölgedeler. Bütün bu olaylar sebebiyle bölgeyi dolaşıyorlar. Hakkari, Şırnak, Tunceli oraları dolaşıyorlar. Her an, nerede, ne var anında üzerine üzerine gidiyoruz, gideceğiz. Son yıllarda hizmete soktuğumuz silahlı ve silahsız insansız hava araçları başta olmak üzere, yüksek teknoloji ürünü araçlarla terörle mücadele yöntemimizi baştan sona değiştirdik. Kahraman evlatlarımızın teröristlerle karşı karşıya gelmesini asgariye indirerek mücadeleyi teknolojinin imkanları üzerinde yürütüyoruz."

Bölücü terör örgütüne 2015 yılı Temmuz'undan bu yana büyük darbeler vurulduğunu, örgütün bu yüzden nefes alamaz hale geldiğini anlatan Erdoğan, "Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bizim için ülkemizin ve milletimizin bekasından daha önemli hiçbir şey yoktur. Sınırlarımız dışında beslenen, eğitilen, silahlandırılan ve üzerimize salınan terör örgütlerini evlatlarımızın canı ve kanı pahasına durdurmak mecburiyetinde değiliz. Teröristler neredeyse gidip orada tepelerine binmek bizim en tabii hakkımızdır. Şu anda Irak ve Suriye'nin pek çok yeri birer terör yuvası durumundadır. Buralardan ülkemize yönelen terör tehditlerini sınırlarımız içinde değil, bizzat kaynağında bertaraf etmek durumundayız. Birilerinden izin almak durumunda da değiliz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus-El Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız, İdlib'de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa, şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Manisa İli Toplu Açılış Töreni"ne katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, "Kandil'deki ve benzer bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan Sincar'daki sorunu, bu bölgelerin hukuki egemeni olan devlet çözmezse, biz buraları yerle bir ederiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin 911 kilometrelik sınır hattına işaret eden Erdoğan, "Nerede bir terör oluşumu varsa, onun başını ezmek için havada ve karada her türlü harekatı yapmak bize anamızın ak sütü kadar helaldir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara, "Hiç şüphem yok. Siz, bu imtihanı 15 Temmuz'da verdiniz zaten. 15 Temmuz'da 'meydanlara' dediğim anda, meydanlara dökülen millet karşımda. Size güveniyorum, size inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

"Şu örgütün arkasında şu devlet varmış, öteki örgütün arkasında başka devlet varmış, bunların hiçbiri de bizi ilgilendirmiyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hiçbir meşru devlet, kendi askerini, personelini teröristlerle bir arada tutmaz. Bizim için teröristlerin yanında olan herkes teröristtir. Atalarımız, 'Zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına' derler. Bugüne kadar 'müttefiklik' diyerek, 'stratejik ortaklık' diyerek, 'ittifak ilişkileri' diyerek bizi oyaladıklarını sananlara son sözümüz budur. Biz Irak'ta ve Suriye'de tespit ettiğimiz tüm terör kamplarını yerle bir edeceğiz, bu böyle biline. Sınırlarımız dışındaki bütün terör bataklıklarını kurutmakta kararlıyız. Cerablus- El Bab hattında başarıyla sonuçlandırdığımız, İdlib'de yine başarıyla sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa, şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın."

- "Onlar bize farklı bir efelik taslamasın"

Bunları söyledikleri için kimi batı ülkelerinden itirazların yükseleceğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Terör örgütü mensupları, Avrupa'nın göbeğinde bizim vatandaşlarımızın oturdukları mahalleleri basıp, ortalığı savaş alanına çevirdiğinde sesleri çıkmayanlar, bunları söyledik diye, kusura bakmayın bizim efelerimiz şahsiyetlidir. Onun için onlar bize farklı bir efelik taslamasın. Terör örgütü mensupları, kendi başkentlerinde ellerinde şakağımıza dayanmış silahlarla gösteri yaptıklarında kıllarını kıpırdatmayanların sözlerinin, bizim için hiçbir kıymeti yoktur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, masum insanların kanlarını dökmüş teröristleri, yargısı ve polisiyle bir olup yıllarca Avrupa'da saklayanların nasır tutmuş vicdanlarının, Türkiye'nin hassasiyetlerini anlayamayacaklarını bildirdi.

Kendi vatandaşlarının tırnağına zarar gelse ortalığı ayağa kaldıracaklarını belirten Erdoğan, sadece son 2 yılda şehit verilen binin üzerinde güvenlik görevlisiyle, 400'e yakın sivil vatandaşın karşısında "üç maymunun" oynanmasından artık gına geldiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkalarının ne dediğinin değil, ülkenin bekası için neye ihtiyacın bulunduğunun önemli olduğuna işaret etti.

- "Ey Avrupa, kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver"

Terör örgütlerinin gönüllü savunucusu kesilenleri önce kendi ayıplarıyla yüzleşmeye davet eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Ey Avrupa, sen PKK'ya, PYD'ye, FETÖ'ye, DEAŞ'a destek vermeyi bırak da önce kendilerine daha güvenli bir gelecek kurma hayaliyle Avrupa'ya geldikten sonra kaybolan on binlerce mülteci çocuğun hesabını ver. Bakınız sadece Almanya'da 1 Temmuz 2016 tarihine kadar, üstelik de bu ülkenin polis teşkilatının tespit ettiği kadarıyla, tam 8 bin 991 mülteci çocuk kaybolmuştur. Hale bak. Çoğunluğu Suriyeli, Afganistanlı ve Afrikalı olan bu çocukların akıbeti bilinmemekle birlikte, çoğunun suç şebekelerinin kurbanı oldukları tahmin ediliyor. Sınırları içindeki çocukların güvenliğini sağlayamayan Avrupa ülkeleri, maşallah teröristleri ve onların destekçilerini koruma konusunda çok maharetliler. Kayıp çocuklar konusunda, dişe dokunur hiçbir çalışma yapamayanlar, terör örgütü yandaşlarının gösterilerini polis korumasına almak suretiyle güya demokrasiye hizmet ediyorlar. Hale bak. Bölücü terör örgütünün başı, Fransa'da devlet televizyonunun binasına asılıyor. Poster orada. Aynı şekilde Almanya'nın caddelerinde bakıyorsunuz, bölücü terör örgütünün paçavrasıyla, başının posteriyle, yollarda polis kortejinde onların koruması altında yürüyüş yapıyorlar."

"Hani Avrupa Birliği'nde bunlar terör örgütü olarak ilan edilmişti ne oldu?" sorusunu yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan hakları, demokrasi, özgürlükler' deyince mangalda kül bırakmayanlar, sıra bu çocukların hesabını vermeye gelince bir anda sus pus oluyorlar. Bunlar, Manisalıların deyimiyle 'güneşte verdiği sözü, gölgede bozan' hayırsızlar bunlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birilerinin yıllarca yapmaya çalıştığının tersine biz kendimizi asla küçük görmedik, görmeyeceğiz. Bentleri yıkacak sularımızın kabardığı bir dönemden geçtiğimizin çok iyi farkındayız. Bunun için hep birlikte çalışacağız ama çok çalışacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Manisa İli Toplu Açılış Töreni"ne katılarak vatandaşlara hitap etti.

Türkiye'deki 3 milyon sığınmacıya 3 milyar avro yardımı çok gören Avrupa'nın, kendi topraklarındaki mülteci çocukları da zaman ve kaynak harcamaya değer bulmadığını belirten Erdoğan, "Bu zihniyetteki bir anlayıştan ırkçılığı hortlatmasından, yabancı düşmanlığını yaygınlaştırmasından, riyakarlığa sarılmasından başka ne beklenebilir? İnsani ve ahlaki temeli çöken Batı'nın sadece ekonomik zenginlikle uzun süre ayakta kalabilmesi mümkün değildir." diye konuştu.

Asla onlar gibi olmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, refah uğruna insanlık ve inançlarından vazgeçmeyeceklerini, zenginlik uğruna tarihe ve ecdada sırtlarını dönmeyeceklerini ve günlük hevesleri uğruna geleceklerini karartmayacaklarını ifade etti.

Türk milletinin, şair Arif Nihat Asya'nın, "Sen ne geçebilirsin yardan, anadan, serden; senin de destanını okuyalım ezberden; haberin yok gibidir taşıdığın değerden" dizeleriyle seslendiği bir millet olduğunu ifade eden Erdoğan, şiirin, "Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini; göster, kabaran sular nasıl yıkar bendini; küçük görme, hor görme, delikanlım kendini." dizelerini de anımsattı.

Erdoğan, "Birilerinin yıllarca yapmaya çalıştığının tersine biz kendimizi asla küçük görmedik, görmeyeceğiz. Bentleri yıkacak sularımızın kabardığı bir dönemden geçtiğimizin çok iyi farkındayız. Bunun için hep birlikte çalışacağız ama çok çalışacağız." ifadelerini kullandı.

- "İhracatta son 10 yılın rekoru kırıldı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı"nı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, yıllardır yaptığı çağrıların nihayet karşılığını bulduğunu ve yerli otomobil üretimi için 5 firmanın ortak bir girişim grubu kurduğunu anımsattı.

Firmalara teşekkür ve başarı dileklerini ileten Erdoğan, ekonomide de üst üste sevindirici haberler aldıklarını söyledi.

Borsanın rekor üstüne rekor kırdığını, dün 113 bini geçerek yeni bir rekora ulaştığını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"İhracatta ekim ayında ulaşılan yüzde 15,6'lık artış oranıyla son 10 yılın rekoru kırıldı. Ekim ayı ihracatı 13,5 milyar dolar. Yıllık ihracat 154 milyar doları aştı. İnşallah orada da rekor devam edecek. Merkez Bankasındaki döviz rezervi de yükseliyor. Başbakanlığım döneminde bir ara 138 milyar dolara kadar çıktı, düştü. Şimdi tekrar tırmanışta ve dünkü rakam 117 milyar dolar seviyesine ulaştı. İnşallah daha da yükseleceğiz, daha güçleneceğiz. Bu millete bu yakışır, onun için yükseleceğiz."

Büyümede yılın ilk yarısında yüzde 5'in üzerinde bir başarı elde ettiklerini aktaran Erdoğan, üçüncü çeyrek rakamının açıklanmasıyla bu oranın çok daha yükseldiğinin görüleceğini bildirdi.

"İyiyiz, çalışıyoruz, koşuyoruz, koşturuyoruz." diyen Erdoğan, "Kredi kuruluşları atıyorlar, 'Düştü' diyorlar, bilmem ne. Ben ne diyorum, bu rakamlar siyasi, biz güçlüyüz, güçlü." ifadelerini kullandı.

Sadece bu yıl 1 milyon 300 bine yakın ilave istihdam sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, işsizliğin hala çift haneli rakamlarda olmasının, iş gücüne katılan genç ve kadın sayısının yüksekliğinden kaynaklandığına işaret etti.

Erdoğan, "Ekonomideki iyiye gidişin ve istihdama yönelik teşviklerin yardımıyla işsizlik oranını kısa sürede tek haneli rakamlara indireceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin, dünyanın en büyük projelerini hayata geçiren ülkelerin başında geldiğini vurgulayan Erdoğan, 2023 hedefleri doğrultusunda attıkları her adımda, büyümeden istihdama, tüm sorunları birer birer geride bırakacaklarını söyledi.

Manisa'ya elleri boş gelmediğini ifade eden Erdoğan, çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşlarına ait, toplam yatırım bedeli 1 milyar 44 milyon lira olan 40 kalem ayrı eser ve hizmetin toplu açılış törenini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Açılışını yapacakları yatırımlardan birinin Türkerler firması tarafından Alaşehir'de inşa edilen, her biri 24 megavat gücündeki iki ayrı jeotermal elektrik santrali olduğunu belirten Erdoğan, resmi açılışını yapacakları ve yatırım tutarı 740 milyon lira olan bu santrallerle Türkiye'nin jeotermal kurulu gücünü 992 megavata çıkarmış olduklarını ifade etti.

- Soma'daki şehit madencilerin ailelerine 301 konut

Firmaya tebriklerini ileten Erdoğan, açılış listesindeki bir başka yatırımın da Soma'daki kazada hayatını kaybeden madencilerin yakınları için Doğuş Holding tarafından yaptırılan 301 konutun teslimi olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Soma'daki maden kazasında şehit olan madencilere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

Maden kazasının hemen ardından devletin ilgili kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının harekete geçerek madencilerin geride bıraktıkları ailelerine sahip çıktıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD koordinasyonunda her madencinin yakınlarının her birine bugüne kadar 176 bin lira nakdi yardım yapıldığını, şehit yakınlarından birine kamuda istihdam hakkı tanındığını, çocuklarına da eğitimleri için Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda çeşitli vakıflarca burs bağlandığını anımsattı.

Erdoğan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi tarafından inşa edilen 301 konutun da tamamlandığını belirterek çok yakında bunların kuralarının da çekileceği müjdesini verdi.

Okulu, camisi ve diğer sosyal birimleriyle bu konutları Soma şehitlerinin ailelerine kazandıran Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'i tebrik eden Erdoğan, "Yitirdiğimiz canları elbette geri getiremeyiz ama onların bize emanetleri olan ailelerine sahip çıkmak için elimizden gelen her şeyi yaptık, yapıyoruz." dedi.

- "Bu şahadet, bu oyuna gelmez"

Erdoğan, özellikle aşırı sol grupların istismarla aileleri tahrik ettiğini ifade ederek, "Aileler üzerinde oyun oynuyorlar ve bunların kimler olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Bu oyunu, lütfen, şehit ailelerimizin bozması lazım. Çünkü bu, şahadet; bu, oyuna gelmez." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan eserler arasında 195 derslik, mesleki ve teknik eğitim lisesi ek hizmet binaları, pansiyonlar, spor salonları, zihinsel engelliler korumalı iş yeri yaşam merkezi, Celal Bayar Üniversitesinin fakülte ve enstitü binaları, üniversite personeli için yaptırılan 319 konut ile diğer bakanlıklar ile belediyelere ait çeşitli yatırımların yer aldığını aktardı.

Eser ve hizmetlerin Manisa'ya ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, emeği geçenleri tebrik etti.

Zorlu Holding'in Manisa'da yaptığı Vestel Tesisleri'ni ziyaret edeceğini, akıllı telefon ve tablet fabrikası ile Meta Nikel Kobalt Tesisleri'nin de resmi açılışlarının yapılacağını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin otomobili projesinde de yer alan Zorlu Holding'in elektronik alanında bu şehirde kurduğu tesisten dünyanın dört bir yanına ihracat yaptığını anlattı.

"Yerli otomobilin elektrikli olarak tasarlanacağı günler de inşallah yakın." diyen Erdoğan, elektrikli otomobilin çalışmasını da yapacaklarını bildirdi.

Zorlu Holding'in Türkiye'nin en önemli kobalt ve nikel tesislerinin sahibi olduğunu, ayrıca akıllı telefon ve tablet fabrikasının da ülke için önemli bir açılımı ifade ettiğini dile getiren Erdoğan, "Dolayısıyla Zorlu'nun bu projede yer alması, hem elektronik hem de madencilik alanındaki birikimleri ve yatırımları bakımından gayet isabetli olmuştur." dedi.

Manisa'yı bugüne kadar, yatırımlar yanında devam eden projelerle de 2023'ün Türkiye'sine hazırladıklarını dile getiren Erdoğan, ulaşımda ve sağlıkta süren yatırımların, şehri bambaşka bir yere taşıyacağını söyledi.

İnşaatları süren Manisa Şehir Hastanesi, Merkezefendi Devlet Hastanesi ile Salihli Devlet Hastanesinin, şehri bölgenin en önemli sağlık merkezi haline getireceğinin altını çizen Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun aynı zamanda Manisa'nın da otoyolu olduğunu, gelecek yıl hizmete girecek bu otoyolla birlikte Manisa'nın çehresinin değişeceğini söyledi.

Manisa-İzmir yolu için büyük öneme sahip olan 6,5 kilometre uzunluğundaki Sabuncubeli Tüneli'nde ışığın eylül ayında görüldüğünü dile getiren Erdoğan, Ankara-Manisa arasını 3 saate düşürecek hızlı tren hattının inşaatının da sürdüğünü belirterek, "Manisa'ya bir de şanına yakışır bir hızlı tren garı kazandırmamız gerekiyor." dedi.

Şehir merkezinde kullanılan doğal gazın diğer ilçelere de götürülmesi için çalışıldığını belirten Erdoğan, yapılan, yapılmakta olan, yapılması gereken daha çok işin bulunduğuna dikkati çekerek 2019 seçimlerinin bu bakımdan ülkenin gelecek çeyrek asrını, yarım asrını biçimlendirecek öneme sahip olduğunu, Manisa'nın burada tercihini büyük ve güçlü Türkiye'den yana kullanacağına inandığını ifade etti.

- Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından toplu açılış törenine geçildi. Erdoğan, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Soma'da maden faciasında şehit olan işçilerin aileleri için yapılan konutlardan 10'unun anahtarını ailelere teslim etti.

Daha sonra toplu açılış töreni için iki bölgeye telekonferans yöntemiyle bağlantı kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk bağlantı yeri olan Soma'da bulunan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'a "Recep Bey, bizleri duyuyor musunuz?" diye seslendi. Akdağ'ın "Sayın Başbakanım sizleri işitiyoruz." diye karşılık vermesi üzerine Erdoğan, "Recep Bey, sen eski dönemde kaldın ama." dedi. Akdağ, bunun üzerine, "Sizinle 10 seneyi aşkın çalışınca, bağışlayın, arada böyle oluyor Sayın Cumhurbaşkanım." ifadesini kullandı.

Konutlara ilişkin görüntülerin ekrana verilmesi üzerine Erdoğan, bunların dışında Soma Meydanı'nda da güzel bir park yapacaklarını söyledi. Erdoğan, Doğuş Grubu'na teşekkürlerini ileterek, "Okuluyla, camisiyle, oyun parklarıyla inşallah tüm Soma’daki yavrularımıza hayırlı olsun." dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, konuşmasında, "Zatıalinizin hassasiyeti, insanımıza olan sevgisi, saygısının bir nişanesini burada görüyoruz. Talimatlarınızla Doğuş Holding’in burada Soma maden şehitlerimizle ilgili olarak yaptırdığı 301 konutun teslim törenindeyiz." diye konuştu.

5 konutun ise burada çalışacak personel için yapıldığını söyleyen Akdağ, "Bütün sosyal donatı alanlarıyla burada mükemmel bir yerleşim alanı oluşturulmuş durumda." dedi.

Akdağ, şehit aileleri adına da teşekkürlerini iletti. Erdoğan, "Allah hayırlısıyla güle güle oturmayı nasip etsin." temennisinde bulundu.

Alaşehir'de Türkerler Holding'e ait jeotermik santrali açılış törenine de canlı bağlantı yapıldı. Santrale ait görüntülerin ekrana verilmesi üzerine Erdoğan, "Her şeyi değerlendiriyoruz, görüyorsunuz. İşte bunlar, yer altı suları enerjiye dönüşüyor ve bunlar yenilenebilir enerji olarak inşallah kirli havadan da bizi kurtarıyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, daha sonra yapımı tamamlanan eserlerin açılışını gerçekleştirdi.

Tören alanında "İhaneti unutmayacağız, hainleri affetmeyeceğiz", "Dik dur eğilme, Manisa seninle", "Hedefin hedefimizdir, yolun yolumuzdur" yazılı pankartlar dikkati çekti.

Konuşması öncesi yanına gelen bir çocuğa oyuncak hediye eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir çift ile de uzun süre sohbet etti. Terörle mücadelede verilen şehitler dolayısıyla tören boyunca müzik çalınmadı.

Törende Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, bölge milletvekilleri, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de hazır bulundu.

AA

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 18:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER