CHP'li milletvekillerinden “volta“ eylemi

CHP'li bazı milletvekilleri, OHAL kapsamında KHK ile ihraç edilen Gülmen ve Özakça'nın tutuklanmasını protesto için Yüksel Caddesi'nden Güvenpark'a yürüdü

CHP'li milletvekillerinden “volta“ eylemi

ANKARA (AA) - CHP'li bazı milletvekilleri, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasını protesto için Yüksel Caddesi'nden Güvenpark'a yürüdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP'li milletvekilleri Mustafa Balbay, Necati Yılmaz, Nihat Yeşil ve CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ile geldiği Yüksel Caddesi'nde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Ağbaba, FETÖ'nün 15 Temmuz'da yaptığı darbe girişiminde 249 vatandaşın şehit olduğunu hatırlattı, bütün siyasi partilerin darbe girişimine karşı çıktığını dile getirdi.

Hükümete darbeyle mücadeleyle ilgili her türlü desteği vereceklerini söylediklerini aktaran Ağbaba, "Ancak darbeye birlikte karşı çıkılan Meclis baypas edilerek, yeni bir darbe girişimi yapıldı, 20 Temmuz'da TBMM'de maalesef OHAL ilan edildi." diye konuştu.

Açıklamalarını dinlemek için vatandaşların Yüksel Caddesi'ne gelmesine izin verilmediğini savunan Ağbaba, şöyle konuştu:

"OHAL'in ne olduğunu dünyaya iki insan anlattı. Bu insan hakları anıtının önünde 200 güne yakın süre oturma eylemi yaptılar, kimseye zarar vermeden. Ardından seslerini duyurmak için bizim onaylamadığımız açlık grevine başladılar. O insanlar sayesinde OHAL gündeme geldi. Biz CHP milletvekilleri olarak pazartesi günü OHAL'e karşı onların yerine oturma eylemi başlattık. Bu oturma eylemi Türkiye'de hukuksuzluğa uğrayan herkes içindir, adaleti savunan herkes içindir. Bizler CHP olarak hep hukuku savunduk, adaleti savunduk. Bugün de aynı şeyi savunmaya devam ediyoruz."

Bundan sonra da barışçıl, şiddet içermeyen her türlü mücadeleye destek vereceklerini söyleyen Ağbaba, polisin Yüksel Caddesi ve çevresinden çekilmesini talep etti.

Ağbaba, "Arkadaşlarımızla birlikte dün yaptığımız gibi 'OHAL'de volta at' diyoruz. Türkiye'deki yurttaşlarımıza, İstanbul'daki Taksim'e, İzmir'deki Gündoğdu'ya, Trabzon'a, Adana'ya, Mersin'e, Malatya'ya her yere çağrı yapıyoruz. Bütün meydanlarda 'OHAL'de volta atın' diyoruz. Biz arkadaşlarımızla şimdi buradan Güvenpark'a geçeceğiz, orada volta atacağız." dedi.

Açıklamanın ardından CHP'li milletvekilleri kol kola girerek Güvenpark'a yürüdü, volta attı.

AA

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2017, 22:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER