CHP'li Gök: Cenazede yaşananlar Türkiye'nin reddetmesi gereken bir manzara

CHP Grup Başkanvekili Gök, Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşananların Türkiye'nin utançla reddetmesi gereken bir manzara olduğunu söyledi.

CHP'li Gök: Cenazede yaşananlar Türkiye'nin reddetmesi gereken bir manzara

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun terörün önlenmesiyle ilgili sözlerine ilişkin açıklamalarını hatırlatan Gök, partisinin, tüm terör örgütlerinin karşısında yer aldığını söyledi.

CHP'nin terör karşısında her zaman dik durduğunu dile getiren Gök, Kılıçdaroğlu'nun teröre karşı mücadelesi nedeniyle PKK'nın saldırısına uğrayan tek genel başkan olduğunu ifade etti.

Gök, şöyle konuştu:

"İktidarın himayesi sayesinde PKK'nın güçlenmesine, kollanmasına, himaye edilmesine ses çıkarmayan bir iktidarın, bizim partimize, genel başkanımıza söyleyebileceği tek bir söz bile yoktur. Biz ne yaptık? Tunceli'de PKK'ya karşı bayraklarımızla yürüdük.

Bir çift lafımız da Mahir Ünal'a var. Mahir Ünal kalkmış partimizi eleştiriyor. Mahir Ünal, Recep Tayyip Erdoğan'ın daha sonra reddettiği Dolmabahçe mutabakatında o koltuklarda oturanlardan biri sen değil miydin? Ne yaptın Dolmabahçe'de? Bunları anlatsana."

Gök, terör sorununun ancak Meclis zemininde, meşru, hukuki ve şeffaf yöntemlerle çözülebileceğinin altını çizdi.

FETÖ ile mücadelede siyasi ayağa ilişkin tek bir adımın dahi atılmadığını ileri süren Gök, Bylock listelerinin milletvekillerine ilişkin bölümünün açıklanmasını istedi.

Hatun Tuğluk'un cenazesinde yaşananlar

Levent Gök, cezaevinde tutuklu bulunan eski milletvekili Aysel Tuğluk'un vefat eden annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinde yaşananlara da değindi.

Cenazeye saygının, kültürün ve dinin gereği olduğuna dikkati çeken Gök, "Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşananlar Türkiye'nin utançla reddetmesi gereken bir manzaradır. Bu manzara Türkiye'nin manzarası değildir, olamaz. Buna hiçbirimizin izin vermemesi gerekmektedir. Bu olay Türkiye için bir utanç manzarası olmuştur. Yapılan, Türkiye'ye yakışmamıştır. Bu olaya karışanlar hakkında da gereği yapılmalıdır. Biz cenazelerde de birleşemeyeceksek nerede birleşeceğiz?" açıklamasını yaptı.

"Herhangi bir parti ile ittifak düşüncemiz yoktur"

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla eğitim sorunlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gök, iktidarın bu alandaki politikalarını eleştirdi.

CHP Grup Başkanvekili Gök, TBMM İçtüzük değişikliğiyle ilgili de yarın Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapmayı planladıklarını bildirdi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gök, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin soru üzerine, CHP'nin Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduğunu vurguladı.

Gök, partisinin HDP ile ittifak yapabileceğine ilişkin iddialar olduğunun hatırlatılmasına, "Biz CHP olarak toplumun tümünü kapsayan projelerimizle yolumuza devam ediyoruz. Her partinin ayrı programı, idealleri vardır. Herhangi bir parti ile ittifak düşüncemiz yoktur." karşılığını verdi. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER