Bozdağ: CHP'ye sormak istiyorum: Neden genel başkanınızı cumhurbaşkanı adayı yaparak Türkiye'nin iktidarına talip olmuyorsunuz?

Bozdağ: "Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'ye sormak istiyorum: CHP, Türkiye'de iktidar olmak istiyor mu, istemiyor mu, Türkiye'yi yönetmek istiyor mu, istemiyor mu? 'İstiyoruz' diyorlar. Madem öyle neden genel başkanınızı cumhurbaşkanı adayı yaparak Türkiye'nin iktidarına talip olmuyorsunuz?"

Bozdağ: CHP'ye sormak istiyorum: Neden genel başkanınızı cumhurbaşkanı adayı yaparak Türkiye'nin iktidarına talip olmuyorsunuz?

MALATYA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'ye sormak istiyorum: CHP, Türkiye'de iktidar olmak istiyor mu, istemiyor mu, Türkiye'yi yönetmek istiyor mu, istemiyor mu? 'İstiyoruz.' diyorlar. Madem öyle neden genel başkanınızı cumhurbaşkanı adayı yaparak Türkiye'nin iktidarına talip olmuyorsunuz?" dedi.

Bozdağ, AK Parti İl Başkanlığını ziyaretinde Malatya teşkilatının en başarılı teşkilatlardan olduğunu, her seçimde desteğin arttığını, 2019 yılında da aynı başarının devam etmesini beklediklerini söyledi.

2019 yılında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçileceğini hatırlatan Bozdağ, böylece yeni bir döneme girileceğini vurguladı.

Bozdağ, cumhuriyet öncesinde ülke olarak Kurtuluş Savaşı döneminden geçildiğini ve yeni bir sürece girildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Aradan geçen 100 yıl sonrasında 2019 yılında yeni bir süreç, yeni bir yüz yıl ve tarihi bir dönemin kapıları aralanacak. Bize bu kapıyı açtırmak istemeyenler, bu kapıdan geçen yolun hedeflerine ulaşmasını istemeyenler, bu seçimde yine bir araya gelecekler. Türkiye'de kalıcı bir istikrarın devamından, güçlü bir devletten ve bunların ülkeye kazandırdıklarından rahatsız olan çevreler, karşımızda duracaktır. Bundan emin olun çünkü istikrarsızlıktan beslenen, zayıf iktidarlardan güçlenen, kötü yönetimlerden servetine servet katan çevreler, iyi olan bu yönetimden, güçlü iktidardan fevkalade rahatsızlar.

Onun için de baktığınızda herkes aynı yerde duruyor. Biz yeni dönemi başlattık inşallah. Bu dönemi kimse kapatamayacaktır. 2019 yılında Malatyalılar, Türkiye'nin ve ümmetin liderine, cumhurbaşkanımıza yeniden ve daha güçlü şekilde sahip çıkacaktır."

- "Yarınlar daha güçlü"

Türkiye'nin yarınlarının daha güçlü olacağını anlatan Bozdağ, şimdiden seçimlerle ilgili konuşulduğunu ve şart koşulduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Efendim, biz cumhurbaşkanı seçersek parlamenter sisteme seçilecek cumhurbaşkanı, döneceğini deklare edecek. Seçildikten sonra sistemi yeniden eski haline getirip, Türkiye'yi ihya edeceğiz.' diyorlar. Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına rahmet yağardı ama şimdi bunlar bit pazarında rağbet arayanlar. Onun için yeni kapı aralanıyor. Bizim bu kapıyı muhafaza etmemiz gerekiyor ve sistemi de uygulamaya koymamız gerekiyor. Türkiye'nin birliğinin, dirliğinin, istikbalinin ve istiklalinin sigortası yeni sistemdir. Bizim parlamenter sistemimiz, siyasi istikrarı sistemin doğal sonucu olarak ortaya koymuyor.

Şu anda güçlü bir iktidar var ama bu, lidere bağlı bir istikrar, lidere bağlı bir güçlü istikrar. Sistemin doğal sonucu değil. Yarın Tayyip Erdoğan çekildiği zaman böylesine güçlü iktidar Türkiye'de kurulamaz. O yüzden bizim öyle bir sistem kurmamız lazım ki kim gelirse gelsin, siyasi istikrar, sistemin doğal sonucu olsun. İşte cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, güçlü iktidarın ve istikrarın sistemin doğal sonucu olmasını sağlayacak. Türkiye'de bundan sonra zayıf liderlerin, Türkiye'yi yönetme dönemi tarihe karışmıştır. Zayıf liderlerin siyaset yapma dönemi de kapanmıştır."

- "Partiler lider arayışında"

Yeni seçime gidilirken partilerin lider arayışında olduğuna işaret eden Bozdağ, "Şimdi Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanı, adaylığını açıklayamadı halen. Başka partilerin genel başkanları da 'Ben adayım.' diye ortaya deklarasyon yapamadı." dedi.

"Biz siyaseti neden yapıyoruz?" diye soran Bozdağ, şunları kaydetti:

"İktidar olmak için, iktidar olduktan sonra plan, programlarımızı devlet ve milletimiz için gerçekleştirmek için yapıyoruz. İktidara talip olmanın bundan sonra tek yolu vardır, cumhurbaşkanı adayı olmak. Cumhurbaşkanı adayı olmayan veya içinden cumhurbaşkanı adayı çıkarmayan parti, 'Ben iktidar olmak istemiyorum, Türkiye'yi yönetmeye talip değilim.' demek istiyordur. Sen iktidar olmak istemiyorsun, Türkiye'yi yönetmeye talip değilsen bu millet sana neden oy versin? Ben şimdi Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'ye sormak istiyorum: CHP, Türkiye'de iktidar olmak istiyor mu, istemiyor mu, Türkiye'yi yönetmek istiyor mu, istemiyor mu? 'İstiyoruz.' diyorlar.

Madem öyle neden genel başkanınızı cumhurbaşkanı adayı yaparak Türkiye'nin iktidarına talip olmuyorsunuz? Bunu açık açık söyleyemiyorlar çünkü kendi genel başkanlarını, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığına layık görmedikleri için bunu yapıyorlar. Eğer siz kendi genel başkanınızı Türkiye'nin cumhurbaşkanlığına layık görmüyorsanız partinizin başına neden onu geçiriyorsunuz?"

Bunu yapan partilerin kendi genel başkanlarını o makama layık görmediğini dile getiren Bozdağ, CHP'nin iktidar alternatifi olduğunu söyledi.

"Ama iktidar alternatifi ne yazık ki iktidara talip olmuyor." ifadelerini kullanan Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şimdi ikide bir konuşuyor ve diyor ki: 'Gel, televizyona çıkalım, seninle hesap görelim.' diyor. Siyasetin hesap görme yeri sandıktır, siyasetin rekabet yeri meydandır, adam sandıktan kaçıyor, meydandan kaçıyor, televizyon kutusunun içine girmiyor. O kutular Tayyip Bey'i alamaz, o kutulara Tayyip Bey sığmaz. Ben de ona diyorum ki: Madem hodri meydan diyorsun, biz de Malatya'dan hodri meydan diyoruz. Madem yiğitsin, işte er meydanı, madem 'Ben bu ülkeyi Türkiye'nin cumhurbaşkanından daha iyi yönetirim, Türkiye'ye daha iyi cumhurbaşkanlığı yaparım.' diyorsun, o zaman işte er meydanı. Çık, 'Ben cumhurbaşkanı adayıyım.' de. Rekabete ve sandığa gir, sandıktan boyunu çıkarabiliyor musun, çıkaramıyor musun, hep beraber görelim ama yok, çıkmıyor çünkü pabuç pahalı.

Bakıyorlar ki Tayyip Bey'in boyu uzun, boy ölçüşemezler. Karizma, devlet tecrübesiyle de tartışamaz. Bilgi birikimi desen, dünyada cumhurbaşkanımızın birikimine sahip ikinci bir lider yok. Adam bakıp diyor ki 'Ben bununla hangi yarışa girersem gireyim yenemem."

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sadece Kemal Kılıçdaroğlu ile çevresindekilerin indirmek istemediklerini, beraberinde başkalarının da olduğunu söyledi.

Erdoğan'ı Türkiye'nin liderliğinden indirmek isteyen koca bir dünya olduğunu dile getiren Bozdağ, ülkelerin hep beraber bu amaç uğruna çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Terör örgütlerinin hepsine diyorum: Patlasanız da çatlasanız da bu millet, liderini istihbarat örgütlerine, terör örgütlerine ve bu millete düşmanlık edenlere 2019'da yedirmeyecektir." dedi.

Bozdağ, AK Parti Malatya İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, dünyadaki tüm plan, program ve tuzakların Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından bozulduğunu söyledi.

O yüzden herkesin el ele vererek Erdoğan iktidarına son vermeye çalıştığını belirten Bozdağ, kanlı katillerin, taşeronları olan terör örgütü FETÖ'yü de kullanarak ülkede darbe yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Bu örgütün başka milletlere taşeronluk yapıp kendi ülkesine ihanet içindeki hainler olduğuna dikkati çeken Bozdağ, "Ne oldu? Nafile, netice alamadılar. Onun için dışarıdakilere ve içeridekilere, terör örgütlerinin hepsine diyorum: Patlasanız da çatlasanız da bu millet, liderini istihbarat örgütlerine, terör örgütlerine ve bu millete düşmanlık edenlere 2019'da yedirmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Gittikleri yolun kıymetli bir mücadele yolu olduğunu, yol arkadaşlarının da yol kadar kıymetli olduğunu belirten Bozdağ, şöyle konuştu:

"Eğer biz bir yolda sağımızda, solumuzda, önümüzde, arkamızda kimlerle yürüdüğümüze dikkat etmezsek o zaman bir bakarız, çok kötü insanlarla beraber, kol kola gidiyoruz. Allah bizi bu millete, devlete, milletin ve devletin değerlerine kem gözle bakanlarla aynı istikamette yürütmesin. Hamdolsun, biz bugüne kadar milletine ve devletine sevdalı bir liderin arkasında devletine, milletine ve devletine sadık büyük bir milletle beraber yürüdük. Bugüne kadar da öyle geldik.

Eğer Sayın Cumhurbaşkanımızı bunca düzene ve plana rağmen yenememişlerse yiyememişlerse önce Rabbimin muhafızlığı, sonra aziz milletimizin duası ve desteği sayesindedir. Başka kalkana ve muhafazaya bizim ihtiyacımız yoktur. Allah var, keder yok. İnşallah biz öyle olduğuna inanıyor, o inançla da yolumuza devam ediyoruz."

Bozdağ, 2019 seçimleri öncesinde MHP ile ittifak kurduklarını anımsatarak, "Dedik ki 'Biz aleni yapalım ittifakımızı, milleti aldatmayalım.' Perdenin arkasında başka konuşup perdenin önüne çıkıp dürüst adam numarası yapmak doğru bir iş değil. Perdenin arkasında ne konuşuyorsan çık, perdenin önünde de onu söyle." dedi.

Bu nedenle ittifakı yasalaştırdıklarını anımsatan Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İsterse partiler 'ittifak' adı altında bir araya gelip birlikte cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine girebilecekler. İsterse partiler kendi tüzel kişiliklerini muhafaza ederek, anlaşarak bir partinin listesinden seçime girebileceklerdir. Bu, bizim demokrasimiz için son derece önemli ve tarihi bir gelişmedir. Partileri birbirlerine yaklaştıran ve birbirleriyle ittifak halinde ülkesine ve devletine, milletine hizmet etmesine imkan veren tarihi bir adımı biz burada attık. Şimdi Milliyetçi Hareket Partisiyle ittifak yaptığımızı milletimize ilan ettik, açıkça söyledik. Biz yerli ve milli ittifak, bir milli mutabakat yaptığımızı aziz milletimize Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bahçeli, ayrı ayrı deklare ettiler.

Bizler bu deklarasyonun arkasında duruyoruz. Ayrıca, Büyük Birlik Partisi de bu ittifakın içinde yer alacağını ifade etti. Tabii ittifakın şekli, nasılı seçime yakın o zaman konuşulacak ama şimdi herkes safını belli etmiş durumda. Biz istiyoruz ki yerli ve milli olanlar el ele olsunlar, kol kola olsunlar, omuz omuza olsunlar. Birlikte biz bu istikamette yürüyelim. Şimdi Cumhurbaşkanımıza düşmanlıkta yarışmayı ibadetin en büyüğü zanneden zavallı gruplar var. Tayyip Bey'e zarar verdik mi kendilerini dünyanın en mutlu insanı zannediyorlar. Ya yaptığın iş Türkiye'ye ve millete zarar veriyor ama hiç umurlarında değil. Yeter ki Tayyip Bey bu işten azıcık zarar görsün."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, normal insanların ukalalık yapamayacaklarını belirterek, "Bir araya gelip şunu diyemiyor CHP: 'Biz HDP ile beraber olacağız, ittifak edeceğiz. Diğer partilerle aynı çatının altında duracağız, ittifak edeceğiz.' diyemiyorlar ama 'Biz ilkeler hedefinde ittifak yapacağız.' diyorlar." dedi.

"Ne ilkeniz var sizin? Hangi ilkeniz var?" diye soran Bozdağ, şunları ifade etti:

"Hiçbir ilkeleri yok. 'Herkes ayrı ayrı girecek.' diyorlar seçimlere. Niye ayrı girecekler? 'Ayrı ayrı girersek Tayyip Bey'e daha çok zarar veririz. Onun için ayrı ayrı girelim, ikinci turda en çok oyu alanın etrafından bir araya gelelim.' Peki o zaman ne olacak, Türkiye'yi hangi ilkelere göre yöneteceksiniz? Onu açıklayın? Onu da açıklamıyorlar çünkü dürüst değiller, perdenin arkasında konuşuyorlar. HDP ile perdenin önünde ittifaktan çekiniyorlar çünkü HDP ile ittifak, PKK ile ittifak anlamına gelir. PKK'nın sözcüsü bunlar. Şimdi bunu yapsın yiğitse yapmıyor. Neden? Milleti aldatacak. Biz HDP ile ittifak yapmıyoruz ama cümle alem biliyor ki HDP ile aynı yolda kol kola, önlü arkalı, yan yana yürüyorsunuz. Diğerleriyle de aynı şeyi yapıyorlar ama dürüst davranmıyorlar."

- "Saadet Partisinin tabanı bizim kardeşlerimizden"

Seçim ittifakına ilişkin değerlendirmelerine devam eden Bozdağ, "Saadet partisiyle ilgili de bir şeyin altını çizmekte fayda görüyorum. Saadet Partisinin tabanı bizim kardeşlerimizden oluşuyor. Tepesindekiler de bizim kardeşlerimiz." şeklinde konuştu.

Bozdağ, "Sayın Cumhurbaşkanımız görüştü, Cumhurbaşkanımız adına bir arkadaşımız görüştü." diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz arzu ediyoruz ki yerli ve milli olan ittifakta bu kardeşlerimiz de yer alsın çünkü onların yeri burası, doğru yer burası ama maalesef Saadet Partisinin tepesi şu anda bu ittifakta yer alacak bir eylem ve söylemin içinde değil. Farklı bir noktada duruyorlar ama bakın hem Kanal D televizyonu hem FOX televizyonu sanki Türkiye'nin ana muhalefet lideri gibi her gün akşam en fazla haber verdikleri lider Saadet Partisinin genel başkanı. O çevrelerin basın yayın organları da bol bol yer veriyorlar, sosyal medyada da bol bol gaz veriyorlar.

Niçin yapıyorlar, biliyor musunuz? Bakın Saadet Partisinin zihniyetini sevdikleri için değil, Sayın Karamollaoğlu ve ekibini sevdikleri için hiç değil. Neden peki? AK Parti'ye ve Recep Tayyip Erdoğan'a zarar verme ihtimalini sevdikleri için bunlara yer veriyorlar. Emin olun, başka hiçbir şekilde sevgileri de yok, saygıları da. Ben eminim ki Saadet Partisine gönül veren kardeşlerimiz, 28 Şubat sürecinde rahmetli Erbakan Hocamıza Türkiye'yi, dünyayı dar eden, 28 Şubat sürecine destek veren, bu kadar kardeşimizi ağlatan bu siyaset anlayışının sahipleriyle yan yana durmak istese dahi genel merkezleri, bu taban onların arkasında durmayacaktır."

Söz konusu partiye gereken çağrıyı yaptıklarına işaret eden Bozdağ, "Gelmezlerse kendileri bilirler, biz ne diyeceğiz? 'Güle güle' diyeceğiz işimize bakacağız ama kardeşlerimiz eminim ki onlar sandıkta gereken desteği vermesi gereken yere vereceklerdir. Bunlardan benim hiç ama hiç tereddütüm bulunmamaktadır." görüşünü paylaştı.

Bozdağ, beraberindeki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile kongrede yeniden başkanlığa seçilen il başkanı Hakan Kahtalı'yı kutladı.

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 19:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER