Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Avrupa'da artan ırkçılık Avrupalıları da tehdit etmektedir

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Avrupa'da son yıllarda artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslam düşmanlığı sadece yabancıları ve Müslümanları tehdit etmiyor, aynı zamanda Avrupalıları da tehdit etmektedir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Avrupa'da artan ırkçılık Avrupalıları da tehdit etmektedir

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Avrupa'da son yıllarda artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslam düşmanlığı sadece yabancıları ve Müslümanları tehdit etmiyor, aynı zamanda Avrupalıları da tehdit etmektedir." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, Almanya Solingen'de 29 Mayıs 1993'te ırkçı bir grup tarafından gerçekleştirilen kundaklamada Genç ailesinden 5 kişinin yanarak hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Faşist saldırıyı lanetleyen ve hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Bozdağ, "Avrupa’da son yıllarda artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslam düşmanlığı sadece yabancıları ve Müslümanları tehdit etmiyor, aynı zamanda Avrupalıları da tehdit etmektedir." paylaşımında bulundu.

Solingen ve benzer faciaların yaşanmaması, masum insanların suçlanıp, dışlanıp, öldürülmemesi için Avrupalı siyasetçilere, yöneticilere ve sorumluluk sahibi herkese büyük görev düştüğünü belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Irkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslam düşmanlığı yapanların cesaret bulacağı, daha da çoğalıp azgınlaşacağı eylem ve söylemlerde bulunan Avrupalı siyasetçi, yönetici ve sorumluluk sahipleri, kendi ülkelerine de Avrupa değerlerine de kendilerine de zarar vermektedir. Yeni Solingenlerin ve katliamların yaşanmaması için hep birlikte 'ırkçılığa hayır', 'yabancı düşmanlığına hayır', 'ayrımcılığa hayır', 'İslam düşmanlığına hayır' demeliyiz. Avrupa'nın ve dünyanın geleceği, birlikte her türlü aşırılığa karşı çıkmakta ve çalışmaktadır."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER