Bakan Kaya "Atlarla, itlerle saldırdılar"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kendisinin de Hollanda’da bulunduğu sırada polisler tarafından gerçekleştirilen saldırıda yaralanan ve İstanbul’daki Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alınan Hüseyin Kurt’u ziyaret etti.

Bakan Kaya "Atlarla, itlerle saldırdılar"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Avrupa orada ikiyüzlülüğünü ortaya koydu. 'Hayır' kampanyalarına polis eşliğinde destekler veriyorlar. Güvenli ortamda 'hayır' kampanyaları yapıyorlar. Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki sayın cumhurbaşkanımızı ölümle tehdit edecek şekilde 'hayır' kampanyaları yapmasına izin veriyor Avrupa." dedi 

Bakan Kaya, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde kendisine destek vermek için toplanan Türk vatandaşları arasında bulunan ve Hollanda polisinin müdahalesi sırasında polis köpeği tarafından ısırılan Hüseyin Kurt'u, tedavi gördüğü Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret ederek sağlık durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Kaya ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, "O gece Hollanda için utanç gecesiydi. Sizlere bu şekilde saldırılması gayri insani bir tutum. Hem basın mensuplarına hem de vatandaşlara atlarla köpeklerle saldırıldı. Çok insanlık dışı bir muameleydi. Ama sizlerin sesi orada bana güç verdi. Sizlerin varlığı orada olmasaydı o kadar dik duramazdım. Sizin sesinizi duyuyordum. Recep Tayyip Erdoğan sesleriyle sokaklar inliyordu." ifadelerini kullandı.

Kaya, demokratik hakların engellendiğinin altını çizerek, "Avrupa orada ikiyüzlülüğünü ortaya koydu. 'Hayır' kampanyalarına polis eşliğinde destekler veriyorlar. Güvenli ortamda 'hayır' kampanyaları yapıyorlar. Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki sayın cumhurbaşkanımızı ölümle tehdit edecek şekilde 'hayır' kampanyaları yapmasına izin veriyor Avrupa. En temel hakkımız olan konsolosluk topraklarında vatandaşlarımızla buluşma hakkımıza engel oldular. Bakanlarımızın salonları sudan sebeplerle iptal edildi. Konsolosluk bahçesine bizimle buluşmak için gelen vatandaşlarımıza atlarla, itlerle saldırdılar. Gayri insani muamelede bulundular. Bir kez daha yaşadığımız bu üzücü olaydan dolayı bize bunları yaşattıkları için şiddetle kınıyorum. Hüseyin ve diğer yaralı kardeşlerime geçmiş olsun diyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız, sağ olun, var olun." diye konuştu.

Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Avrupalı Türkler, hem bulundukları ülkelerde hem de sınır kapılarında bugün itibarıyla oy kullanmaya başladılar. İnanıyorum ki oylarını kullanırken bütün bu yaşananları göz önünde bulunduracaklar. Avrupa'nın bu iki yüzlülüğünü, terör örgütlerinin 'hayır' kampanyalarına izin veren Avrupa'nın niçin bu bizim gayet barışçıl, insani, demokratik hakkımıza engel olduğunu düşünerek o hassasiyetle Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi için, istikrarlı çok daha güçlü bir ülke için, çocuklarımızın geleceği için İnşallah 'evet' oyunu kullanacaklar. 16 Nisan bence yeni Türkiye'nin bir miladı olacak."

Hüseyin Kurt da, "O gece aramızda sadece 10-15 metre vardı. Sizin orada olduğunuzu duyduk. Kesinlikle orada bulunmamız gerekiyordu. Nasıl olur da siz bizim bakan hanımımızı engellersiniz diye tepki gösterdik." dedi.

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Doç. Dr. Aytekin Kaymakçı da, Bakan Kaya'ya Hüseyin Kurt'un sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

AA

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 14:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER