Yörüklerin 'kına gecesi' mahalle tiyatrosuyla yaşatılıyor

Yörüklerin 300 yıllık kına gecesi geleneği, mahalle mahalle gezen Aydınlı Yörükler tarafından tiyatro oyunuyla yaşatılmaya çalışıyor.

Yörüklerin 'kına gecesi' mahalle tiyatrosuyla yaşatılıyor

Unutulmaya yüz tutan kültürlerini yaşatmak isteyen Aydınlı Yörükler, mahalle mahalle gezerek sundukları tiyatro oyunuyla kendilerine has kına gecesi geleneklerini canlandırıyor.

Germencik Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyesi 20 gönüllü Yörük, kültürlerini yeni nesillere aktarmak için adeta "tiyatro oyuncusu" oldu. Yörüklerin yaşadığı mahallelere giderek geleneklerini tiyatro oyunu halinde anlatmaya karar veren gönüllüler, bu yolla 300 yıllık kına gecesini yaşatmayı hedefliyor.

Yaklaşık 2 aylık çalışma sonucunda ilk ziyaretlerini Selatin Mahallesi'ne yapan grup, mahalleye yörüklerin simgelerinden olan "Yörük çadırı" kurdu. Gelin, kayınvalide, gelinin arkadaşları ve ailesi gibi kına gecesinin kahramanlarını da canlandıran gönüllüler, senaryo çerçevesinde gelinin çeyizlerini hazırladı.

Bu sırada erkek tarafı da ellerinde meşaleler, tef ve davul eşliğinde türküler söyleyerek kız evine geldi. Gelin evinin önündeki teneke kova içerisindeki odunlar yakıldı. Çadır içerisinde tef eşliğinde oyun oynandıktan sonra çadır dışına çıkarılan geline kına yakma işlemi başlatıldı.

Bir tas içerisinde hazırlanan kına, elbise içindeki gelinin el ve ayak parmaklarına sürüldü. Bu esnada türküler söylendi, ağıtlar yakıldı. Gelinin annesi de kızına sarılarak gözyaşı döktü.

Kına yakma işleminin ardından yöresel oyunlar oynandı. Daha sonra tencere ve tava çalınarak mahalle çeşmesinin başına gidildi, el ve ayaktaki kına yıkandı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER