5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Devamını oku...

Engelsiz Bir Dünya Dileğiyle “Engelliler Haftası“

Engelsiz Bir Dünya Dileğiyle "Engelliler Haftası"

Devamını oku...

Yok Olan Kültür Varlıklarımızda Tek Suçlu Elektrik Kontağı (mı?)

Son yıllarda tarihi yapılarımızın yangınlar nedeniyle teker teker yok olmalarının tek suçlusu olarak kamuoyuyla paylaşılan neden, sanki hiçbir ihmal yokmuşçasına, elektrik kontağı oluyor.

Devamını oku...

Geri Sayım Başlasın

Geçen hafta itibariyle kamuoyunda çıkan haberlere bakılacak olursa 2013 yılında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için geri sayımın ve seçim odaklı çalışmaların başlatıldığını görebiliyoruz.

Devamını oku...

Ulaşımı Daha da Zorlaştırma Yet(k)isi

İstanbul son bir buçuk aydır her zamankinden daha yoğun bir trafik keşmekeşi ile savaşıyor. Tam herkes yaz mevsiminin gelişi ve okulların kapanması ile İstanbul'un boşalacağını ve trafikte çekilen çilelerin biraz azalacağını düşünürken ve biraz olsun sevinirken, kelimenin tam anlamıyla herkesin hevesi kursağında kaldı.

Devamını oku...

Az Sayıda (!) Kayba Sevinme(K)

Artık öyle bir noktaya geldik ki bir afet sonucunda 13 canımızı kaybettik diye üzülmek yerine, daha çok can kaybetmedik diye sevinmemiz gerektiği empoze ediliyor bizlere. Yer seçim kararı bilimsel ölçütlere göre değil de, ranta göre alındığı açık ve net olan bir konut projesi bile ekranlarda yanlış bir uygulama yoktur denilerek savunulabiliyor gözümüzün içine baka baka. Televizyonlara çıkıp "evet yanlış yapmışız" denileceğine, vatandaşlarımızın hatalı olduğu bile söylenebiliyor.

Devamını oku...

Engelsiz Bir Kent Mümkün Değil mi?

Geride bıraktığımız 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki hafta tüm dünyada Engelliler Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Devamını oku...

Depremden Korunmak İçin Tek Eksiğimiz Bir Kanun muydu ?

Ülkemizde gecekondu yapımına karşı ilk yasal düzenlemenin yapıldığı 1948 yılından bu yana geçen altmışbeş yıllık süre zarfında, kontrolsüz ve plansız gelişen kentlerimizdeki sağlıksız yapılaşma nedeniyle vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu afetler karşısında büyük yıkımlarla, bilerek ya da bilmeden burun buruna yaşamaktadırlar.

Devamını oku...

Depremi Çaresizce Beklemek Zorunda mıyız ?

Ülkemiz 1950'li yıllardan itibaren öncelikle sanayinin yer seçim kararları ile sonrasında da iş ve aş öncelikli nedenler ile göç ve kentleşme sürecini sancılı bir şekilde yaşamıştır.

Devamını oku...

Siyasette Unutulan Sözler

Özellikle sanayileşmenin hızlandığı 1950'li yıllar ve sonrasında artan göç hareketleri, İstanbul'un hem nüfus, hem de yapı stoku olarak gitgide yoğunlaşmasına neden olurken, bu kentleşme hızı ile doyum noktasına ulaşan kent, 2000'li yıllar ile birlikte bu kez küreselleşmenin tetiklediği yeni bir göç hareketinin odak noktası haline gelmiştir.

Devamını oku...

Meydansız Metropol Ve Kaçırılan Fırsatlar

Hem tarihi, hem doğal, hem de kültürel pek çok değere sahip olan İstanbul'da ülkemizin gündeminin yoğunluğu nedeniyle gözden kaçan ve hemşehrilerimiz tarafından yeteri kadar takip edilemeyen çok önemli ve yoğun bir gündem var aslında.

Devamını oku...

"Farklı Anlayışlar, Farklı Siluetler"

İstanbul'da hem tarihi dokuyu, hem de kentsel dokuyu hiçe sayarak yükselen blokların geldiği son durum siluet tartışmalarını kamuoyunun gündemine taşıdı. Bizim yıllardır gündemimizde olan ve tabiri caizse dilimizde tüy bitiren medyaya yansıyan fotoğraflar karşısında tarihi dokuya ve İstanbul'a karşı yapılan haksızlığı tanımlayacak planlama literatüründen herhangi bir karşılık bulmak imkansızlaşıyor. 20 yılımı verdiğim planlama mesleğinin bu şekilde uygulamaya koyulmasını maalesef hayretler içerisinde izliyorum.

Devamını oku...

İstanbul’un Projelendirilmeyen Ulaşım Projeleri (!)

İstanbul'un Projelendirilmeyen Ulaşım Projeleri (!)Ve Marmaray Belirsizliği

Devamını oku...

"Kanal İstanbul" Projesine Dair Değerlendirme

İSTANBUL GÖZÜN AYDIN!BÜTÜN SORUNLARIN SON BULACAK...NEDEN Mİ? ÇÜNKÜ ARTIK "2. BOĞAZ OLACAK": KANAL İSTANBUL !...

Devamını oku...