Üç terörist de etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığınca dün Irak'ın kuzeyi Avaşin/Basyan ve Hakurk bölgelerinde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak ve barınakların düzenlenen hava harekatı ile imha edildiği, 3 teröristin de etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Üç terörist de etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığınca dün Irak'ın kuzeyi Avaşin/Basyan ve Hakurk bölgelerinde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak ve barınakların düzenlenen hava harekatı ile imha edildiği, 3 teröristin de etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, dün gerçekleştirilen önemli yurt içi olaylar ve günlük faaliyetlere ilişkin bilgilere yer verildi.  

Buna göre, Irak'ın kuzeyinde de Avaşin/Basyan ve Hakurk bölgelerinde teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak ve barınaklar düzenlenen hava harekatı ile imha edilirken, üç terörist de etkisiz hale getirildi.

Bir başka hava harekatında ise Hakkari'nin Yüksekova ve Çukurca ilçeleri kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak ve barınaklar imha edildi.

Şırnak Merkez'de düzenlenen operasyonda ise tespit edilen üç ayrı sığınak içerisinde ise 150 M-16 piyade tüfeği mühimmatı, 200 biksi makineli tüfek mühimmatı, 100 kilogram amonyum nitrat, üç tüp, iki el dürbünü, çok sayıda yaşam malzemesi ve 110 kilogram kuru erzak ile Diyarbakır'ın Lice ilçesinde tespit edilen sığınakta dört av tüfeği ve 33 fişeği, 100 kilogram amonyum nitrat, 55 metre kablo, iki tüp, 839 kilogram esrar ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde de güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında da 10 kilogram patlayıcı madde imha edildi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki arazi aramasında ise altı ayrı sığınakta 12 tüp, 100 M-16 piyade tüfeği mühimmatı, 61 Kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, bir roketatar mühimmatı, bir araç telsizi ve çok miktarda yaşam malzemesi ile Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesindeki arazi araması sırasında bir mağara içerisinde beş tüp ve çok sayıda yaşam malzemesi bulundu.

Ayrıca Bingöl'ün Genç ilçesinde, arazi araması sırasında tespit edilen dört el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

Hatay'ın Belen ilçesindeki bir sığınakta ise 3,45 kilogram A-4 patlayıcı, 162 kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, 159 M-16 piyade tüfeği mühimmatı, bir roketatar mühimmatı, bir el telsizi ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Öte yandan Suriye'deki sözde PYD/PKK kontrolündeki bölgelerden kaçan bölücü terör örgütü mensubu iki terörist de Mardin ve Şırnak'taki hudut birliklerine teslim oldu.

- Yasa dışı sınır geçişleri

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından yasa dışı yollardan Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 792, Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan iki, İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan bir kişi yakalandı. Bu müdahaleler sonucunda iki binek hayvan ve 5 bin paket sigara ele geçirildi.

Yunanistan sınırından Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 22 kişi ile Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışan 60 kişi de gözaltına alındı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER