Türkiye Tek Yürek: “Diren Kerkük”

Peşmergebaşı Mesut Barzani’nin Kerkük’te yaptığı küstah açıklamaların ardından sosyal medyada olaya tepkiler çığ gibi büyüdü.

Türkiye Tek Yürek: “Diren Kerkük”

PKKlı teröristler ve peşmergelerin adım adım işgal etmeye giriştiği Kerkük’e gelen Peşmergebaşı Mesut Barzani  25 Eylül’de yapılması planlanan sözde bağımsızlık referandumunun Kerkük’te de yapılacağını ve gerekirse “savunma hakkının” kullanılacağı açıkladı.

Arap ve Hıristiyan aşiretleriyle bir araya gelen Barzani, peşmergenin Kerkük’ü “korumaya" devam edeceğini belirterek "Kerküksüz ‘Kürdistan’, kalbi olmayan insana benzer. Kerkük'ü zor kullanarak buradan ayırmak isteyen tüm güçlere, tüm taraflara karşı son ferde kadar savunmaya hazırız. Hiç kimsenin Kerkük'ün güvenlik ve istikrarını bozmasına izin vermeyeceğiz" şeklinde küstah açıklamalarda bulundu.

Barzani, bunun yanı sıra Irak Parlamentosunda terör örgütü PKK’ya desteği ile sık sık gündeme gelen Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevinden uzaklaştırılması yönünde başlatılan girişimlere dair “Biz Necmedin Kerim’in görevinden alınmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

#DirenKerkük Etiketine Destek Yağdı

Barzani'nin küstah açıklamalarının ardından Türk kamuoyu sözlere tepkisiz kalmadı. Sosyal medyada #DirenKerkük etiketine yoğun destek gelirken kullanıcılar kısa sürede konuyla ilgili yüzlerce paylaşım yaptı. #DirenKerkük etiketi kısa süre içinde Türkiye gündemine girdi.

Erşat Salihi: “Bütün Gücümüzle Diren Kerkük Diyoruz”

Türkmeneli Lideri Erşat Salihi sosyal medyada yaptığı paylaşımda “ #DirenKerkük diyoruz bütün gücümüzle güzelim Kerkükümüzü yaban ellerden Allah’ın izniyle kurtaracağız.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER