“Oturup çay ve kahve içip, pişpirik oynayacak halleri yoktu“

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin tutuklu yargılanan sanıklar ile sanık avukatları dava dosyasına giren yeni delil ve raporlarla ilgili beyanlarını sundu.

“Oturup çay ve kahve içip, pişpirik oynayacak halleri yoktu“

MUĞLA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına devam edildi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar, dava dosyasına giren yeni delil ve raporlar hakkında beyanda bulundu.

Sanıklardan Serkan Elçi, tanık katılımlarının reddini talep ederek yeniden atanacak adli tıp uzmanının huzurda dinlenmesini istedi.

Elçi, mahkeme heyetinden 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz'daki polis telsiz kayıtlarının da dosyaya eklenmesi talebinde bulundu.

Sanığın, 15 Temmuz gecesi Marmaris'teki polis haber merkezine çok sık çağrı yapıldığını, telefon kayıtlarında polis memurunun "Tüm hazırlıklarımız tamam biz her şeye hazırız." dediğini belirtmesi üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "O gece bir darbe girişimi oluyor, oradaki adamlar da herhalde oturup çay ve kahve içip pişpirik oynayacak halleri yoktu." karşılığını verdi.

Sanıklardan Selman Çankaya ise delil dosyalarını yeterince inceleyemediği için ek süre talebinde bulundu.

Çankaya, 15 Temmuz gecesi çatışmanın yaşandığı bölgede bulunan tüm güvenlik birimlerine ait silahların balistik incelemesinin yapılarak raporların mahkemeye sunulmasını istedi. Sanık ayrıca, mahkeme heyetinden 15 Temmuz ile 16 Temmuz'daki olay yeri görüntülerini gösteren MOBESE kamera kayıtlarının da dosyaya eklenmesini talep etti.

Sanıklardan Haldun Gülmez de örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olmadığını savundu.

Gülmez'in bunun tespiti için yeni bir inceleme istemesi üzerine Mahkeme Başkanı Baştoğ, sanığın "ByLock" kaydının bulunduğunu ancak içeriğe ulaşılamadığının raporda belirtildiğine işaret etti.

Baştoğ, "Hakim Bey, ben sizin ne karar vereceğinizi tahmin ediyorum" diyen sanığa, "Biz bile halen ne karar vereceğimizi bilmiyoruz, eğer sen biliyorsan demek ki ermişsin." dedi.

- Savcı, taleplerin reddedilmesini istedi

Duruşmada tutuklu sanıkların ardından sanık avukatları, dava dosyasına giren yeni delil ve raporlar hakkında beyanda bulundu.

Avukatların çoğu, yeni bir adli tıp ve balistik uzmanının duruşmada bilirkişi olarak dinlenmesini istedi.

Müşteki avukatları adına beyanda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Halit Çokan ise toplanan delillerin olayı yeterince aydınlattığını, gelen taleplerinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu söyledi.

Memur-Sen yetkililerinin davaya katılma talibinin reddini isteyen savcı Ali Cenk Düzgün, çatışmada aracının zarar gördüğünü belirten Fevzi Önen'in davaya müşteki olarak katılmasının kabul edilmesini istedi.

Toplanan delillerle dava konusu olayın yeterince açıklığa kavuştuğunu aktaran Düzgün, bazı sanıklar ve sanık avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerinin sanıkların hukuki durumunda değişikliğe yol açmayacağından reddedilmesini talep etti.

Düzgün, keşif taleplerinin de kabul edilmemesini istedi.

Duruşma yarın devam edilecek.

Tutuklu sanıklar yoğun güvenlik önlemleri altında araçlara alındı. Daha önce duruşma salonuna getirildikleri sırada jandarmalara güçlük çıkaran bazı sanıkların gruptan ayrı başka araçlara bindirildikleri görüldü.

Öte yandan mahkeme heyetinin sadece suikast girişimi davasına bakacağı öğrenildi.

AA

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 20:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER