FETÖ elebaşının yeğeni Gülen'e 'terörist başı' diyemedi

FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında yargılandığı davada savunma yapan Fetullah Gülen'in yeğeni tutuklu sanık Ahmet Ramiz Gülen, Mahkeme Başkanı Durmaz'ın "Fetullah Gülen terörist başı mı?" sorusunu "cevap vermeyeceğim" şeklinde yanıtladı.

FETÖ elebaşının yeğeni Gülen'e 'terörist başı' diyemedi

Gaziantep'te aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Ahmet Ramiz Gülen'in de bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına başlandı.

8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada "silahlı terör örgütünü yönetme" suçundan 22,5 yıla kadar hapsi talep edilen tutuklu sanıklar Ahmet Ramiz Gülen, Ahmet Karayazı ve avukatları hazır bulundu, sanık Emrah Karayazı ise tutuklu olduğu Tekirdağ Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Söz alan Ahmet Ramiz Gülen, atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Fetullah Gülen'in öz yeğeni olduğunu söyledi.

Darbe günü FETÖ'nün üniversitesini aramış

Gaziantep'e yaz okulu için geldiğini ifade eden Gülen, "Gaziantep Üniversitesi beni kabul etmeyince 15 Temmuz 2016 günü Zirve Üniversitesini (KHK ile kapatıldı) aradım. Daha sonra üniversitenin yurdunda kalmaya başladım. 4-5 gün sonra polisler yurda geldi ve burada kalmamamızı söylediler. Daha sonra üniversiteden Antepia'da kalabileceğim söylendi. Orada kalmaya başladım. 15 Temmuz akşamı İzmir'deydim, 20 Temmuz'da Gaziantep'e geldim. Zirve Üniversitesi uygun olduğu için burayı seçmiştim." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz'ın darbe girişiminin terör saldırısı olup olmadığını sorması üzerine sanık Gülen, terör saldırısı olduğunu söyledi.

Başkan Durmaz'ın, "Fetullah Gülen terörist başı mı?" şeklindeki sorusunu sanık Gülen, "cevap vermeyeceğim" diye yanıtladı.

"Amcam Fetullah Gülen'i seviyorum ama çok da değil"

Başkan Durmaz'ın, "15 Temmuz darbe girişimi olmuş, hala okulu mu düşünüyordun?" diye sorması üzerine sanık, "evet" cevabını verdi.

Sanık, "Ben amcam Fetullah Gülen'i seviyorum ama çok da değil. Gaziantep'e kaçmak için geldiğim doğru değildir, tamamıyla eğitim için geldim. Babam da kaçmamıştır, polis gelip evden aldı. Suçsuzum." şeklinde savunma yaptı.

Yakalandıkları evin kime ait olduğunu bilmiyormuş

Tutuklu sanık Ahmet Karayazı, Gaziantep'te okuyan oğlunu (tutuklu sanık Emrah) ziyarete geldiğini, Ahmet Ramiz Gülen ile aynı evde kaldığını, kendisine sadece öğrenci olup olmadığını sorduğunu, aralarında başka konuşma geçmediğini öne sürerek, yakalandıkları evin kime ait olduğunu bilmediğini iddia etti.

Karayazı, soru üzerine 15 Temmuz darbe girişimini FETÖ'nün yaptığı söylentilerinin haklı olduğunu, kendisinin de bu fikre katıldığını belirterek, elebaşı Fetullah Gülen'i hiç görmediğini kaydetti.

SEGBİS ile bağlanan Emrah Karayazı da 3 ayrı hatta "ByLock" kullandığı yönündeki iddiaları reddederek, üniversitede yüksek lisans yaptığını, bu nedenle tanıştığı "Halit" isimli bir kişinin kalacak ev konusunda yardımcı olduğunu, Ahmet Ramiz Gülen ile bu evde karşılaştığını iddia etti.

Yeğene yurt yerine lüks ev

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanık Ahmet Ramiz Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin akabinde hakkında yürütülen soruşturmalardan kurtulmak amacıyla örgütün Gaziantep'teki sözde bölge talebe mesulü olan Emrah Karayazı ile temasa geçerek kente geldiğini söyledi.

Savcı, sanığa örgüt içerisinde FETÖ elebaşıyla olan akrabalık bağı nedeniyle özel önem verildiğini ve bu nedenle öğrenci evi yerine örgütün lüks ve pahalı olan evin ayarlandığını kaydetti.

Evde ele geçirilen dökümanların da evin örgüt içindeki niteliğini gösterdiğini belirten savcı, sanıkların atılı suçlardan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz, sanıklar hakkında ayrıntılı HTS kayıtlarının istenmesine, avukatlara gelecek celse esas hakkında savunma yapmaları için süre verilmesine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER