“Bir aylık yağış bir günde yağacak“

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İncecik: "Şunu net olarak görmeliyiz ki bu bölgede ve Türkiye'de artık yağış rejimi değişiyor. Bu çok önemli bir sonuçtur. Bundan sonra bir ayda meydana gelecek yağışlar, birkaç günde daha şiddetli olarak yağacak. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde bunları sıklıkla yaşayacağız. Aşırı ısınmaya bağlı olarak bu tür yağmurlar sık sık yağacak. Bir aylık yağışın bir günde yağdığını da görebiliriz"

“Bir aylık yağış bir günde yağacak“

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, Türkiye'de yağış rejiminin değiştiğini belirterek, "Bundan sonra bir ayda meydana gelecek yağışlar, birkaç günde daha şiddetli olarak yağacak. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde bunları sıklıkla yaşayacağız. Bir aylık yağışın bir günde yağdığını da görebiliriz." dedi.

İncecik, AA muhabirine, dün İstanbul'da meydana gelen aşırı sağanağın nedenleri, etkileri ve bundan sonrası için yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerini paylaştı.

Dünya genelinde özellikle son 20 yıldır önemli iklim değişikliği meydana geldiğini ve bunun da ilgili kurum ve kuruluşların raporlarına yansıdığını ifade eden İncecik, artık bunun somut sonuçlarının görünmeye başlandığını söyledi.

İncecik, artık yaşanan somut örnekler üzerinden konuşmaya başladıklarını ve açıklamaların buna göre yapılması gerektiğini aktararak, "Küresel iklim değişikliğinin en önemli göstergesi yağış rejimlerinin değişmesi. Şunu net olarak görmeliyiz ki bu bölgede ve Türkiye'de artık yağış rejimi değişiyor. Bu çok önemli bir sonuçtur. Bundan sonra bir ayda meydana gelecek yağışlar, birkaç günde daha şiddetli olarak yağacak. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde bunları sıklıkla yaşayacağız. Aşırı ısınmaya bağlı olarak bu tür yağmurlar sık sık yağacak. Bir aylık yağışın bir günde yağdığını da görebiliriz." diye konuştu.

Bunun önemli sonuçları olacağını ve olmaya başladığını dile getiren Prof. Dr. İncecik, şöyle devam etti:

"Ülkemizde özellikle dik gelişmeli yani konvektif yağışlar daha çok görülmeye başlandı. Bu yağışlar özellikle bahar ve yaz aylarında Türkiye ve çevresini daha fazla etkiliyor. Bunun sonucu olarak da bir ayda meydana gelmesi gereken yağışın bir günde yağması gibi bir gerçek ortaya çıktı. Bu durum daha da artarak devam edecek. Bu durum çok önemli. Çünkü, diyelim ki bir yere bir ayda metrekareye normal değerlere göre 50 kilogram yağış düşmesi gerekiyor. Ancak bu yağışın bir günde meydana geldiğini düşünün. Böyle bir durumda yağışın gerçekleşeceği o bölgede ciddi sorunların yaşandığını görebilirsiniz."

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik, bunun sonuçlarını, neler yaşanabileceğini görmek için dünkü yağışa bakmak gerektiğini ifade etti.

- "Dün yaşananlar sürpriz değil"

İncecik, bahsettiği iklim değişikliğinin sonuçlarının bugün bitmeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yine devam edecek. Yaz ve bahar ayları bu tür olaylar için kritik olacak. Bu sonuçları tolere edecek bir altyapı seferberliğine gitmemiz lazım. Bunu yapamazsak bu afet sonuçlarını fazlaca ve sıkça yaşar hale geleceğiz. Birleşmiş Milletlerin 2012’de iklim değişikliğiyle ilgili düzenlediği bir panelde hazırlanan özel bir rapor var. Onun hakemiyim. Bu rapor bugün olacakları ve yarın da olacakları söylüyor. Bu ekstrem hava olaylarının giderek artacağını ifade ediyor. Aslında dün yaşananlar sürpriz değil. Her şey biliniyor. Bunun gözardı edilmeden, önlemlerinin alınması gerekiyor. Özellikle Akdeniz ülkelerinde ciddi ısınma var. Bu ısınma giderek artacak. Akdeniz'de artık yaz ayları için turizm yatırımlarının bir anlamı olmayacak."

Özellikle yerel yönetimlerin altyapıyı, bu durumu göz önünde bulundurarak elden geçirmesi gerektiğinin önemine değinen İncecik, can ve mal kaybının olmamasını sağlayacak bir stratejinin belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

İncecik, iklim değişikliğinin başka bir durum daha oluşturduğunu belirterek, "Isı dalgaları oluştu. Bunlar da giderek artıyor ve daha da artacak. Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu da bunların artacağını yapılan çalışmalarda görüyoruz. Sonuç olarak, iklim değişikliğine karşılık mutlaka vakit geçirmeden ciddi önlemler almamız gerekiyor. Derelerin ıslah çalışmalarının bitirilmesi lazım. O derede akamayan fazla su başka yerlere gidiyor ve hasar yaratıyor." ifadelerini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 12:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER