Beratcan cinayetinde karar açıklandı

10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ü öldürdüğü gerekçesiyle sanık Ersin Kaşıkçı ağırlaştırılmış müebbet ile 6 yıl hapis cezasına çarptırılırken, anne Türkan Karakütük beraat etti.

Beratcan cinayetinde karar açıklandı

Kartal'da kaybolduktan sonra Tuzla'da ormanlık alanda cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ü öldürdüğü gerekçesiyle sanık Ersin Kaşıkçı, "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı, tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada baba Ergün Karakütük'ün ağabeyi Osman Karakütük tanık olarak dinledi. Ağabeyinin Türkan Karakütük ve Ersin Kaşıkçı arasındaki ilişkiyi bilmediğini söyleyen Osman Karakütük, ağabeyinin durumu bilmesi halinde davranışlarının farklı olacağını belirtti.

Tarafların araştırılması istenen bir konunun olmadığını beyan etmeleri üzerine, Cumhuriyet Savcısı esas hakkında mütalaasını sundu.

Savcı mütalaasında, tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı'nın "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, yeterli, inandırıcı, kesin, somut bir delil olmaması nedeniyle tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Anne Türkan Karakütük'e beraat

Son sözü sorulan tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük, eşinin bildiği bir ilişki yaşadığını söyleyerek beraatini istedi.

Tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı, cinayeti Türkan Karakütük'ün bilgisi dahilinde işlediğini ifade ederek, "Bu cinayet Türkan ile ikimizin cinayetidir." dedi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Kaşıkçı'nın "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı. Heyet sanık Kaşıkçı'nın aldığı cezalarda herhangi bir indirimin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Heyet sanık Türkan Karakütük hakkında "azmettirmek suretiyle kasten insan öldürmek" suçundan açılan davada, sanığın suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeter, somut, kesin ve inandırıcı bir delil bulunmadığı gerekçesiyle, anne Türkan Karakütük'ün beraatine karar verdi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER