Ankara Valiliği: Milli Birlik Yürüyüşü'ne 400 bin kişi katıldı

Ulus'taki Birinci Meclis binasından TBMM'ye kadar yapılan Ankara'daki "Milli Birlik Yürüyüşü" Türkiye genelinde okunan selalarla başladı. Ankara Valiliği'nce, Milli Birlik Yürüyüşü'ne 400 bin kişinin katıldığı belirtildi

Ankara Valiliği: Milli Birlik Yürüyüşü'ne 400 bin kişi katıldı

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle Ankara'da, vatandaşlar, şehit yakınları ve gaziler meydanlara indi, okunan selalarla başlayan Milli Birlik Yürüyüşü'ne binlerce vatandaş katıldı.

Ankara'da, Ulus'taki Birinci Meclis Binası'ndan TBMM'ye kadar yapılan "Milli Birlik Yürüyüşü" Türkiye'nin 81 ilinde olduğu gibi başkentte de sela okunmasıyla başladı.

Demokrasi nöbetleriyle eş zamanlı başlayan yürüyüşe katılan vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı.

15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda toplananlar da meydandaki otobüsten çalınan şarkı, türkü ve marşlara eşlik etti.

Türk bayraklarıyla renki görüntüler oluşturan vatandaşlar arasında, bugün dünyaevine giren Huriye-Lokman Susam çifti de gelinlik ve damatlığıyla yer aldı.

Yoğun istek üzerine müzik yayını ve anons yapılan otobüsün üzerine çıkarılan çift vatandaşlar tarafından alkışlandı. Damat Lokman Susam, düşmana korku salmak için herkesin meydanlarda olması gerektiğinden hareketle Kızılay'a geldiklerini belirterek, bir daha 15 Temmuz'daki gibi hain bir darbe girişimi yaşamak istemediklerini ifade etti.

- 400 bin kişi katıldı

15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda toplananlar, saat 00.30 civarında Ulus'tan gelen korteje katılarak, Atatürk Bulvarı üzerinden TBMM'ye yürümeye başladı.

Ulus'tan ve Kızılay'dan hareket eden kortej saat 01.00 sıralarında TBMM'ye ulaşarak, burada düzenlenen etkinliğe katıldı.

Ankara Valiliği'nce, Ulus'taki Birinci Meclis'ten TBMM'deki tören alanına kadar süren Milli Birlik Yürüyüşü'ne 400 bin kişinin katıldığı belirtildi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı

Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığında düzenlenen anma etkinliğinde de şehit yakınları duygusal anlar yaşadı. Ailelerden şehitlerin sergilenen fotoğraflarına sarılıp ağlayanlar oldu, vatandaşlar FETÖ'ye lanet okudu.

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle, bazı GSM operatörler kullanıcılarını konuşma öncesi beklemeye alarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz ile ilgili ses kaydını dinletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında, "Cumhurbaşkanınız olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününüzü tebrik ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum." ifadelerini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 02:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER