TESK Genel Başkanı Palandöken: Çocuk işçiliğini bitirmeye kararlıyız

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre geçen yıl 18 yaşından küçük 101 bin 650 çocuk işçi olduğu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizde son dönemde yaşanan göçler sebebiyle...

TESK Genel Başkanı Palandöken: Çocuk işçiliğini bitirmeye kararlıyız

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre geçen yıl 18 yaşından küçük 101 bin 650 çocuk işçi olduğu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizde son dönemde yaşanan göçler sebebiyle çocuk işçiliğinde yoğun bir artış gözlemleniyor. Oyun oynaması, ailesiyle vakit geçirmesi ve eğitim öğretim görmesi gereken yaşta çalışan çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişimleri olumsuz yönde etkileniyor. Konfederasyonumuz, UNICEF ile işbirliği sağlayarak bu sorunu ortadan kaldırmaya kararlıdır" dedi.

“ÜLKEMİZDE 18 YAŞINDAN KÜÇÜK 101 BİN 650 ÇOCUK İŞÇİ VAR”

Dünyada ve Türkiye’de çocuk işçiliğinin ciddi boyutlarda yaşanmaya başladığını dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çocuk işçiliği ülkemizin ve yaşadığımız dünyanın kanayan yaralarından birisidir. Dünya Çalışma Örgütü (ILO)'nün verilerine göre dünyada yaklaşık 168 milyon çocuk işçi var. Suriye’den ülkemize yaşanan göçler ise maalesef ülkemizdeki çocuk işçiliğindeki artışa sebep oldu. TÜİK verileri çalışan çocukların yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştığı sonucuna ulaştı” diye konuştu.

“TESK OLARAK ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ BİTİRMEYE KARARLIYIZ’

UNICEF ile yapılan işbirliğiyle kendi alanlarındaki tüm sektörlerde çocuk işçiliğini bitirmeye kararlı olduklarını belirten Palandöken, şunları söyledi;

“Çocuklarımızın mesleki eğitime erişim imkânlarını iyileştirmek, teşkilatımıza üye iş yerlerinde çalışan çocukların hepsine ulaşabilmek amacıyla, iş yeri denetleme ve danışmanlık grubu modeli oluşturacağız. İlk defa hükümet dışı bir kuruluş gönüllü olarak bağlı iş yerlerini denetleyecek. UNICEF ile işbirliği sağlayarak 3-4 Temmuz’da birlik ve federasyon başkanlarımıza, 10-11 Temmuz’da birlik ve federasyonlarımızın genel sekreterlerine Antalya’da ‘Çocuk Hakları ve İş İlkeleri’ konulu bilgilendirme ve eğitim semineri düzenleyeceğiz. Oluşturduğumuz iş yeri denetleme ve danışmanlık gruplarının eğitilmesi yoluyla da çocuk işçiliğinin önüne geçeceğiz”

DHA

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 11:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER