Küresel piyasalarda güçlenen dolar yükselişte

ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişe bağlı olarak küresel piyasalarda güç kazanan dolar iç piyasada 3.56 lirayı geçerken, euro da 4.05 lirayı aştı. Borsa İstanbul Endeksi (BİST 100) günü 100 bin 522 puandan kapattı.

Küresel piyasalarda güçlenen dolar yükselişte

Küresel piyasalarda güçlenen dolar kapanış saatlerine doğru 3.5646 liraya kadar çıkarken, euro da parite etkisiyle 4.0517 liraya yükseldi.

Yeni haftanın ilk işlem gününe yüzde 0.2 puan artışla 100 bin 639 puandan başlayan BİST 100, yükselişini sürdürdü ve 10 bin 936 puana kadar çıktıktan sonra günü, Cuma kapanışa göre yüzde 0.08 artışla 100 bin 522 puandan kapattı.

BİST 100 Endeksi, geçen Çarşamba günü 100 bin 617 puan ile tüm zamanların rekor düzeyinden kapanmasının ardından, Perşembe günü de yüzde 0.30 artışla, 100 bin 917 puana çıkarak yeni rekor düzeyden açılmıştı.

"Yanlış alarm"

İş Yatırım'ın "Yanlış alarm" başlıklı günlük piyasa bülteninde, "Dünya borsalarındaki satış dalgası korkulandan daha çabuk atlatıldı. Avrupa Merkez Bankası’nın Portekiz Sintra’da ileri gelen merkez bankacıları ve akademisyenleri bir arata getirdiği toplantıda verilen şahin mesajlar tahvil piyasalarını salladı ama küresel risk iştahında kalıcı bir hasara yol açmadı" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Merkez Bankalarının kademeli olarak politika faizlerini artırması ve bilançolarını küçültmeye başlaması hiç şüphesiz küresel varlık fiyatları üzerinde etkili olacak bir gelişme. Gelişmiş ülke tahvillerinde 30 yıldır devam eden boğa piyasasının sonuna geldik. Ama bu gelişme hisse senetlerinin ayı piyasasına girdiği anlamına gelmiyor.

"ABD, Avrupa ve Japonya’da açıklanan enflasyon rakamlarında aşağı yönlü sürprizler para politikasında keskin bir sıkılaşma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.

"Küresel büyümenin canlanmasına rağmen Fed’in (ABD Merkez Bankası) faiz artırmakta ve bilançosunu küçültmekte aceleci davranmayacağı bir senaryo genelde gelişmekte olan piyasalar özelde Türkiye piyasaları için olumlu olmaya devam edecektir.

"Küresel risk iştahına duyarlı yüksek betalı Borsa İstanbul geçen hafta yüzde 1.0’e yakın yükselerek 100,000 seviyesinin üzerinde zirve yaptı.

"Yükseliş devam eder mi? ABD vadelileri ve Türk lirasının seyri Borsa İstanbul’un haftaya hafif yukarı yönlü bir başlangıç yapacağına işaret ediyor.

"Geçen haftaki yükseliş dalgasında itici gücün yabancı yatırımcılardan gelmesi yukarı yönlü seyri destekleyen diğer bir gelişme.

"Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisinde sert bir pozitif sürpriz olmazsa Borsa İstanbul yukarı yönlü dalgalı seyrini sürdürür."

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER