Öğrencilerden 15 Temmuz için ay yıldız çizen robot

Kastamonu Bilim Sanat Merkezinde eğitim gören 3 öğrenci, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla Türk bayrağı açıp, ay yıldız çizen üç robot tasarladı

Öğrencilerden 15 Temmuz için ay yıldız çizen robot

KASTAMONU (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Kastamonu Bilim Sanat Merkezinde (BİLSEM) eğitim gören öğrenciler, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla Türk bayrağı açıp, ay yıldız çizen robot geliştirdi.

BİLSEM öğrencisi 13 yaşındaki Aladdin Eren Namlı, 14 yaşındaki Halil Yaman Sağlık ve Hasan Tufan, 15 Temmuz darbe girişimine tepki amacıyla bir çalışma yapmaya karar verdi.

Tatilde olmalarına rağmen teknoloji tasarım dersi öğretmeni Hakkı Münip Buyan öncülüğünde okulda bir araya gelen öğrenciler, bir hafta boyunca çalışarak 15 Temmuz Demokrasi Marşı eşliğinde Türk bayrağı açan iki robot ile ay yıldız çizen robot geliştirdi.

Öğrencilerden Sağlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'da ülkenin önemli bir badire atlattığına dikkati çekti.

Tatilde olmalarına rağmen üç arkadaş bir araya geldiklerini belirten Sağlık, şunları söyledi:

"Kafa kafaya verip '15 Temmuz ile ilgili ne yapabiliriz' diye düşündük. 15 Temmuz'da bağımsızlığımıza saldırı oldu. Bu nedenle biz de bağımsızlığımızın sembolü olan Türk bayrağı ile ilgili bir çalışma yapmaya karar verdik. Hazırladığımız üç robotla bir gösteri hazırladık. Öndeki robot hareketleri ile bayrağımızın ay yıldızını çizdikten sonra önünde asılı duran bayrağı sallıyor. Arkadaki iki robot da bayrak açıyor."

Aladdin Eren Namlı da yaşanan ihanetin karşısında duyarsız kalamayacaklarını dile getirerek, arkadaşları ile bir araya gelip, öğretmenlerinin de desteğiyle BİLSEM'de çalıştıklarını aktardı.

BİLSEM Müdürü Atasever Yiğit ise öğrencilerin 15 Temmuz'a gösterdiği hassasiyetin kendisini duygulandırdığını ifade etti.

Öğrencilerin küçük yaşına rağmen ortaya koydukları duyarlılığın çok anlamlı olduğunu vurgulayan Yiğit, "Hain darbe girişimini hiçbir zaman unutmayacağız. Ülkemizin ne kadar büyük badireden çıktığını duyurmak için biz de ilimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

AA

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 12:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER