Yok Artık Deve! Suudi Arabistan 12 Bin Katar Devesini Sınır Dışı Etti

Suudi Arabistan diplomatik ilişkilerini kestiği Katar'a ait 12 bin deveyi sınır dışı etti. Develerin bir kısmının ise sınırı geçerken 48 derece sıcaklıkta susuzluktan öldüğü öğrenildi.

Yok Artık Deve! Suudi Arabistan 12 Bin Katar Devesini Sınır Dışı Etti

Başta  Suudi Arabistan olmak üzere 8 Arap ülkesinin  Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından yaşanan kriz son hız devam ediyor. Katarlı vatandaşalara ait 12 bin deveyi sınır dışı eden  Suudi Arabistan'da, her sene verimli olduğu için develerini ülke topraklarında otlatan Katarlı çobanlar zor durumda kaldı. Öte yandan  Suudi Arabistan hükümeti,  Katar vatandaşlarının 14 gün içinde ülkeden ayrılmalarını istedi.

SINIRI GEÇERKEN SUSUZLUKTAN VE ÇÖLDEKİ TOZDAN ÖLDÜLER

Suudi  Arabistan ve bazı Körfez ülkeleri ile  Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmesinden en çok deve sahipleri etkilendi. Develerin bir kısmı ise Katar-Suudi  Arabistan sınırını geçerken 48 derece sıcaklıkta susuzluktan ve çöldeki tozdan dolayı öldü.

KATAR HÜKÜMETİ DEVELERE ÇİFTLİK SAĞLAMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Suudi  Arabistan'ın Katarlı vatandaşlara ait binlerce deveyi sınır dışı etmesi üzerine  Katar hükümeti, develere çiftlik sağlamak ve su kaynaklarını güvence altına almak için harekete geçti.  Katar Belediyesi ve Çevre Bakanlığına göre  Suudi Arabistan'da  Katar'a ait en az 50 bin deve ve koyun bulunuyor. Bugüne kadar yaklaşık 12 bin hayvan ülkeden çıkarıldı.  Katar Çevre Bakanlığı,  Katar'da 2 bin 500 metrekarelik 30 geçici alanı bu hayvanlara tahsis etti. Alanın 75 bin metrekareye çıkacağı tahmin edilirken, bu hayvanlara satış yerleri de tahsis edildi. Bakanlık bu hayvanlara günlük 120 ton yem desteği sağlıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER