Yangından Kaçmak İçin Yola Çıkanlar Araçlarıyla Birlikte Yandı: 62 Ölü

Portekiz'de Cumartesi günü başlayan orman yangınından geriye cansız bedenler kaldı. Araçlarıyla yangından kaçmak isteyenleri alevler araçlarıyla birlikte yuttu. 62 kişi feci şekilde can verdi.

Yangından Kaçmak İçin Yola Çıkanlar Araçlarıyla Birlikte Yandı: 62 Ölü

Portekiz'in başkenti Lizbon'un 200 kilometre kuzeyindeki Pedragoa Grande yakınlarında 3 gündür devam eden orman yangını, ülkede son yılların en büyük trajedisine neden oldu.

47 KİŞİ ARAÇLARIYLA KAÇMAK İSTERKEN ÖLDÜ

Köyün yakınlarında, 30 kişi araçlarında, 17 kişi de araçlarının yanında ölü olarak bulundu. Yangından kaçmayı başaran Maria de Fátima Nunes ve kocası, otobanda kaçmaya çalışırken yangına yakalandıklarını aktardı. "Kocamın kolu benim de göğsüm yandı. Çam ağaçlarının tepesi yanıyordu ve dallar arabaların üzerine düşüyordu. Dört bir yanı ateş sarmıştı. Kaçmaya çalışan arabalar birbirine çarpıyordu" dedi.

SU DEPOSU HAYAT KURTARDI

Ülkenin ortasında yer alan başkent Lizbon'a yaklaşık 200 kilometre mesafedeki Pedrógão Grande bölgesinde bazı köylere yangın nedeniyle ulaşılamıyordu. Nodeirinho köyünde yangından saklanmak için su deposuna giren 12 kişi altı saat boyunca kurtarılmayı bekledi. 95 yaşındaki engelli kadın da su deposunda saklananlardan biriydi.

"DEPOYA GİRMESEYDİK HEPİMİZ ÖLECEKTİK"

Kurtarılanlardan biri "Eğer su deposuna girmeseydik hepimiz ölecektik" dedi. Onlarca kişi arabalarıyla yangından kaçmaya çalışırken hayatlarını kaybetmişti.

SU DEPOSUNUN SAHİBİ KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Orman yangını hala belli bölgelerde devam ediyor. Maria do Céu  Silva, otoban yakınlarındaki Nodeirinho köyündeki evinin su deposuna komşularını sokarak hayatlarını kurtardığı için kahraman olarak görülüyor.

"KORKU FİLMİ GİBİYDİ"

Silva bu fikrin kendisine engelli annesini kurtarmaya çalışırken geldiğini söyledi.
Yerel basına konuşan  Silva "Kocam beni kamyonete koydu, annem binemeyince bana "bırak beni yerde öleyim" dedi. Oğlumun yardımıyla annemi buraya getirdik. Her şey korku filmi gibiydi" dedi. Güçlü rüzgar nedeniyle evlerinin çatılarının da uçtuğunu söyleyen  Silva, 81 yaşındaki babasının da su deposuna girdiğini aktardı.

FIRTINA, YANGINI BÜYÜTTÜ

Portekiz polisi bir ağaca düşen yıldırımın yangına neden olabileceğini söyledi. Hava ısısının 40 dereceyi geçmesi ve yağmursuz fırtınalar yüzünden yangının yayılmasının hızlandığı açıklandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER