Putin Aliyev ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan’da ’9. Azerbaycan-Rusya Bölgesel Forumu’na katıldı. Putin, ziyareti kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Putin Aliyev ile bir araya geldi

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 9. Azerbaycan-Rusya Bölgesel Forumu’na katıldı. Azerbaycanlı mevkidaşıyla forumun açılış konuşmasını yapan Putin, Azerbaycan ile ilişkilerindeki gelişmelere ve daha önce varılan anlaşmaların korunmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemine dikkat çekti. 

Putin, “İkili ilişkiler hakkında konuşmak için yeni bir fırsat olması harika. Soçi’de, ilişkilerin ekonomide ve diğer alanlarda olumlu yönde geliştiğini de kaydettik. Genel olarak, Rusya ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerden söz ederken, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ilkeleri üzerine inşa edildiğini vurgulamak isterim. Her zaman bir çıkarlar dengesi arıyoruz ve onu buluyoruz" diye konuştu.

Hazar Denizi’nde yürütülen projelere değinen Putin, "Rus ve Azerbaycan şirketlerinin, başta ulaşım, kargo taşımacılığı, petrol ve gaz üretimi, ekoloji ve bir çok alan olmak üzere Hazar bölgesindeki gelecek vaat eden projelerin uygulanmasını aktif olarak sürdürmelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Forumun açılış konuşmasının ardından iki lider baş başa görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Putin, Azerbaycan’da Rus diline gösterilen desteği ve saygıyı takdir ederek, Azerbaycan’da Rusça eğitim veren 300’den fazla okul bulunduğunu belirtti. 
Putin, Azerbaycan’daki temaslarının ardından Rusya’ya hareket etti. 

İHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER