Oğlunu savundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, 14 Temmuz törenlerine “onur konuğu” olarak davet ettiği ABD Başkanı Donald Trump, Paris ziyaretinde oğlu Donald Trump Jr.’ın Rus bir avukatla yaptığı görüşmeyi savundu.

Oğlunu savundu

Amerikan kamuoyunun ve medyasının en önemli gündem maddelerinden biri olan konu ile ilgili, ‘FBI Başkanı adayınız, sizin oğlunuza geldiği gibi seçim kampanyası ile ilgili bir email gelmesi durumunda, böyle bir görüşmeye katılmak yerine FBI’nın uyarılması gerektiğini söyledi. Bu yanlış mı? Siz de bu görüşme ile ilgili yanlış mı yönlendirildiniz?’ sorusunu yeni FBI Başkanı adayı Christopher Wray’i överek yanıtlamaya başladı. Trump sözlerini ‘Oğlum hükümetle ilişkisi olmayan bir avukatla görüşmüştür, hükümetin avukatıyla değil’ diye sürdürdü.

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile düzenlediği ortak basın toplantısında kendisine yöneltilen soruyu ‘Oğlum mükemmel bir genç adam. Rus bir avukatla yaptığı bu görüşmenin hiçbir sonucu olmamıştır. Oğlum Rus bir avukatla görüşmüştür. Hükümetin avukatı ile değil. Üstelik çok kısa bir görüşme. Pratik açıdan baktığınızda, sanırım çoğu insan böyle bir karşılaşmayı kabul ederdi. Karşı tarafla ilgili araştırma, rakibinizle ilgili araştırma denir buna. İki yıldır siyasette olmama karşın şu konuyla yada şu kişiyle ilgili önemli bilgiler var diyen bir çok kişi beni de aradı. Siyasette birileri hakkında bilgi varsa bunu almaya çalışmak standart bir uygulama’ diye yanıtladı. Oğlunun, seçimler öncesinde Hillary Clinton aleyhinde bilgi vereceğini söyleyen Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile görüşmesinin medya tarafından abartıldığını savunan Trump, Veselnitskaya’nın ABD Kongresi salonlarında da boy gösterdiğini, ABD’ye giriş vizesinin de o dönem Adalet Bakanı olan Loretta Lynch tarafından onandığını ileri sürdü. Trump, ‘Bunu da az önce duydum, yanlış olabilir. Bunu duymak sürpriz oldu. Yani Lynch sayesinde buradaydı’ dedi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 11:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER