Londra'daki terör saldırısıyla ilgili 9 gözaltı

İngiliz polisi Londra'daki terör saldırısına ilişkin olarak şu ana kadar 9 kişinin gözaltına alındığını, ülke genelinde operasyonların sürdüğünü açıkladı.

Londra'daki terör saldırısıyla ilgili 9 gözaltı

Londra'daki terör saldırısıyla bağlantılı olarak gözaltına alınanların sayısı dokuza ulaştı.

İngiltere Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Mark Rowley, olay yerine sadece birkaç yüz metre uzaklıkta bulunan Scotland Yard merkez binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, devam eden operasyonlar kapsamında saldırganın evinin bulunduğu Batı Midlands ile Kuzey Batı bölgelerinde "iki önemli gözaltının yapıldığını" bildirdi.

Rowley, daha önceden gözaltına alınan bir kadının kefaletle serbest bırakıldığını, hali hazırda 9 kişinin gözaltısının devam ettiğini belirtti.

Rowley, Birleşik Krallık genelinde adreslere yapılan baskınların sürdüğünü, 16 adrese yönelik operasyonlarda birçok döküman ve cihaza incelenmek üzere el konulduğunu aktardı.

Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Mark Rowley olaya tanıklık eden yaklaşık 3 bin 500 kişinin de polisle iletişime geçtiğini ve olayla ilgili yüzlerce fotoğrafın kendilerine ulaştığını kaydetti.

Saldırgan farklı isimler kullanmış

İngiliz yetkili, olayın failinin doğumunda aldığı adın "Adrian Russell Ajao" olduğunu, ve "Adrian Elms" ve "Khalid Masood" da dahil olmak üzere birçok farklı isimle tanındığını vurguladı. Polis, saldırganı tanıyanlara yaptığı çağrıda, emniyetin soruşturmasına yardımcı olunması bakımından polisle iletişime geçmeleri talebinde bulundu.

Rowley, saldırıda ağır yaralanan ve dün hayatını kaybettiği bildirilen 75 yaşındaki kurbanın da İngiliz vatandaşı Lesli Rhodes olduğunu açıkladı. Rowley, 31'i hastanede olmak üzere olayda toplamda 50 kişinin yaralandığını bildirdi.

Rowley ayrıca kamunun güvenliği ve kamuya güven sağlanması amacıyla Londra'nın bazı bölgelerindeki silahlı polis sayısının yaklaşık iki katına çıkarıldığını söyledi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER