Lavrov'dan “Suriye Halkları Kongresi“ açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Suriye Halkları Kongresi'nin hangi yapıda olacağına üç ülkenin cumhurbaşkanı karar verecek. Kongreye kimin davet edileceğine gelince ise biz bu konuda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararına, Cenevre'de alınan karara, Astana sürecinde kabul edilen karara göre hareket edeceğiz"

Lavrov'dan “Suriye Halkları Kongresi“ açıklaması

BAKÜ (AA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenmesi planlanan "Suriye Halkları Kongresi"nde Suriye toplumunun tüm kesimlerinin en kapsayıcı şekilde temsil edilmesi gerektiğini belirtti.

Lavrov, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da mevkidaşı Elmar Memmedyarov'la görüştü. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığında ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştiren Memmedyarov ve Lavrov daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Lavrov, basın toplantısında, dün Antalya'da Astana sürecinin garantörleri olan İran, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları olarak, Rusya'da yapılması planlanan "Suriye Halkları Kongresi"ni de müzakere ettiklerini söyledi.

Konuyla ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye sunulmak üzere rapor hazırladıklarını bildiren Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye Halkları Kongresi'nin hangi yapıda olacağına üç ülkenin cumhurbaşkanı karar verecek. Kongreye kimin davet edileceğine gelince ise biz bu konuda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararına, Cenevre'de alınan karara, Astana sürecinde kabul edilen karara göre hareket edeceğiz. Hem hükümet hem de muhalefetten en kapsayıcı şekilde katılım olması gerekir. Bu diyaloğun kurulması için en önemli adımlardan biri Astana sürecinde atıldı. Çünkü silahlı muhalifler de ilk kez bu sürece katılmıştı. Astana süreci, Suriye krizinin çözümünde bu yönüyle anahtar rol oynamıştır. Suriye Halkları Kongresi'nde Suriye toplumunun tüm kesimleri en kapsayıcı şekilde temsil edilmelidir."

Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecinin de AGİT Minsk Grubu kapsamında devam ettiğini hatırlatan Lavrov, şunları kaydetti:

"Masada bazı çözüm önerileri var. Bu önerilerden her iki tarafı da memnun edecek maddeleri bir araya getirmek çok zor. Çünkü taraflar arasında denge bozuluyor. Fakat diplomasinin her iki tarafı memnun edecek ve süreci doğru yönde ilerletecek çözümler bulacak güçte olduğuna inanıyorum."

- Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü mekanizma önerisi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov da Azerbaycan'ın komşu ülkelerle hayata geçirdiği üçlü mekanizmaların faydalı olduğunu söyledi.

Memmedyarov, "Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü mekanizması da konuşulabilir. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu faaliyete başladı. Rusya da kendi yüklerini bu koridor aracılığıyla gönderebilir." dedi.

Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecine de değinen Memmedyarov, çözüm için Ermenistan ordusunun işgal altındaki toprakları boşaltmasının şart olduğunu vurguladı.

Toplantıda, Rusya ve Azerbaycan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıl dönümü dolayısıyla basılan ilk gün zarfı bakanlarca imzalandı ve mühürlendi.

- Lavrov’dan Rus çocukları kurtarırken hayatını kaybeden Azerbaycanlı gence madalya

Lavrov, 10 Temmuz 2013'te Rusya'da nehirde boğulmak üzere olan iki çocuğu kurtaran fakat kendisi boğulan Salam Nağıyev'in babasına madalya verdi.

Lavrov, Azerbaycan temaslarının ardından Erivan'a gidecek, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan'la görüşecek.

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 14:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER