KKTC Başbakanı Özgürgün: BM parametrelerinde çözüm olmayacağı ortala konmalı

KKTC Başbakanı Özgürgün, BM yetkililerinin Kıbrıs'ta artık yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunamayacağını açık şekilde ortaya koyması gerektiğini söyledi.

KKTC Başbakanı Özgürgün: BM parametrelerinde çözüm olmayacağı ortala konmalı

LEFKOŞA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hüseyin Özgürgün, KKTC Kalkınma Bankasının düzenlediği 23. Olağan Genel Kurul'da, Kıbrıs Konferansı'ndan sonuç alınamamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Özgürgün, "BM yetkililerinin, (Kıbrıs'ta) artık yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunamayacağını açık şekilde ortaya koyması gerekir. Aksi takdirde belirsizlik ortamı devam edecek." dedi.

Kıbrıs konusunda "anlaşma olmazsa hiçbir şey olmaz, anlaşma olursa her şey olur” düşüncesinin doğru olmadığına işaret eden Özgürgün, adada anlaşma olsun ya da olmasın yapılması gereken çok şey bulunduğunu vurguladı.

Özgürgün, Kıbrıs Konferansı’nda yaşananların yıllar öncesinde yaşanan süreçlerin sonucu olduğunu belirterek, "Kıbrıs Türkü’nün talebi, BM parametreleri çerçevesinde iki kesimli, iki halkın siyasi eşitliğine dayalı, iki kurucu devletin olmasıdır. Kıbrıs Rum kesimi 48 yıldır bunları kabul etmiyor." şeklinde konuştu.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER