“Kimyasal silah kullanımını tolere eden ülkelerin diktatörlerden farkı yok“

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley: "BM Güvenlik Konseyi, kimyasal silahların kullanılmasının tolere edilemeyeceğine dair açık bir mesaj göndermeli. Bunu başaramayan ülkelerin bu korkunç silahları kullanan diktatörler veya teröristlerden hiçbir farkı olamaz"

“Kimyasal silah kullanımını tolere eden ülkelerin diktatörlerden farkı yok“

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyinin kimyasal silahların kullanılmasının tolere edilemeyeceğine dair açık bir mesaj göndermesi gerektiğini belirterek, "bunu başaramayan ülkelerin bu korkunç silahları kullanan diktatörler veya teröristlerden hiçbir farkının olamayacağını" belirtti.

Haley, Suriye'de İdlib'e bağlı Han Şeyhun beldesinde 4 Nisan'daki kimyasal silah saldırısının Esed rejimi tarafından düzenlendiğini ortaya koyan BM raporunun duyurulmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Esed rejiminin kimyasal silah kullandığının uzun süredir bilinen bir gerçek olduğunu ve bunun bir kez daha bağımsız soruşturmayla kanıtlandığını kaydeden Haley, buna rağmen "bazı ülkelerin hala rejimi korumaya çalıştığına" dikkati çekti.

Bu duruma artık son verilmesi gerektiğini belirten Haley, son derece büyük kanıtların görmezden gelinerek uluslararası normların kasten hiçe sayıldığını kaydetti.

Haley, "BM Güvenlik Konseyi, kimyasal silahların kullanılmasının tolere edilemeyeceğine dair açık bir mesaj göndermeli. Bunu başaramayan ülkelerin bu korkunç silahları kullanan diktatörler veya teröristlerden hiçbir farkı olmaz." ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Direktörü Louis Charbonneau da yaptığı açıklamada, Suriye'de rejimin 4 kez kimyasal silah kullandığının BM misyonu tarafından kanıtlandığını hatırlatarak, BM Güvenlik Konseyi, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Rusya'ya, "Bunun hesabını soracak mısınız?" çağrısında bulundu.

AA

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 02:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER