İran Dışişleri Bakanı Moskova’da

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını ardından çıktığı diplomasi turu kapsamında Moskova’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Tahran’ın çıkarlarının korunmasına yönelik güvence istedi.

İran Dışişleri Bakanı Moskova’da

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararı almasının ardından diplomasi turuna çıkan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çin’in ardından Rusya’ya geldi. Başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Zarif, Rus mevkidaşı ile görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısı düzenledi. Zarif, nükleer anlaşmaya destek veren ülkelerden “Tahran’ın çıkarlarının korunmasına yönelik güvence” istedi. “Müzakerelerin nihai amacı, İran halkının çıkarlarının korunacağı güvencesini almaktır” diyen Zarif, anlaşmanın geleceğine ilişkin net bir gelecek tasarlanmasını umduğunu dile getirdi. 


İran’ın nükleer programıyla ilgili durumun bir kriz olduğunu da vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Rusya’nın antlaşmada yasal çıkarları vardır ve onları savunmak zorundayız" dedi. 


Zarif, hafta sonu ise Brüksel’i ziyaret edecek. 

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER