İran'daki tutuklu İngiliz için Johnson'dan Zarif'e telefon

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile telefonda, İran'ın hapse attığı İngiltere vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in durumunu görüştü.Dışişleri Bakanlığından yapılan...

İran'daki tutuklu İngiliz için Johnson'dan Zarif'e telefon

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile telefonda, İran'ın hapse attığı İngiltere vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in durumunu görüştü.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Johnson'un geçen hafta konuya ilişkin parlamentoda yaptığı açıklamasının "daha açıklayıcı olabileceği"ni kabul ettiği kaydedilirken, İran'ın verdiği hapis cezasını ise meşrulaştırmadığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Ratcliffe'i ziyaret etmek ve konuyu İranlı yetkililerle yüz yüze görüşmek üzere Johnson'un yıl sonundan önce İran'a bir ziyaret gerçekleştirmek istediğini Zarif'e ilettiği de aktarıldı.

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox da konuya ilişkin olarak Johnson'un "ciddi bir şekilde çam devirmediğini" savunarak, "Hepimizin dişi sürçer." değerlendirmesinde bulundu.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Milletvekili Tulip Siddiq da Johnson'un açıklamaları sebebiyle Ratcliffe'in hapiste fazladan bir gün daha geçirmesi halinde Johnson'un istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Johnson geçen hafta katıldığı İngiliz Parlamentosu alt kanadı Avam Kamarası Dış İlişkiler Komisyonu'nun oturumunda, Ratcliffe'in Tahran'da gazetecilere eğitim vermek üzere bulunduğunu söylemişti.

Johnson'un açıklamalarını takiben mahkemeye çıkarılan Ratcliffe'e, İngiliz bakanın ifadelerinin kadın hakkında yeni delil sayıldığı belirtilmişti. Ratcliffe, "rejim karşıtı propaganda yapmakla" suçlanıyor.

Ratcliffe ailesi, İran yönetiminin Johnson'un açıklamalarını kadına karşı kullandığını öne sürerek, bakandan ifadelerine açıklık getirmesini talep etmişti.

Ratcliffe, 2016'da İran'da "hükümeti devirmeye çalışmak" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 38 yaşındaki kadın, masum olduğunu ve sadece ailesini ziyaret etmek üzere İran'a gittiğini belirtiyor. İngiliz Thomson Reuters Vakfında proje müdürü olan Ratcliffe, geçen yıl sonbaharda "ulusal güvenlikle ilgili belli olmayan suçlamalardan" yargılanarak, 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

AA

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 20:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER