IKBY, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınmasını kabul etmedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in, görevden alınması kararını kabul etmediklerini açıkladı. Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in Irak...

IKBY, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınmasını kabul etmedi

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in, görevden alınması kararını kabul etmediklerini açıkladı.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in Irak meclisi kararıyla görevden alınmasını şiddetle kınıyor, bu kararı kabul etmiyoruz." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Irak meclisinin söz konusu kararla, anayasayı bir kez daha ihlal ettiği belirtilerek, bu durumun gerçek bir ortaklığın kalmadığının ispatı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Genelde Kürdistan halkı özelde Kerküklüler, hiçbir şekilde Irak meclisinin kararına bağlı kalmayacaktır. Irak meclisi, Sayın Necmeddin Kerim'e bu güvenoyunu vermedi ki geri alabilsin. Kerim, seçilmiş ve Kerkük İl Meclisinden güvenoyu almıştır. Bu kararın sahibi Kerkük halkıdır, Irak meclisi değil."

Irak meclisi, bugün düzenlediği oturumda Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i görevinden azletme kararı almıştı.

AA

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 17:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER