ELN: Hollandalı gazeteciler hala elimizde

Kolombiya'da Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (ELN) radyosu RANPAL, dinleyicilerine duyurduğu ELN’nin iki Hollandalı gazeteciyi serbest bıraktığı yolundaki haberi 6 saat sonra yalanladı.

ELN: Hollandalı gazeteciler hala elimizde

Kolombiya'da Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (ELN) radyosu RANPAL, dinleyicilerine duyurduğu ELN’nin iki Hollandalı gazeteciyi serbest bıraktığı yolundaki haberi 6 saat sonra yalanladı. Radyo, gazetecilerin hala ELN’nin elinde olduğunu açıkladı. Durumlarının iyi olduğu bildirilen iki gazeteci geçen hafta cumartesiden beri ELN’nin elinde.

ELN, resmi yayın organı radyo RANPAL’ın Twitter hesabı aracılığıyla Hollandalı gazeteciler Gazetciler Derk Bolt ve Eugenio Follender’in serbest bırakılmadığını, ancak "durumlarının mükemmel" olduğunu ve "kısa zaman içinde olumlu gelişmelerin” beklendiğini açıkladı. RANPAL, bu açıklamadan yaklaşık 6 saat önce duyurduğu Hollandalı gazetecilerin serbest bırakıldığı haberinden dolayı da özür diledi. 

Avrupa’ya adapte olmuş Kolombiyalılar hakkında araştırma yapan gazetciler geçen cumartesi Norte de Santander özerk bölgesine bağlı El Tarra kenti kırsalında kaçırılmıştı.

Hükümet, ELN’nin insan kaçırma eylemlerine devam etmesi halinde barış sürecinin zora gireceğini açıklamıştı.

Kolombiya hükümeti ile ELN arasındaki barış görüşmeleri Ekvador'un başkenti Quito'da 7  Şubat’ta başlamıştı.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER