Cezayir'de ilk kez “tamamen kadınlardan oluşan seçim listesi“

Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Tevati: "Kadınlara güveniyorum. Sadece erkek adaylardan oluşan bir listeye izin vermeyen kanunlarda, tamamen kadın adaylardan oluşacak listelere ilişkin herhangi bir yasak bulunmuyor"

Cezayir'de ilk kez “tamamen kadınlardan oluşan seçim listesi“

CEZAYİR (AA) - HUSAMEDDİN İSLAM - Cezayir tarihinde ilk kez bir siyasi parti, 4 Mayıs'ta yapılması planlanan genel seçimlerde Şelf vilayetinde tamamen kadınlardan oluşan bir liste ile yarışacak.

Sadece erkeklerden oluşan bir liste ile seçimlere girilmesine imkan tanınmayan kanunlarda, tamamen kadınlardan oluşacak listeler konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Buna rağmen şimdiye kadar böyle bir girişimde bulunulmayan Cezayir'de ilk kez muhalif Halk Cephesi Partisi, sürpriz bir şekilde sadece kadınlardan oluşan bir listeyle Şelf vilayetinde yarışa dahil olacaklarını açıkladı.

Avukat Hadduce Buske'nin ilk sırada yer aldığı listede hukuk, tıp ve kamu yönetimi alanlarında deneyim sahibi adaylar bulunuyor.

- "Kadınlara güveniyorum"

Tamamen kadınlardan oluşan listeye ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Musa Tevati, "Kadınlara güveniyorum. Sadece erkek adaylardan oluşan bir listeye izin vermeyen kanunlarda, tamamen kadın adaylardan oluşacak listelere ilişkin herhangi bir yasak bulunmuyor." dedi.

Kadınların parti organlarında daha fazla etkili olduğunu ifade eden Tevati, "Şelf vilayetinden kadın adaylardan oluşan bir liste çıkarılması kararı, birçok alanda kadınlarla erkeklerin eşit olmadığı anlayışına tepkidir." diye konuştu.

- "Kadın-erkek eşitliğini somutlaştırmak istedik"

Seçimlerde kadın ve erkek adaylar arasında eşitlik olmadığını söyleyen Tevati, "Liste oluştururken, her zaman erkek adaylar daha fazla, kadınlar ise daha az oluyor. Attığımız bu adımla kadın-erkek eşitliğini somutlaştırmak istedik." ifadelerini kullandı.

Listenin ilk sırasında yer alan Hadduce Buske de El-Vatan gazetesine verdiği demeçte, kadınların Halk Cephesi Partisi'nin seçim programında etkin bir şekilde rol oynadığını belirtti.

Buske, "38 yaşındayım, avukatım, 2008'den bu yana partide görev yapıyorum. Hukuk, İngilizce ve eğitim alanında lisans diplomalarım var." diye konuştu.

- "Listede deneyim sahibi kişiler yer alıyor"

Adayların akademik düzey ve partideki çalışmaları açısından ciddi kriterlere göre seçildiğinin altını çizen Buske, "Yüzde 100 kadınlardan oluşan listede, Tevati tarafından belirlenen hukuk ve kamu yönetimi alanlarında deneyim sahibi kişiler yer alıyor." ifadesini kullandı.

Cezayir makamlarına göre, yaklaşan genel seçimlerde 12 bin 591 aday yarışacak. Adayların 3 bin 945'ini kadınlar oluşturuyor.

Ülkede 2012'de "meclisteki kadın katılımını artırmaya" yönelik çıkarılan kanun, siyasi partilere seçim aday listelerinde kadınlara yüzde 20 ile 50 arasında değişen oranlarda yer ayrılması zorunluluğu getiriyor.

Kanunun uygulandığı Mayıs 2012 seçimlerinde meclisteki 462 sandalyeden 145'ine kadın adaylar oturmuştu.

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 13:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER