BMGK'dan Irak'ta çatışmasızlık çağrısı

BM Güvenlik Konseyi ekim ayı Başkanı ve Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Delattre: "BMGK, Irak güçleri ile Peşmerge arasındaki çatışmalardan ve artan gerginlikten endişe duyuyor ve tüm taraflara tehdit ve güç kullanımından kaçınma ve diyalog çağrısı yapıyor"

BMGK'dan Irak'ta çatışmasızlık çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Irak güçleri ile Peşmerge arasındaki çatışmalar ve artan gerginlikten duyduğu endişeye dikkati çekerek taraflara tehdit ve güç kullanımından kaçınma diyalog kurulması için takvim belirme çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi ekim ayı Başkanı ve Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, konseyde Irak'taki son gelişmelerin ele alındığı kapalı oturumun ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Delattre, "BMGK, Irak güçleri ile Peşmerge arasındaki çatışmalardan ve artan gerginlikten endişe duyuyor ve tüm taraflara tehdit ve güç kullanımından kaçınma ve diyalog çağrısı yapıyor." dedi.

İhtiyaç duyulması durumunda BM'nin Irak'ın bütünlüğünün korunması ve gerginliğin azaltılması konusunda yardıma hazır olduğunu belirten Delattre, Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne görüşmelere başlanması için süratle takvim belirlenmesi çağrısı yaptı.

Delattre, BMGK'nın Irak'ın egemenliği, toprak bütünlüğü ve birliği konusunda hem fikir olduğunu sözlerine ekledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 22:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER