ABD, katliamın gölgesinde Kudüs’te büyükelçiliğini açtı

Amerika Birleşik Devletleri, onlarca Filistinli’nin hayatını kaybettiği katliamların gölgesinde Kudüs’te büyükelçiliğinin açılışını yaptı.

ABD, katliamın gölgesinde Kudüs’te büyükelçiliğini açtı

Amerika Birleşik Devletleri, onlarca Filistinli’nin hayatını kaybettiği katliamların gölgesinde Kudüs’te büyükelçiliğinin açılışını yaptı.

ABD, Orta Doğu’daki krizi daha da tırmandıracak olan kararını bugün resmen uygulamaya koydu. Amerika Birleşik Devletleri, İslam ülkeleri başta olmak üzere uluslararası toplumdan gelen tüm tepkilere rağmen Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdığı İsrail büyükelçiliğini bugün açtı. Açılıştan saatler önce Gazze sınırında protesto gösterisi gerçekleştiren Filistinli sivillere ise İsrail polisi sert bir şekilde müdahale etti. İsrail güçlerinin orantısız güç kullandığı protesto gösterilerinde 43 sivil hayatını kaybetti. Katliamın gölgesinde düzenlenen açılış törenine, Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin katıldı. ABD Başkanı Donald Trump da açılıştan birkaç saat önce yaptığı açıklamada bugünü İsrail için “büyük gün” olarak tanımladı.

"NİHAYET ABD, KUDÜS’Ü BAŞKENT OLARAK TANIMIŞTIR"

Büyükelçilik açılışına Video konferansla katılan ABD Başkanı Trump, “Açık gerçek İsrail’in başkentinin Kudüs olmasıdır” dedi. “Nihayet ABD, Kudüs’ü başkent olarak tanımıştır” diyen Trump, Kudüs’ün egemen bir devlet olan İsrail tarafından başkent seçilebilme hakkına sahip olduğunu söyledi. ABD’in Orta Doğu’da barışı koruması yönündeki bağlılığının süreceğini belirten Trump, bugün atılan adımın İsrail-ABD kardeşliğini simgelediğini belirtti. Trump, yeni büyükelçiliğin İsrail, Filistin ve komşuları için barış getirmesini umduğunu söyledi.

ABD’nin kararına karşı Gazze’de bugün düzenlen gösterilerde, İsrail güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 43 Filistinli hayatını kaybetti ve en az bin 700 kişi yaralandı.

(İHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 17:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER