banner55

ABD, Bir Uçak Gemisini Daha Kuzey Kore Kıyılarına Gönderiyor

Kuzey Kore ile ABD'nin nükleer geriliminde yeni hamle geldi. USS Carl Vinson'dan sonra USS Ronald Reagan uçak gemisi de Kore Yarımadası açıklarında tatbikata katılacak. CNN, dünyaya flaş olarak duyurdu.

ABD, Bir Uçak Gemisini Daha Kuzey Kore Kıyılarına Gönderiyor

ABD yönetimi, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren  Kuzey Kore'ye karşı yeni kozu sahaya sürüyor. Haftalar önce  Kore Yarımadası kıyılarına ulaşan USS Carl Vinson uçak gemisinden sonra USS  Ronald Reagan uçak gemisi de bölgeye gönderiliyor. CNN Internatinoal, son dakika olarak duyurduğu haberini iki Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırdı.

USS  Ronald Reagan'ın yola çıkışı,  Kuzey Kore'nin yeni füze denemesinin hemen ardından geldi.  Japonya'daki Yokosuka limanından hareket eden gemiye diğer savaş gemileri eşlik ediyor.

KUZEY KORE ÇILDIRDI

Kuzey  Kore ise, son dönemde peş peşe gerçekleştirdiği füze denemelerinin ardından başkent  Pyongyang'da kutlama yaptı. Geçen hafta Pazar günü fırlatılan ülkenin en uzun menzilli füzesi Hwasong-12'yi üreten ekip, büyük sevgi gösterileriyle karşılandı.

Otobüslerle  Pyongyang'a giren mühendisler ve askerler, yol kenarlarına dizilmiş binlerce Kuzey Korelinin alkışları arasında ilerledi. Ellerindeki çiçekler ve bayrakları sallayan kalabalığın fotoğraflarını, resmi haber ajansı KCNA dünyaya servis etti.

Batılı ülkeleri dinlemeyip testlere devam eden  Kuzey Kore'nin ateşlediği son füze, nükleer başlık taşıyabiliyor. 2 bin 100 kilometre yüksekliğe ulaşan ve 787 kilometre kateden Hwasong-12,  Japonya'nın batı kıyılarına düştü.

Kuzey  Kore lideri Kim Jong-un'un fırlatılırken bizzat denetlediği füze, ABD'nin  Pasifik Okyanusu'nda yer alan  Guam Adası'ndaki üssünü vurabiliyor.

Kim döneminde, babası ve dedesinin ülkeyi yönettiği yıllara nazaran füze denemeleri büyük artış göstermiş durumda. Bu yıl içinde fırlatılan füzelerin sayısı şimdiden 10'u buldu, ateşlenen yeni füzelerin menzilleri giderek artıyor.

Pyongyang yönetimi, Hwasong-12'yi geçen ay Güneşin Günü kutlamalarındaki geçit töreninde ilk kez göstermişti. Savunma uzmanı Melissa Hanham'a göre, yayımlanan fotoğraflar Hwasong-12'nin tek aşamalı, sıvı yakıtlı bir roketle fırlatıldığını gösteriyor. Söz konusu yöntem, bu tür uzun menzil için yakıt, oksitleyici ve taşıyıcı kasa açısından fazla ağır olduğuna işaret ediyor.

banner56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER