Yıldırım-Groysman ortak basın toplantısı

Başbakan Yıldırım ile Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında, ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım-Groysman ortak basın toplantısı

Başbakan Yıldırım ile Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında, ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, "Ortaktemellerimizin bize gelecekte daha iyi bir iş birliği geliştirmek için altyapı sağlayacağını belirtmek istiyorum. Türkiye'ye, Türk halkına ve Sayın Başbakan (Binali Yıldırım) size şahsen başarı ve zafer dileklerimi iletmek istiyorum." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ve Groysman, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ve bazı anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısıdüzenledi.

Groysman, üst düzeyli toplantılarda birçok konu başlığının değerlendirildiğini belirterek, "Bu ziyaret, Türkiye ve Ukrayna arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 25'inci yıl dönümünde gerçekleşiyor. Bu anlamda bu ziyaret, önümüzdeki yılları ve dostane iş birliğini şekillendirecek bir ziyaret olacak." diye konuştu.

Ziyaret sırasında imzalanan, iki ülke vatandaşlarının kimlik kartıyla seyahatine imkan tanıyan anlaşmaya işaret eden Groysman, "Bu anlaşma vatandaşlarımızın karşılıklı seyahatini kolaylaştıracak niteliktedir ve ülkelerimizi çok daha yakın iş birliğine götürecektir. Ukraynalıların Türkiye'yi kendi kimlik belgeleriyle ziyaret edebilmeleri ileriye doğru atılmış son derece önemli bir adımdır. Bunun sayesinde karşılıklı ziyaretin artacağını biliyoruz." ifadesini kullandı.

Mevcut durumda her yıl 1 milyon Ukrayna vatandaşının Türkiye'yi ziyaret ettiğini dile getiren Groysman, anlaşmayla sayının daha da artacağını söyledi. Groysman, "Bu vesileyle özellikle bölgesel havaalanlarından karşılıklı yeni uçuş imkanlarının da sağlanabileceğini düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

- Serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasına odaklanılacak

İki ülkenin imzaladığı eğitim ve bilim alanındaki mutabakat zaptının önemine de dikkati çeken Groysman, "Eğitim, bilim ve bu konuda atılan yeni adımlar geleceğe doğru bizi çok daha verimli platformlara taşıyacaktır." dedi.

Groysman, ikili ekonomik ilişkilerin potansiyelin altında seyrettiğini kaydederek, serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili müzakerelerin yürütülmesinin karşılıklı ticareti artıracağını, sermaye akışını da kolaylaştıracağını belirtti.

Türkiye ve Ukrayna'nın 2016 yılında 3 milyar 140 milyon dolar tutarında ticaret hacmi gerçekleştirdiğini dile getiren Groysman, iki ülkenin hedeflenen 20 milyar dolarlık ticaret hacmine isterlerse kolaylıkla erişebileceğini söyledi.

Groysman, iki ülkenin bu yıl serbest ticaret anlaşmasının imzalanması, karşılıklı yatırımların korunması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi konularına odaklanacağını belirtti. 

Türk iş adamlarıyla da bir araya geldiğini ve geçen yıl bir yatırım teşviki kuruluşu oluşturulduğunu anlatan Groysman, "Türk işletmelerinin, Türk iş adamlarının Ukrayna'ya geldiğini gördüğümüz anda hedefimiz bu yatırımların başarılı olmasını sağlamak için gereken tüm adımları atmaktır." diye konuştu.

- "Ortak uçak üretimi konusunda iş birliği yapabiliriz"

Karşılıklı iş birliği alanlarının değerlendirildiğini vurgulayan Groysman, "Uzay teknolojisinden havacılık sektörüne ve Ukrayna'nın tüm doğal kaynaklarına kadar her türlü alanda iş birliği yapabileceğimize inanıyoruz. İş birliğiyle ilgili gerçekten önemli bir potansiyel var. Tarım sektörü ve altyapı projeleri konusunda da önemli bir potansiyelimiz olduğunu düşünüyoruz."  ifadesini kullandı.

Groysman, savunma sanayisi alanının da iş birliği potansiyeli taşıdığını ve görüşmelerde ortak uçak üretimi konusunun gündeme geldiğini belirterek, "Ukrayna'nın ve Türkiye'nin bu anlamda önemli bir teknoloji altyapısı var. Eğer çabalarımızı bir araya getirebilirsek, ortak uçak üretimi konusunda iş birliği yapabiliriz. Bu son derece rekabetçi bir proje olacaktır. Küresel anlamda, havacılık sektöründe talep görecektir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Desteğinizi arkamızda hissediyoruz"

Türkiye'ye Kırım konusundaki tutumu ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediği için teşekkür eden Groysman, "Desteğinizi arkamızda hissediyoruz. Kırım Tatarlarıyla ilgili almış olduğunuz tutumun bizim için son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bizi desteklediğinizi belirtmeniz dostluğumuzun en üst seviyede nişanıdır." dedi. 

Groysman, görüşmelerdeki yapıcı iş birliği ve gösterilen ev sahipliği için de teşekkür ederek, "Ortak temellerimizin bize gelecekte daha iyi bir iş birliği geliştirmek için altyapı sağlayacağını belirtmek istiyorum. Türkiye'ye, Türk halkına ve Sayın Başbakan size şahsen başarı ve zafer dileklerimi iletmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye, Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini önemsiyor ve bunu desteklemeye devam ediyor." dedi.

Başbakan Yıldırım ile Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında, ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, toplantıda, Ukrayna Başbakanı Groysman'ın Türkiye'ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini, bu açıdan ziyaretin özel ve anlamlı olduğunu söyledi.

Görüşmelerde, ekonomi, ticaret ve turizm başta olmak üzere iki ülke ilişkilerindeki gelişmeleri, sorunları ve fırsatları ele aldıklarını dile getiren Yıldırım, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin her alanda daha ileri seviyeye çıkarılacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Ukrayna ile diyaloğun memnuniyet verici düzeyde olduğunu söyleyen Yıldırım, bunun toplantı öncesi imzalanan, iki ülke vatandaşlarının kimlik kartıyla seyahatine imkan veren anlaşmayla sonuçlandığını belirtti.

Yıldırım, anlaşmayla Ukrayna ile Türkiye arasında turizm ve karşılıklı yatırım faaliyetlerinin çok daha hızlı bir şekilde gelişeceğini ve hedeflenen 20 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için ciddi bir başlangıç olacağını bildirdi.

Bu yıl içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'na (YDSK) katılacağına işaret eden Yıldırım, ziyaretin ilişkilerin geliştirilmesi bakımından önemine vurgu yaptı.

Başbakan Yıldırım, Ukrayna ile 2017'deki üç hedefin, serbest ticaret anlaşması, karşılıklı yatırımların korunması anlaşması ve çifte vergilendirmenin önlenmesine yönelik anlaşma olduğunu bildirdi.

- "Yakın çalışmaya devam edeceğiz"

Üç anlaşmanın, karşılıklı heyetlerin çalışarak, iki cumhurbaşkanının bir araya geleceği YDSK toplantısına hazır hale geleceğini bildiren Yıldırım, "Türkiye, Ukrayna'nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini önemsiyor ve bunu desteklemeye devam ediyor." diye konuştu.

Kırım Tatarlarının, Ukrayna ile Türkiye arasında özel bir dostluk köprüsü oluşturduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Kırım'ın ilhakıyla ortaya çıkan Kırım Tatarlarının sorunlarının giderilmesi, iskan meselelerinin halledilmesi için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Ukrayna yönetiminin, bu süreçte Kırım Tatarlarının siyasi, ekonomik meseleleriyle yakından ilgilenmelerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Yıllardan beri Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun bu konudaki gayretlerini biliyoruz. Kendisine verdiğiniz önem ve destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Ukrayna yönetiminin, Sayın Poroşenko ve Sayın Groysman önderliğinde ülkenizde devam eden zorlu siyasi ve ekonomik koşullara rağmen iddialı reform programını görüyoruz ve bunu destekliyoruz. Buradaki başarılarınızı da takdir ediyoruz. Bu çabalar nihayetinde ülkenin gelişmesi, kalkınması için çok büyük bir katkı ve sonuç doğuracaktır."

- "Ukrayna'da da uzantıları olduğunu biliyoruz"

Başbakan Yıldırım, Ukrayna hükümetinin, 15 Temmuz darbe girişimi karşısında demokrasinin, seçilmiş ve meşru hükümetin, Cumhurbaşkanı Erdoğan yanında olduğunu ilk anda dünyaya duyurduğunu ve darbeye karşı Türkiye'ye açıkça desteğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Ukrayna Başbakanı Groysman'ın, gazi Meclisi ziyaret edeceğini dile getiren Yıldırım, "Bu vesileyle bu hain örgütün, milletin iradesinin tecelli ettiği yüce Meclisi bombalayıp, yok edecek kadar gözü dönmüş olduğuna bir kez daha gözlerinizle şahit olacaksınız. Bu girişimin arkasındaki terör örgütünün birçok ülkede olduğu gibi Ukrayna'da da uzantıları olduğunu biliyoruz. Bu konuda Sayın Başbakanın gerekli adımları atma konusunda kararlı olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Ukraynalı mevkidaşı ile iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri etraflıca değerlendirdiklerini belirten Yıldırım, mevcut rakamların Türkiye ile Ukrayna'nın potansiyelini yansıtmadığını vurguladı. Yıldırım, bu bakımından gerek tarım alanında gerekse savunma sanayi ve havacılık, eğitim ve kültür alanlarındaki iş birliği potansiyellerinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

- "Yarın İstanbul'da iş forumu düzenlenecek"

Ukrayna Başbakanı Groysman'ın, Ukrayna'daki Türk yatırımcıların sorunlarıyla yakından ilgili olduğunu dile getiren Yıldırım, "Kendisi, bu ayın başında yatırımcılarımızla gerçekleştirdiği toplantıda, onları kapsamlı olarak dinledi ve sorunlarını öğrenme fırsatı buldu. İlgisinden dolayı Sayın Başbakana teşekkür ediyorum." dedi.

Yarın İstanbul'da Türk ve Ukraynalı iş adamlarının katılacağı iş forumu düzenleneceğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bu iş forumuna, Sayın Başbakanla birlikte başkanlık yapmayı çok arzu ederdim ama bizim bugünlerde halk oylaması kampanyamız var, çok yoğun programlarımız var. Yarın Anadolu'nun doğusundaki iki ile ziyaretim olacak, dolayısıyla bu programa katılamayacağım. Ekonomiden Sorumlu Yardımcım Mehmet Şimşek Bey, sizinle beraber olacak ve bu toplantıyı başarıyla gerçekleştireceksiniz."

Görüşmelerde, iki ülke arasında, askeri alanda gerek ikili gerekse NATO çerçevesinde iş birliğinin geliştiğini teyit ettiklerini belirten Yıldırım, Ukrayna ile turizm alanında durumun iyiye gittiğini bildirdi.

Geçen yıl Ukrayna'dan Türkiye'ye bir milyonun üzerinde ziyaretçi geldiğini anlatan Yıldırım, "Yeni vize rejimiyle bu rakamın hem Türkiye'den Ukrayna'ya hem de Ukrayna'dan Türkiye'ye gidiş gelişleri çok daha fazla artıracağını göreceğiz. Buna inanıyoruz. Bu ihtiyaçları karşılamak için hava ulaşımında gelişmeye, yeni seferlere, yeni varış noktalarına ihtiyaç var. Bunun planlamasını, karşılıklı yetkililerimiz yapacaklardır." açıklamasında bulundu.

Bilim ve eğitim alanında iş birliğini geliştirmeye yönelik anlaşma imzalandığını dile getiren Yıldırım, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasındaki mutabakatın, bu alandaki iş birliğinin gelişmesini daha da ivmelendireceğini belirtti.

- "Ukrayna dili için Türkiye'de enstitü kurulması beklentisi var"

Türk dili ve kültürüne yönelik Ukrayna'da önemli bir ilgi olduğunu bildiren Yıldırım, "Bu konuda 6 enstitü var. Benzer bir şekilde Ukrayna dili için Türkiye'de bir enstitü kurulması yönünde beklenti var. Bunu da çok titiz bir şekilde ele alıp gerçekleştirilmesi için çalışmaları başlatacağız. Yükseköğretim Kurulumuz bu konuda gerekli adımları atacaktır." dedi.

Türkiye'nin, Kiev'de Yunus Emre Kültür Merkezi açılma talebinin dikkate alınmasını ifade eden Yıldırım, ekonomi, kültür, güvenlik, tarım, taşımacılık alanlarında Ukrayna-Türkiye arasında ciddi gelişmeler olduğunu ancak bu gelişmelerin çok daha hızlanması ve geniş bir yelpazeye ulaşma fırsatının bulunduğunu belirtti.

Yıldırım, bunun için ilgili bakanlıkların, birimlerin çok daha sık bir araya gelerek, konuları takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Ortak basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Kırım Tatar halkının lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER