Şimşek: Çin'i en önemli stratejik ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çinli mevkidaşı Vang Yang ile bir araya geldi.

Şimşek: Çin'i en önemli stratejik ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz

Resmi ziyaret çerçevesinde Çin'de bulunan Şimşek, başkent Pekin'deki Diaoyütay Devlet Konukevi'nde Çin Başbakan Yardımcısı Vang Yang ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği imkanlarının derinleştirilmesi vurgusu yapıldı. 

Vang, iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli daha iyiye gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Çin ve Türkiye arasında her alanda iş birliklerinin genişletilmesi yönünde çalışmalarda bulunmak istiyoruz." diye konuştu.

Şimşek, Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19'uncu Genel Kurulu'nun başarıyla tamamlanmasından ötürü Vang'a tebriklerini sunarken, Çin'in kalkınmasındaki başarılarının devamını diledi.

Vang'ın ÇKP Politbüro Daimi Komite üyesi olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Şimşek, "Türkiye, Çin'i en önemli stratejik ortaklarından biri olarak görüyor." ifadesini kullandı.

Diğer yandan görüşmede, iki ülkenin ortak ilgi duyduğu küresel ve bölgesel meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

Mehmet Şimşek, mevkidaşı Vang Yang'ın daveti üzerine dün geldiği başkent Pekin'de, bugün Çin Merkez Bankası, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China (BOC) ve diğer bazı finans kurumlarından yetkililerle de bir araya geldi.

Ziyaretinin, Pekin ayağını tamamlayarak yarın Şanghay kentine gidecek olan Şimşek'in, buradaki temaslarının ardından pazartesi günü Çin'den ayrılması bekleniyor.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER