Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu: Mektubun Türkiye açısından geçerliliği yok

"(Rum yönetiminin BM Genel Sekreterine gönderdiği mektup) Söz konusu yönetime ilişkin tutumumuz ve bu yönetimi tanımadığımız bilinmektedir. Bu itibarla, anılan mektubun ülkemiz açısından hiçbir değeri veya geçerliliği bulunmamaktadır"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu: Mektubun Türkiye açısından geçerliliği yok

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin New York'taki temsilcisinin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderdiği mektubun Türkiye açısından hiçbir değeri veya geçerliliğinin bulunmadığını ifade etti.

Müftüoğlu, konuya ilişkin bir soruya verdiği yazılı yanıtta, Rum yönetiminin New York'taki temsilcisinin, BM Genel Sekreterine 3 Ekim'de gönderdiği mektubun, "S/2017/831" simgesiyle BM Güvenlik Konseyi belgesi olarak yayımlandığını belirtti.

Büyükelçi Müftüoğlu şöyle devam etti:

"Söz konusu yönetime ilişkin tutumumuz ve bu yönetimi tanımadığımız bilinmektedir. Bu itibarla, anılan mektubun ülkemiz açısından hiçbir değeri veya geçerliliği bulunmamaktadır. Mektupta yer alan asılsız iddiaların da bu çerçevede dikkate dahi alınması söz konusu olmayacaktır. Mektupta Ada'yla ilgili olarak dile getirilen görüşlere ise Rum yönetiminin gerçek ve tek muhatabı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarınca gerekli yanıt verilecektir."

AA

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 22:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER